Bestiariusz
Spis treści
- 1 Abraskany
- 2 Amariusy
- 3 Amatuzje
- 4 Automerisy
- 5 Bahamuty
- 6 Bazyliszek
- 7 Behemot
- 8 Białe damy
- 9 Błędne ogniki
- 10 Błękitne wróżki
- 11 Capa’ny
- 12 Chimery
- 13 Cienie
- 14 Dwunastomackownica
- 15 Feniksy
- 16 Gajłaki
- 17 Gipsody
- 18 Gnoły
- 19 Gryfy
- 20 Harpie
- 21 Hipogryfy
- 22 Holedraki
- 23 Hydry
- 24 Jednorożce
- 25 Kanotisy
- 26 Katerflaty
- 27 Kelpie
- 28 Kuroliszki
- 29 Mamuty
- 30 Mantykora
- 31 Ożywieńcy
- 32 Ożywiony szkielet
- 33 Pegazy
- 34 Pseudosmoki
- 35 Ratakary
- 36 Reflezje
- 37 Rybogryfy
- 38 Serpule
- 39 Troglodyci
- 40 Trolle
- 41 Uchaki
- 42 Umbrisy
- 43 Widma
- 44 Widmołaki
- 45 Wiwerna
- 46 Wróżki
- 47 Xihe’ny
Abraskany
Amariusy
Amatuzje
Automerisy
Bahamuty
Typ: Ryby.
Cechy charakterystyczne: Ogromnych wielkości ryby pływające w Morzu Cienia. Przypominają wyglądem wieloryby lecz są zwinniejsze i na domiar złego mięsożerne. Skóra ich pokryta jest czarnymi łuskami. Bardzo często atakują statki pożerając je, wpierw zatopiwszy.
Występowanie: Morze Cienia.
Populacja: Niektórzy mówią że jest ich kilka, inni że tylko jeden.
Odżywianie: Delfiny, rekiny, mniejsze wieloryby, statki.
Bazyliszek
Behemot
Cechy charakterystyczne: Ogromne stworzenie, na dwadzieścia stóp wysokości, o dużej masie ciała, tak, iż zmiażdżyła by dom pokaźny. Owe stworzenie ma ciało pokryte gładką szarą skórą. Duża głowa, wyłupiaste oczy i szczęka o silnym zacisku z parą wystających kłów. Pierwsza para nóg jest masywna, potężna, jakoby miała służyć do zgniatania ludzkich głów, jak dzieci zgniatają w dłoniach owoce jagody. Druga zaś bardziej zgrabna podobna bardziej koniowi. Ogon podłużny, podobny do skórzanego paska służącego za bicz, aby odganiać muchy od cielska.
Występowanie: Piekielne czeluści.
Populacja: Istnieje tylko jeden.
Odżywianie: Żywi się różnego rodzaju piekielnymi stworzeniami co jest nadzwyczajnymi preferencjami.
Białe damy
Błędne ogniki
Błękitne wróżki
Capa’ny
Chimery
Cienie
Dwunastomackownica
Typ: Głowonogi.
Cechy charakterystyczne: Jest to ośmiornica o nadzwyczajnych rozmiarach i dwunastu długich obślizgłych mackach zakończonych wielkimi kościanymi grotami. Atakuje statki jedynie przez pomyłkę, myląc je z jadalnymi stworzeniami, aczkolwiek zdarza się to bardzo rzadko. Prawdopodobnie powstała przez zaburzenie magii, która spowodowała wzrost i długowieczność stworzenia.
Występowanie: Ocean Jadeitów.
Populacja: Występuje tylko jedna.
Odżywianie: Pożera duże wodne stworzenia, jak rekiny, delfiny, a nawet mniejsze wieloryby.
Feniksy
Gajłaki
Gipsody
Gnoły
Typ: Węże.
Cechy charakterystyczne: Są to niewielkie, kilkunastocentymetrowe skrzydlate węże, które wysysają krew ze zmarłych. Są niegroźne dla istot żywych.
Występowanie: Zazwyczaj zagnieżdżają się w ziemnych norach na terenie, w których odbyły się niegdyś krwawe bitwy.
Populacja: Liczba nieokreślona.
Odżywianie: Krew zmarłych.
Gryfy
Typ: Hybryda.
Cechy charakterystyczne: Szlachetne stworzenie o skrzydłach, głowie i przednich łapach orła oraz tułowiu i uszach lwich. Jest bardzo pięknym i groźnym stworzeniem zamieszkującym góry. Są dzikie, aczkolwiek od razu po wykluciu z jaja, można je udomowić, ale ciężko zdobyć ich jaja, gdyż zawzięcie bronią swych gniazd.
Występowanie: Góry Dasso i Druidów.
Populacja: Około 3500.
Odżywianie: Żywią się głównie gryzoniami.
Harpie
Hipogryfy
Holedraki
Hydry
Jednorożce
Typ: Koniowate.
Cechy charakterystyczne: Białe, wysokie i zgrabne konie o lśniących grzywach z jednym rogiem na głowie o kryształowym poblasku. Podobny poblask posiadają ich białe kopyta, które są niezwykle wytrzymałe i ostre. Są to bardzo płochliwe stworzenia. Prawdopodobnie ich rogi są magiczne, a srebrna krew cennym składnikiem alchemicznym.
Występowanie: Nieznane.
Populacja: Obecnie istnieją prawdopodobnie niewielkie dwa stada.
Odżywianie: Żywią się roślinami.
Kanotisy
Katerflaty
Typ: Owady.
Cechy charakterystyczne: Są to pokaźnej wielkości, dochodzące nawet do dwóch metrów długości i pół metra szerokości lecz płaskie gąsienice. Mają tysiące nóżek przyczepiających się do każdego rodzaju powierzchni, dzięki czemu mogą poruszać się po pionowo ustawionych kamieniach i drzewach. Są wręcz całkowicie zielone, tylko parzące końcówki szczeciny są barwy żółtej, przez co w bezruchu przypomina porastający powierzchnię mech. Rany, które powodują parzydełka goją się nawet do roku czasu. Z przodu posiada parę szczękoczułek, dzięki którym łapie małe stworzonka. Potrafią spowodować oparzenia u ludzi, gdy ci będą na tyle nieostrożni, żeby ich dotknąć.
Występowanie: W całym Szepczącym Lesie.
Populacja: Jest ich bardzo wiele. Nikt nie przeprowadzał ich spisu.
Odżywianie: Żywią się drobnymi stworzonkami jak myszy, króliki czy wiewiórki.
Kelpie
Typ: Duchy.
Cechy charakterystyczne: Są to białe widma koni, które pojawiają się przy zbiornikach wodnych i zwabiają na swoje grzbiety wędrowców, aby następnie wraz z nimi zanurzyć się w otchłani jezior, topiąc ich. Nikt nie wie dlaczego to robią i skąd się wzięły.
Występowanie: Okolice jezior podczas mgły.
Populacja: Nieznana.
Odżywianie: Nie odżywiają się.
Kuroliszki
Mamuty
Typ: Elefanty.
Cechy charakterystyczne: W powszechnym mniemaniu mamuty były i są zwierzętami niezwykłych rozmiarów co zaowocowało przenośnym znaczeniem samego określenia mamut jako czegoś wielkiego. Najokazalszy znany gatunek mamuta, mamut stepowy, osiąga 4,5–5 m wysokości w kłębie. Tego typu olbrzymy wojska Karnsteinu wykorzystują czasem jako oręż na przeciwnika lub jako żywy taran. Wielkość większości gatunków mamutów można porównać z dzisiejszym słoniem indyjskim, choć istnieją także jeszcze mniejsze formy, jak mamut karłowaty (do ok. 2 m w kłębie). Ogólną budową przypominają występujące powszechnie w Alaranii słonie, aczkolwiek odróżnieniu od nich, uszy mamutów są znacznie mniejsze. Formy zamieszkujące tereny o klimacie subpolarnym do umiarkowanego wykształciły grubą, chroniąca przed zimnem sierść.
Występowanie: Na Dalekiej Północy i w Odległych Krainach, w Alaranii – Równiny Theryjskie.
Populacja: Dziko żyjące stada liczone są w tysiącach osobników, forma udomowiona – kilka rzędów wielkości więcej.
Odżywianie: Rośliny (głównie liście, owoce, zielone pędy, kwiaty, źdźbła traw, niekiedy grzyby i kora drzew czy podziemne części spichrzowe, czasami uzupełniają minerały jedząc sól bądź glinki).
Mantykora
Typ: Hybryda.
Cechy charakterystyczne: Mantykora jest bardzo groźną hybrydą o ciele lwa, dzięki czemu jest szybka i silna, skrzydłach nietoperza oraz ogonie skorpiona zawierającym niebezpieczną truciznę, zabijającą po paru minutach. Jest niebezpieczna dla każdego, który się do niej zbliży.
Występowanie: Jaskinia w górach Dasso.
Populacja: Występuje tylko jedna.
Odżywianie: Mięsożerna, żywi się dużymi stworzeniami.
Ożywieńcy
Ożywiony szkielet
Pegazy
Typ: Koniowate.
Cechy charakterystyczne: Są to niezwykłe, dzikie, skrzydlate konie. Wbrew wyobrażeniom posiadają wszelakiego koloru sierść i pióra. Są zwierzętami stadnymi i płochliwymi, choć da się je oswoić tak samo jak ich ziemnych przedstawicieli. Z powodu częstego przemieszczania się z powodów czyhających na nich niebezpieczeństw, często pozostawiają na pewną śmierć swoje dzieci.
Występowanie: Okolice równiny Drivii.
Populacja: Liczy około kilkudziesięciu osobników.
Odżywianie: Żywią się roślinami.
Pseudosmoki
Ratakary
Reflezje
Rybogryfy
Typ: Hybryda.
Cechy charakterystyczne: Stworzenie podobne do gryfa, a więc posiadające orle skrzydła, głowę, dziób, szpony i lwi tułów oraz uszy lecz tylnie łapy zastępuje mu rybi ogon. Po za tym ciało pokryte jest śluzem, który zapobiega nasączaniu się piór wodą. W wodzie porusza się ruchem odrzutowym wykorzystując do tego celu skrzydła.
Występowanie: Wody i okolice Morza Cienia.
Populacja: Określa się na kilkadziesiąt sztuk.
Odżywianie: Pożywiają się rybami oraz niedużymi ptakami.
Serpule
Troglodyci
Trolle
Uchaki
Umbrisy
Typ: Koniowate.
Cechy charakterystyczne: Piekielne konie. Mają zazwyczaj około siedmiu stóp w kłębie. Ich kończyny są długie i suche. Wszystkie umbrisy są intensywnie czarne. Posiadają czerwone oczy z pionowymi, czarnymi źrenicami. Spod ich cienkiej, zaskakująco wytrzymałej i elastycznej skóry bardzo wyraźnie prześwitują żyły. Zwierzęta mają długie, wąskie pyski o prostym profilu i duże chrapy, które od wewnętrznej strony są czerwone. Umbrisy mają małe, niesamowicie twarde kopyta. Włosy grzywy i ogona nie występują. Łyse ogony są długie i giętkie. Trafienie takowym może być niebezpieczne. Posiadają ostre, długie zęby, którymi rozrywają mięso swoich ofiar.
Występowanie: Zamieszkują obszary piekła, w których panuje najwyższa temperatura.
Populacja: Nikt nie odważył się liczyć tych istot, ale ich liczebność szacowana jest nawet na kilka tysięcy.
Odżywianie: Umbrisy żywią się mięsem, najchętniej świeżym, zarówno innych zwierząt jak i ludzi, a także istot humanoidalnych.
Widma
Typ: Duchy.
Cechy charakterystyczne: Widmo jest to pewien rodzaj duchów. Niegroźny, ale potrafi przestraszyć. Legendy głoszą, że to właśnie przez widmo mamy tak zwane fatamorgany. Mianowicie tego typu duchy mają to do siebie, że pojawiają się pod najstraszniejszą dla nas postacią, po czym znikają jak gdyby nigdy nic. Bardzo tajemnicze stworzenia, gdyż nie wiadomo kiedy i gdzie się pojawią. Mogą pojawić się dosłownie wszędzie, nie tylko na cmentarzach.
Występowanie: Miejsca ciemne, lub zaciemnione, pola bitew, miejsca niedawnej śmierci.
Populacja: Nieznana.
Odżywianie: Nie odżywiają się się.
Widmołaki
Wiwerna
Typ: Draconidy.
Cechy charakterystyczne: Kilkumetrowi zieloni kuzyni smoków, nieziejący ogniem i posiadający jedynie jedną parę nóg zakończonych ostrymi pazurami, które z łatwością mogą przebić się przez grubą tkankę tłuszczową zwierząt domowych. Ich ogon zakończony jest grotem, zawierającym w sobie truciznę paraliżującą.
Występowanie: Najwięcej spotyka się ich na terenie równin Maurat i Drivii, mieszkają w dużych ziemnych norach lub jaskiniach.
Populacja: Liczy się na około 600 sztuk.
Odżywianie: Żywią się zazwyczaj zwierzętami domowymi lecz nie pogardzą mięsem ludzkim.