Aandhemalianizm

Z Grymuar
Skocz do: nawigacja, szukaj
Aandhemalianizm

Wierzenia aandhemal.jpg

Typ Monoteizm
Główne Bóstwo Aandhemal – burzowe bóstwo
Centrum Kultu Grota Piorunów
Lokalizacja Góry Thargorn
Występowanie Kirathia

Główne bóstwo

Aandhemal jest bytem boskim, który powstał samoistnie jako efekt pierwszego wyładowania atmosferycznego. Jest energetyczną spiżarnią, która przemieszcza się po niebie i pojawia wszędzie tam, gdzie występuje burza. Nie wiadomo, czy jest to istota myśląca, czy tylko kierowane przez naturę skupisko energii, jednak istnieją powody, dla których wyznawcy wierzą, że jest to byt świadomy, który posługuje się czymś w rodzaju umysłu. Aandhemal przedstawiany jest najczęściej jako meduza, której macki spoczywają na głowach jej wyznawców. Jest to indywidualny byt, który przyjmuje bezkształtne formy. Jest on nieobliczalny i nie da się z nim porozumieć, natomiast może przekazywać energię swoim wyznawcom. Kanon wiary zakłada, że Aandhemal jest zarówno opiekunem burzy i elektryczności. Wierni przyjmują także, że stoi on na straży moralności i jednocześnie jest heroldem zniszczenia.

Opis Ogólny

Aandhemalianizm jest prostą religią, która zakłada wiarę w jedno, burzowe bóstwo. Mimo, iż jest to podejście monoteistyczne, to jednak wiara nie zabrania oddawania czci innym tworom – kapłani Aandhemaliańscy odprawiają nabożeństwa i modły tylko i wyłącznie pod adresem Aandhemala, jednak sami wierni mogą we własnym zakresie oddawać cześć komu tylko chcą. Wiara w burzowe bóstwo jest odpowiedzią na lęk przed nieznanymi i nieujarzmionymi wyładowaniami atmosferycznymi. Wyznawcy modlą się, a także składają ofiary z drewna, po to aby przebłagać Aandhemala, by okazał się dla nich litościwy i by przebaczył im błędy popełniane każdego dnia. Główne założenie dotyczące istot żyjących jest takie, że każdy jest w jakimś stopniu zepsuty już od dnia narodzin. Modlitwa pozwala unieść wraz z kadzidłem duchowe nieczystości, które później Aandhemal może oczyścić poprzez ogień piorunów. Wszekie klęski spowodowane w wyniku gwałtownych burz są traktowane jako znak, że zło na końcu i tak zostanie ukarane, a także jako przypomnienie, że ręka herolda zniszczenia może dosięgnąć każdego. Kapłani odprawiają więc wszelakie obrzędy, aby tylko przebłagać burzowe bóstwo by było łaskawsze dla swoich wiernych. Kluczową rolę w życiu każdego Aandhemalianina odgrywają również pielgrzymki, w trakcie których poszukuje się śladów obecności samego Aandhemala. Głównym celem pontników jest Grota Piorunów, w której powstała największa do tej pory świątynia.

Założenia

Aandhemal jest bogiem burzy, heroldem zniszczenia i strażnikiem dobra. Jest to twór indywidualny, któremu należy składać cześć, w wyrazie przebłagania za niewłaściwe życie. Posiada on nieskończoną

formę energetyczną, za pomocą której potrafi zsyłać gromy na ziemię. Przyjemna mu jest ofiara z drewna, a także dym kadzidła, który jest symbolem oczyszczającej modlitwy. Wszystkie nieprawości i brudy codziennego życia można z siebie "zmyć" modląc się żarliwie, a także pracując nad sobą każdego dnia poprzez wszelakie umartwienia. Na końcu czasów, kiedy Aandhemal oczyści całe zepsucie tego świata, przyjmie ludzką formę, by razem z wyznawcami rozpocząć boską biesiadę, w której każdy z każdym będzie mógł jeść i pić, bo wszyscy będą względem siebie bez winy.

Wierzenia aandhemal centrum kultu.jpg

Historia

Aandhemal po raz pierwszy objawił się pięciu braciom, którzy wracali z wieloletniej podróży do domu. Każdy z nich miał za sobą drogę pełną potknięć i upadków. Ich życie nie było idealne i niejednokrotnie zmuszało ich do ulegania słabościom. Mężczyźni wracali w rodzinne strony, kiedy nagle złapała ich burza. Schronili się pod niewielką palmą, która jako jedyna dawało osłonę przed deszczem. Nagle ich oczom ukazała się wielka światłość, a ich uszy wypełnił niski, basowy ryk. Była to zaledwie sekunda, jednak dla nich trwała ona całą wieczność. W ten sposób przemówił do nich Aandhemal, którego potęga nakazała im iść w świat i głosić prawdę o jego istnieniu. Nie przemówił do nich ludzkim głosem, a mimo to każdy z nich wiedział co ma robić. Na dowód tego spotkania Aandhemal pozostawił ślady na ich ciele – czerwone żyłki rozgałęziające się na wszystkie strony i sine punkty umiejscowione wzdłuż kręgosłupa. Ludzie początkowo nie chcieli im wierzyć, ani ich słuchać, jednak z czasem potęga Aandhemala sama dała o sobie znać i z czasem udało się założyć pierwszą świątynię na wyspie Kirathia. W miejscu, w którym rosła owa palma, wzniesiono niewielki ołtarz, na którym składa się ofiary z drewna. Od tamtej pory, każdego dnia Aandhemal zyskuje nowych wyznawców, a religia staje się coraz popularniejsza.

Centra Kultu

Jedną z najbardziej znanych świątyń jest Burzowa Świątynia znajdująca się we wschodniej części Kirathii. Jest to budowla charakterystyczna ponieważ posiada ciemnogranatowe ściany przyozdobione rozmaitymi złoceniami, które mają imitować nocne, burzowe niebo. Kościół posiada jedną nawę, w której znajdują się ławki, w których wierni mogą usiąść na czas nabożeństwa. W centralnej części znajduje się rozkładany, trzyczęściowy ołtarz, który przedstawia scenę objawienia się Aandhemala pierwszym wyznawcom. Światło wpadające do wnętrza budynku przechodzi przez granatowo-żółte witraże, dając w ten sposób przepiękne barwy. Kolejnym elementem istotnym dla wyznawców jest Grota Piorunów. Jest to kościół wybudowany na terenie dawnej groty, w której odnaleziono skupienie energii wyładowującej się co chwila z niewyjaśnionych przyczyn. Budowla wznosi się na szczycie skalistej góry, a jej konstrukcja przypomina wyglądem hełm. Można ją dostrzec już z oddali, za sprawą Wiecznego Pioruna, który znajduje się w jej centrum. Miejsce kultu znajduje się w Górach Thargorn, na północny-zachód od Berga-Argentum.

Kapłani

Wierzenia aandhemal kaplani.jpg

Duchowni Aandhemaliańscy mogą być często mylnie odbierani jako kapłani światła. Ich stroje są biało- złote, co może na pierwszy rzut oka nie kojarzyć się z burzowym bóstwem. Symbolika kolorów ma

jednak bardzo szczególne znaczenie: kolor złoty, jest utożsamiany z piorunem, natomiast biel oznacza czystość, której strażnikiem jest sam Aandhemal. Każdy kapłan posiada specjalną Szatę Burzowego Kapłana. W jej skład wchodzi zdobiona złoceniami mitra, która zdobi głowę duchownego, do tego alba zakończona u dołu złotymi frędzlami lub innymi złoconymi dekoracjami. Odzienie wierzchnie stanowi masywny, biało-złoty ornat, który wyposażony jest w ukryte, skórzane płaty, spełniające funkcję pancerza. Szata Burzowego Kapłana posiada również dodatkowe elementy zbroi takie jak rękawice i naramienniki, jednak nie są one noszone na co dzień. Każdy kapłan ma też na wyposażeniu kostur, który jest jednocześnie symbolem jego władzy duchownej i stanowi narzędzie wykorzystywane w walce. Niektórzy noszą też przy sobie kadzidło lub inne przedmioty do nabożeństw, jednak jest to już kwestia indywidualna każdego duchownego.

Obrzędy

Nabożeństwa – ich forma jest różna, jednak najczęściej rozpoczyna ją modlitwa do Aandhemala, a następnie kapłan intonuje litanię, która jest szeregiem wad, za które przepraszają wierni. Następnie kapłan wygłasza kazanie, które jest najczęściej wykładem na temat najnowszych odkryć dotyczących Aandhemala, jednak tematyka w tym punkcie jest dowolna i często poruszane są również tematy związane z moralnością, rodziną, przemijaniem i tym podobne. Często po nabożeństwach organizowane są biesiady, ponieważ oczyszczeni wierni radują się z faktu, że mogą znowu stawiać czoła codziennym trudom z czystym sumieniem. Pogrzeb – obrzęd, który polega na umieszczeniu nieboszczyka w ziemi, a następnie ofiarowaniu jego duszy Aandhemalowi. Towarzyszy temu krótka modlitwa, a następnie błogosławieństwo wiernych. Pielgrzymka – jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego Aandhemalianina. Jest to wyprawa, której celem jest odnalezienie śladów Aandhemala. Istnieją dwa rodzaje pielgrzymek – pielgrzymki odkrywcze, w trakcie których poszukuje się nowych śladów bóstwa i pielgrzymki zwyczajne, które zazwyczaj prowadzą w miejsca, które przyjęło się za święte, na przykład Grota Piorunów.

Informacje dodatkowe

Kirathia jest jedynym miejscem, w którym kult Aandhemala jest tak rozwinięty. Mimo, iż wyznawcy rozproszeni są po prawie całej alaranii, to jednak świątynie i kapłani burzowego bóstwa znajdują się tylko i wyłącznie w Kirathii.

Religie
Główne Wiara w Najwyższego
Pomniejsze Aandhemalianizm - Zakon Krwawej Matki - Sferacyzm