Historia

Z Grymuar
Wersja z dnia 01:20, 2 mar 2018 autorstwa Meridion (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Czasy od przybycia Prasmoka do dzisiaj podzielone są w kalendarzu Alarańskim na trzy etapy:

Czasy Przed Pierwszym Królestwem

Etap czasów Przed Pierwszym Królestwem (p.p.k.) jest to okres w dziejach, na który przypada stworzenie całego znanego i nieznanego nam świata oraz planów, nie tylko tego, na którym umieszczona jest Alarania, ale także innych, jak Otchłań czy Piekło. Czasy te opisują nam narodziny znanych nam Światów Materii, Ducha czy Magii, a także stworzenie bogów i niektórych istniejących do dziś ras. Lata Przed Pierwszym Królestwem to okres, który dotyczy nie tylko ziemi Alarańskiej, ale także wszystkiego co zostało stworzone.

Czytaj: Historia Czasów Przed Pierwszym Królestwem

Era Środka

Po Czasach Przed Pierwszym Królestwem Następuje pierwsza era, w której to nasi przodkowie autentycznie zaczęli liczyć czas i datować go używając do tego liczb. Era ta w przeszłości nie miała nazwy - czas liczono po prostu: 1 rok, 2 rok, 3 rok i tak dalej. Jej nazwa: Era Środka została nadana i uznana prawnie dopiero w czasach późniejszych, już podczas trwania Ery Alarańskiej. Wydarzenia mające miejsce w Erze Środka dzielą ją, wydawać by się mogło na bardzo duże, żeby nie powiedzieć za duże, odstępy czasu. Wszystko to za sprawą naszych Przodków, którzy jak wiemy byli długowieczni i nie panowali jak dzisiejsi królowie 30 lat, ale 230 i więcej. W Erze Środka wszystkie wydarzenia zajmują więc dłuższe przedziały czasowe, które dzisiaj wydają się być wręcz monstrualne.

Czytaj: Historia Ery Środka

Era Alarańska

Z powyższego względu po roku 10000 zdecydowano się na „wyzerowanie licznika” i ustanowienie Nowej Ery dziejowej, którą ze względu na to, iż obowiązuje jedynie na terenach naszego kontynentu i na niewielkich terenach poza nim nazwano po 102 r. Erą Alarańską. Wszystko po to, aby ułatwić życie mieszkańcom kontynentu: pisanie, czy też czytanie daty czterocyfrowej jest nie lada problemem nawet dla początkujących uczonych, a gdzie tu mówić o prostym ludzie - dla nich nawet wymowa takiej daty stanowiła by wyzwanie - dlatego też na naszej osi czasu dwa razy występuje zero. Może dla Ciebie, przybyszu z Krainy Rzeczywistości jest to dość dziwne zjawisko, jednak dla nas mieszkańców Alarani jest to dużo ułatwienie i wszyscy jesteśmy do tego przyzwyczajeni, dlatego dziś zamiast roku 10774 mamy po prostu rok 774.

Czytaj: Historia Ery Alarańskiej