Postafira

Z Grymuar
Skocz do: nawigacja, szukaj
Postafira – okład pooparzeniowy
Postać Płyn do nasączania okładów
Skład

Lek postafira.jpg

Sposób podania

Na miejsca oparzeń stosować okłady z gazy nasączonej płynem do takiego stopnia, aby były wilgotne, ale nie mokre. W zależności od stopnia oparzeń stosować okłady od godziny (lekki poparzenia powodujące jedynie rumień) aż do kilku dni w ciągu (skóra pokryta pęcherzami, stany zapalne). Postafirę można stosować również w przypadku poważniejszych oparzeń, ale jako element szerszej terapii, połączonej z reguły z lekami doustnymi i zabiegami, a nie jako samodzielny lek. Jeśli okłady stosuje się dłużej niż dobę, należy rano i wieczorem robić przerwy, aby tkanki mogły trochę przeschnąć. Okładów nie należy obwiązywać ciasno bandażem – skóra pod nimi musi mieć dostęp powietrza i umożliwiony swobodny przepływ krwi przez tkanki.

Sposób przygotowania

Świeży sok z korzenia zawijaka jaskrawego należy zatężyć dwukrotnie, następnie dodać do niego pozostałe składniki wodne: odwar z korzenia żywokostu, napar z rumianku, macerat z nagietka (proporcje 3:1:1:1). Składniki postawić na ogień i pod przykryciem doprowadzić do wrzenia – dodać łyżeczkę ekstraktu z kwiatów różowogłówki na kwartę płynu. Zdjąć z ognia, wystudzić. Po osiągnięciu temperatury pokojowej dodać olej z nasion zawijaka jaskrawego – dwudziestą część całej mieszaniny. Wszystko dokładnie wymieszać – można wstrząsnąć – a następnie zostawić na całą noc w chłodnym miejscu. Następnie rozlać do butelek. Zużyć w ciągu roku od sporządzenia.

Wygląd

Czerwony nieprzejrzysty płyn o ziołowo-żelazistym zapachu. W smaku trawiasty, ziołowy. Może wytrącać się w nim osad – jest to jego cecha, a nie wada. Po wstrząśnięciu płyn znowu się wyrówna. Zamrożony przestaje nadawać się do użycia.

Właściwości i zastosowanie

Zawarte w postafirze składniki mają działanie regenerujące, przeciwzapalne i przeciwbólowe ukierunkowane na leczenie ran pooparzeniowych.

Informacje dodatkowe

Postafira może być stosowana również w leczeniu rumienia związanego z uczuleniem, o ile nie wywołała go toksyna odzwierzęca – w takim przypadku może ona jeszcze pogłębić reakcje alergiczną. Choć lek ten jest wrażliwy na mrożenie, nie stwierdzono by tracił swoje właściwości po zagotowaniu, wręcz przeciwnie – ponoć można go w ten sposób zagęścić i podnieść walory lecznicze, lecz jednocześnie gorzej nasącza się nim gazę.

Almanach Medyczny
Zabiegi Cesarskie cięcie
Leki Ametyst Kostny - Amnesica - Araceta - Arnikosta - Gwiezdny Spokój - Klasztorna Maść Przeciwbólowa - Kacownik - Krople na zmęczone oczy - Lek przeciwbólowy Versiego - Magicka recrementum - Maść z dziurdziocha - Merahijski Wywar - Postafira - Serum Mauryjskie - Syrop na rzadką krew - Wrotyczanka - Vulnere Lutum - Zastrzyk usypiający
Kosmetyki Aalmu - nazahirski olejek do włosów - Biała Gwen- Cudowny Olejek Adrioński - Hydrolat Srebrnego Globu - Krem Zimowy - Mauryjskie Kostki Kąpielowe - Miętówki Rubidijskie - Mydło z Mai Lantha’e - Odświeżający olejek z kwiatów Limfei - Perfumy Amhri - Perłowy puder z Róż Adriońskich - Rozluźniająca Parówka Adriońska - Seito - Tęczowe szkiełka - Tonik Adrioński - Wawrzynowe Mydło Theryjskie
Trucizny Nalewka Amarynowa - Olej Amarynowy
Eliksiry Test
Inne Znieczulenie
Szablony Przykładowy Szablon Leków