Prasmok

Z Grymuar
Wersja z dnia 15:49, 31 mar 2018 autorstwa Meridion (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Prasmok (nazywany czasem Praojcem i Pramatką) jest wszystkim - absolutnie. Nie jest bogiem w ogólnym słowa tego znaczeniu, gdyż jest samym światem i stoi absolutnie ponad wszystkimi istotami zamieszkującymi świat. Wymyka się nawet koncepcji słowa istota. Prasmok był bytem przemierzającym wieloświat, aż nie osiadł w naszym świecie - a raczej tym co go zrodziło. Wtedy też zasnął, a z jego snu narodził się cały znany nam świat, z wszystkimi jego łuskami i istotami (zobacz Początek).

Nie można stwierdzić jak długo będzie ON śnił, bowiem i czas w naszym rozumieniu tego słowa GO nie obejmuje, czas narodził się dopiero w momencie gdy ON zasnął. Gdyby Prasmok kiedykolwiek się obudził świat czeka zagłada - i nie będzie ona widowiskową apokalipsą, w jednej chwili nasz świat będzie istniał, w następnej nie pozostanie po nim nic prócz mglistego wspomnienia, niczym po śnie, którym jesteśmy. My śmiertelnicy, a nawet nieśmiertelne istoty możemy tylko mieć nadzieję, że to nigdy nie nastąpi.

Czy można go zobaczyć? Tak, widzisz go bowiem na co dzień. Jest powietrzem którym oddychasz, ziemią po której stąpasz, jest nawet ciemnością którą widzisz gdy zamykasz powieki. Nie możesz z nim jednak porozmawiać, a modlitwy do niego są bezcelowe. Stwierdzenie, iż jesteś zaledwie pchłą na jego ciele byłoby ogromnym niedomówieniem. Jesteś zaledwie atomem składającym się na JEGO myśli, nawet jeśli dla innych istot jesteś bogiem. A cóż może jeden atom? Nawet tysiąc atomów? Absolutnie nic.