Zastrzyk usypiający

Z Grymuar
Wersja z dnia 23:12, 27 kwi 2021 autorstwa Niara (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "{{Specyfikacja vademecum| Zastrzyk usypiający|Płyn przeznaczony do iniekcji| File: Lek_zastrzyk_usypiajacy.jpg | }} {{Opis leku| Skład = Sok z Malina Senna|...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zastrzyk usypiający
Postać Płyn przeznaczony do iniekcji
Skład

Lek zastrzyk usypiajacy.jpg

Sposób podania

Płyn podaje się w postaci zastrzyku dożylnego z dawką dokładnie dobraną do wagi i metabolizmu pacjenta. Na każde pół kamienia wagi należy podać jeden gran leku. W przypadku osób z wysokim udziałem tkanki tłuszczowej w masie ciała dawkę należy podnieść o gran co dwa kamienie wagi. Dodatkowo osoby o spowolnionym metabolizmie powinny dostać dodatkową porcję płynu, a osoby o podkręconym metabolizmie – jedną dawkę mniej. W przypadku kobiet należy zawsze podać jedną dawkę więcej. Przekroczenie dopuszczalnej dawki o ⅕ może powodować skutki uboczne (więcej na ten temat we Właściwościach i zastosowaniu), a przekroczenie o ½ - zgon.

Sposób przygotowania

Przygotowanie zastrzyku wymaga zachowania szczególnej czystości wszystkich przyrządów, które zostaną użyte – najlepiej cały sprzęt spryskać przed użyciem spirytusem.

Sok z maliny sennej stanowiący główny składnik leku pozyskuje się w procesie przecierania owoców przez drobne sito, a następnie filtrując go przez wielokrotnie złożoną gazę, powtarzając proces tak długo, aż nie stanie się on klarowny. Z jednego funta malin pozyskuje się bardzo niewiele soku – będzie go ledwie kieliszek – ale tyle wystarczy. Należy pilnować, aby w trakcie pracy nie wdychać oparów soku – można w tym celu osłonić twarz maską z tkaniny, ale wystarczy pracować w dobrze wietrzonym pomieszczeniu.

Wodę stanowiącą medium leku należy pozyskać z czystego górskiego źródła, a następnie dwukrotnie zagotować. Gdy przestygnie, ubrać pół kwarty i dodać pozyskany sok z sennych malin i taką samą ilość soku z liści jemioły smoczej, a następnie włożyć do wody jałową gazę, w której umieszczone zostaną dwie drachmy miazgi z płatków dzwonnika jałowcowego czarnego, tuzin liści melisy oraz tyle samo świeżych kwiatostanów lawendy. Wszystko to należy bardzo delikatnie podgrzać – mniej-więcej do temperatury ciała (latem wystarczy wystawić nakryte naczynie na słońce). Trzymać w cieple przez dziesięć dni, a następnie wyjąć gazę z resztkami ziół, płyn zaś zamieszać – jeśli będzie klarowny, nadaje się do rozlania go do ampułek, jeśli jednak stanie się mętny, należy go wylać, bo to oznaka zanieczyszczenia.

Wygląd

Klarowny płyn o słomkowej barwie i tłustym połysku. Bez smaku i zapachu.

Właściwości i zastosowanie

Jest to zastrzyk, który powoduje głęboki sen pacjenta, w którym można prowadzić m.in. zabiegi chirurgiczne. Jego działanie jest jednak stosunkowo krótkie i przy prawidłowo dobranej dawce zapewnia działanie trwające około 1,5 godziny. Po tym czasie pacjent przechodzi w stan normalnego snu, z którego może zbudzić się bez niczyjej pomocy. Należy pamiętać, że zbyt niska dawka skróci działanie usypiające, a za wysoka niesie za sobą wiele skutków ubocznych, w tym m.in. śpiączkę, zatrzymanie akcji serca, paraliż (tymczasowy lub trwały), a w skrajnych przypadkach nawet śmierć. Gdy jednak dawka jest tylko nieznacznie przesadzona, u pacjenta mogą wystąpić wymioty i dotkliwe migreny, utrzymujące się z reguły około 3 dni.

Informacje dodatkowe

Eliksir należy przechowywać w ciemnym miejscu o stabilnej temperaturze, nie narażać go na wstrząsy, nie mrozić ani nie podgrzewać. Należy go zużyć w przeciągu trzech dni od przygotowania – po tym czasie zaczyna tracić swoje właściwości, a po dziesięciu dniach staje się wręcz toksyczny. Z tego też względu powinien być stosowany jedynie w szpitalach lub innych placówkach medycznych. Powinien być również podawany przez wykwalifikowaną osobę, która prawidłowo dobierze dawkę dla pacjenta – może to być lekarz, felczer, weterynarz itd.

Almanach Medyczny
Zabiegi Cesarskie cięcie
Leki Ametyst Kostny - Amnesica - Araceta - Arnikosta - Gwiezdny Spokój - Klasztorna Maść Przeciwbólowa - Kacownik - Krople na zmęczone oczy - Lek przeciwbólowy Versiego - Magicka recrementum - Maść z dziurdziocha - Merahijski Wywar - Postafira - Serum Mauryjskie - Syrop na rzadką krew - Wrotyczanka - Vulnere Lutum - Zastrzyk usypiający
Kosmetyki Aalmu - nazahirski olejek do włosów - Biała Gwen- Cudowny Olejek Adrioński - Hydrolat Srebrnego Globu - Krem Zimowy - Mauryjskie Kostki Kąpielowe - Miętówki Rubidijskie - Mydło z Mai Lantha’e - Odświeżający olejek z kwiatów Limfei - Perfumy Amhri - Perłowy puder z Róż Adriońskich - Rozluźniająca Parówka Adriońska - Seito - Tęczowe szkiełka - Tonik Adrioński - Wawrzynowe Mydło Theryjskie
Trucizny Nalewka Amarynowa - Olej Amarynowy
Eliksiry Test
Inne Znieczulenie
Szablony Przykładowy Szablon Leków