Buty

Z Grymuar
Skocz do: nawigacja, szukaj
Slownik buty.jpg

Po pierwsze trzeba pamiętać, że podstawowym materiałem, z którego tworzy się w [[Alarania|Alaranii] buty jest skóra i tkaniny, natomiast podszewki zimowego obuwia można wykonywać z futra. Niektóre obuwie tworzy się też po części z drewna i innych materiałów roślinnych, np buty plecione ze sznurków, czy włókien miękkiej kory drzew.

Jeżeli w poście napiszesz, że postać założyła wysokie buty do jazdy konnej, to nie ma problemu, wszyscy wiedzą o co chodzi. Ale co jeżeli chcesz, by postać biegała w popularnych w realnym świecie "japonkach". Określenie "japonki" nie specjalnie pasuje do świata, prawda? Nie ma Japonii, ale podobna kultura to kultura panująca wśród Eravallów, dlatego oficjalnie zamiast określenia "japonki", używamy określenia "eravallki" pisane z małej litery.

A co z butami sportowymi, takimi jak adidasy, trampki? Albo gladiatorkami, sneakersami, platformami? Otóż takich określeń na buty nie ma. Przede wszystkim sport w Alaranii to zupełnie co innego, niż sport w świecie realnym, a kobiety nie chodzą na niebotycznie wysokich szpilkach. Owszem, znajdują się one nieraz na avatarach, a samo określenie "szpilki", czy "szpileczki" jest dozwolone. Pamiętajmy jednak, że wynalazków takich jak wielkie platformy, na gigantycznych obcasach, nie ma. A co z glanami? No cóż, to określenie też średnio pasuje do świata, ale można swobodnie napisać: wiązane, skórzane buty, na grubej podeszwie.

Slownik buty2.jpg

Może dość opowiadania, czego nie ma. Czas powiedzieć co jest, a raczej jakich nazw butów można używać. Ciżmy i ciżemki, niekoniecznie trzeba się tutaj trzymać historycznych faktów, ciżemkami można określić miękkie buty wieczorne, czy takie, z leciutko wydłużonym noskiem, wcale nie z niebotycznie długim "nochalem".

Baletki, buty z tkaniny, płótna, czasem z miękkiej skóry, do treningu tańca w balecie. Nie mylić ich z pointami! Pointy bowiem, to buty do baletu, służące między innymi do tego by stawać na palcach. Tak, w Alaranii mamy taki taniec jak balet, a więc i buty służące do niego.

Poza tym mamy też takie określenia jak trzewiki, pantofle, pantofelki, kozaki - w odniesieniu do wysokich butów skórzanych. Można też używać pojęcia oficerki. Są oczywiście sandały. Dozwolona jest też nazwa trepy, ale używając jej nie myślcie o butach chodakopodobnych, a raczej o ciężkich buciorach, które ktoś wywala wam na stół. W ciepłych klimatach znajdziemy ogrom butów plecionych z najróżniejszych materiałów, od tkanin, rzemieni, skórzanych pasków, sznurka, po liście różnych gatunków drzew i korę.

Oczywiście jest jeszcze wiele, wiele innych rodzajów butów, które mogą być noszone w świecie fantasy, pamiętajcie jednak by unikać tych najbardziej współczesnych nazw, a także takich, które odnoszą się do czegoś w świecie rzeczywistym, czego nie ma w Alaranii.