Magia Rytualna
Rodzaj magii kojarzący się głównie z wiedźmami i demonologami, choć w równym stopniu posługują się nim tradycyjni magowie, o czym często się zapomina. Tajemnicze tańce, niezwykłe rekwizyty, specyficzne pory dnia i roku – oto, co stanowi rdzeń tego rodzaju magii, który przypomina pieczenie ciasta: weź składniki, zamieszaj, włóż do pieca i czekaj na wyniki.
Rzucanie zaklęć przy pomocy tego rodzaju wiąże się z wykorzystywaniem mocy miejsc, ułożenia gwiazd, zjawisk, a także mocy symboli nadawanych im przez różne istoty. Dzięki starannie odprawionym rytuałów staje się możliwe wyzwolenie zgromadzonej w tych rzeczach energii (lub, jak kto woli siły sprawczej).
Uzyskanie odpowiednich efektów wiąże się z odpowiedniego doboru i połączenia wszystkich elementów rytuału, które zwykle wymaga matematycznych i astrologicznych obliczeń.
Magia rytualna jest często wykorzystywana do ochrony miejsc - zabezpieczaniu zamków przed wrogimi zaklęciami, ochrony pól przed szkodnikami
Pomniejszych użytkowników rytuałów często można spotkać w pobliżu wiosek, gdzie pomagają. Ludzkie kobiety, które uprawiają ten rodzaj magii nazywane są często wiedźmami i parają się równie zielarstwem, położnictwem a nawet weterynarią.
Korzyści i Ograniczenia
Przy pomocy magii rytualnej można wywoływać najpotężniejsze efekty, w swych skutkach przekraczające możliwości pozostałych rodzajów. Rytuały mogą byc odprawiane przez kilku magów naraz, przez co kilka osób może wywołać efekty normalnie dostępne tylko dla potężniejszych magów. Efekty rytuałów zwykle też utrzymują się znacznie dłużej niż w innych przypadkach. Często mogą być trwałe, lub wymagające tylko okresowego odnawiania ich, które zwykle jest znacznie łatwiejsze w przeprowadzeniu anieżeli pierwotne rzucenie zaklęcia.
Choć potężna, magia inkantacji wiąże się również z poważnymi ograniczeniami. Przede wszystkim (poza najdrobniejszymi rytuałami), jej wykorzystywanie wiąże się z długimi przygotowaniami, potrzebnymi na zebranie odpowiednich materiałów, wyrysowanie magicznych kręgów, czy oczekiwanie na odpowiednią potrę - niektóre rytuały mogą zadziałać jedynie o specyficznej porze dnia, tylko w nowiu albo w pełni, a niektóre nawet tylko konkretnego dnia roku. Ponadto często potrzebne jest znalezienie odpowiedniego miejsca mocy. Z tych wszystkich względów, magia ta zwykle nie nadaje się do używania w warunkach bojowych lub innych nagłych przypadkach.
Wpływ na użytkownika
Magia rytualna jest najmniej obciążającym sposobem kreowania energii magicznej. W przypadku prostszych rytuałów, które zostały przeprowadzone poprawnie, przeważnie nie wywołuje żadnych niepożądanych skutków. Dłuższe obrządki mogą powodować zmęczenie i bóle głowy, wynika to jednak bardziej z potrzeby długiej koncentracji, wstrzymywania się od załatwiania potrzeb fizjologicznych i jedzenia, aniżeli od samej wpływu magii. Nieprawidłowe odprawienie rytuału może wprawdzie nieprzyjemne skutki, włącznie z mutacjami ciał, jednak jest to prawdziwe dla każdego sposobu tkania zaklęć.