Słowniczek

Z Granica PBF Grymuar
Skocz do: nawigacja, szukaj

Poniższy słowniczek zawiera wyrazy różnego rodzaju. Znajdziecie w nim współczesne słowa i ich archaiczne zamienniki, które należy stosować, ale także słowa, które używamy w świecie realnym, a które są dozwolone również na forum, w świecie Alaranii. Poza tym znajdziecie tutaj pewne słowa archaiczne i ich wyjaśnienie. A także przydatne wyrażenia, których możecie użyć w postach, czy też w kartach postaci.

Impreza 
w naszym świecie nie urządza się imprez, zamiast tego można używać słów:
 • Uczta
 • Bal
 • Przyjęcie
 • Wieczerza
 • Wystawny obiad/kolacja
 • Spotkanie
Ciuchy 
podobnie jak z imprezą, ciuchy nie leżą w stylu w jakim dzieją się nasze historie, słowa zamienne to:
 • Ubranie
 • Odzienie
 • Szaty
 • Strój
Toaleta 
słowo wszystkim znane, które raczej się nie pojawia (chodzi to o słowo kibel), ale warto o nim wspomnieć, zamiast popularnej toalety, ubikacji, czy też kibelka można użyć słów:
 • Sławojka
 • Bardaszka
 • Ustęp
 • Latryna
 • Wychodek
 • Wygódka
 • Szalet
Kasyno 
spotkałam się z tym w jednej karcie postaci i tu nie ma specjalnego słowa określającego miejsce, gdzie gra się na pieniądze w karty, czy w kości. Zazwyczaj są to po prostu karczmy, czy gospody. Takie miejsce można nazwać też po prostu „przybytkiem”
Burdel 
czyli miejsce, gdzie kobiety oferują swoje wdzięki w zamian za pieniądze. Oczywiście słowo burdel nie jest zakazane i odda sens w pełni, jednak istnieją też inne słowa, które mogą je zastąpić:
 • Zamtuz
 • Dom uciech
 • Dom rozkoszy
 • Dom publiczny
 • Dom rozpusty
 • Dom schadzek
Dredy 
jest to popularna współcześnie fryzura powstała ze sfilcowanych pęków włosów. W słowniku nie ma jednak słowa archaicznego, które określałoby tą fryzurę inaczej, nie znalazłam nawet synonimu do niego. W związku z tym na forum można używać słowa dred, czy dredy.
Cesarskie cięcie 
jak każdy zapewne wie jest to cięcie wykonywane podczas porodu, kiedy kobieta nie może urodzić naturalnie. Kiedyś cięcie wykonywane było wzdłuż brzucha (od góry ku dołowi), obecnie przecina się skórę wszerz w dole brzucha, by wyciągnąć dziecko. Nazwa wywodzi się ze starożytnego Rzymu i nie ma dla niej innego odpowiednika. Oczywiście w naszym (granicowym) świecie takie porody są możliwe, choć bardzo, bardzo rzadkie, w związku z tym można używać określenia „cesarskie cięcie”.
Białogłowa 
często używane błędnie przy określeniu po prostu kobiety. W rzeczywistości białogłowa nie było określeniem samej kobiety, a jedynie kobiety zamężnej, od tkanin, którym kobiety przykrywały włosy. Obecnie słowem białogłowa określa się młodą kobietę. Na forum to słowo jest jak najbardziej wskazane i można go używać w przypadku do wszystkich kobiet.
Niewiasta 
obiegowa opinia o tym słowie twierdzi, że etymologia słowa niewiasta pochodzi od słów „nie wiedzieć”, czyli kobieta, która nic nie wie, jednak nie jest to prawdą. Pochodzenie tego wyrazu nie jest do końca jasne. Wiemy na pewno, że pierwotnie był to wyraz ogólnosłowiański oznaczający synową (albo rzadziej bratową lub mężatkę). Na forum możemy tego słowa używać określając po prostu kobietę.
Szezlong 
być może do tej pory nie spotkaliście się z tą nazwą i wiem, że nie wszyscy wiedzą cóż to takiego. A mianowicie szezlong jest to rodzaj mebla, konkretnie przedłużonego fotela, na którym można wyciągnąć nogi, odpoczywać na nim można w pozycji półleżącej. Jak wygląda szezlong możecie zobaczyć klikając http://www.hampshirebarninteriors.co.uk/wp-content/uploads/2014/07/a-gold-leaf-and-mahogany-hampshire-chaise-longue-crushed-velvet.jpg
Fular 
według słownika fular to chustka na szyję z takiej lub podobnej tkaniny, noszona przez mężczyzn i tak jest zaiste. W Alaranii nie ma krawatów, są tuniki ze stójkami, czy też koszule, a na szyję zakłada się właśnie fular (lub żabot), który obwiązuje się wokół szyi i zawiązuje na przodzie, wkładając nadmiar tkaniny wewnątrz koszuli, kamizelki, jeśli takową akurat się nosi. Dla tych, którzy chcieliby zobaczyć jak to dokładnie wygląda, możecie kliknąć https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/736x/b3/78/bc/b378bc62a1986240b91c85368a0b1dbc.jpg
Kościół 
w Alaranii nie istnieje pojęcie kościoła. W świecie realnym kościół to budynek w religii chrześcijańskiej, w którym odprawia się obrzędy skarlane, lub pisane wielką literą (Kościół) oznaczający wspólnotę religijną. W Alaranii mamy różne religię, jednak nazwą wspólną budynków sakralnych jest świątynia i tego słowa należy używać.
Podpaski i tampony 
w realnym świecie to podstawowe artykuły kobiecej higieny i można je dostać je w każdym sklepie. Jednak w świecie fantasy tak łatwo nie ma. Zazwyczaj takie problemy są omijane w postach, ale wiem też, że niektórzy z Was, zwłaszcza ci, którzy grają kobietami zastanawiali się jak kobiety w świecie fantasy radzą sobie z comiesięczną przypadłością i jak nazywają się środki higieny. Na pewno nie mamy tutaj takiej nazwy jak tampony, za to podpaski już owszem. Jest to stara nazwa i pochodzi prawdopodobnie od pasów z tkaniny, którymi kobiety obwiązywały się w pasie, by podtrzymać specjalną wkładkę, która wchłaniała krew. Można więc używać nazwy wkładka, lub podpaska, jeśli oczywiście, ktoś odważy się w ogóle poruszyć w wątku ten temat. Co zaś się tyczy tamponów, już starożytne Egipcjanki miały ten wydaje się współczesny wynalazek. Zwijały kawałki papirusu i używały tak jak współczesne kobiety tamponów. Co za tym idzie cwane kobiety w Alaranii na pewno również wpadły na pomysł by zwijać kawałki tkanin, czy bandaży i używać ich w ten sposób, nie ma po prostu tutaj takiej nazwy jak tampony.
Ponczo 
jest to rodzaj okrycia wierzchniego wykonany z kwadratowego, lub okrągłego kawałka tkaniny z wyciętą na środku dziurą na głowę. Nie jest to popularne okrycie w Alaranii, jednak istnieje taki rodzaj można powiedzieć „płaszcza”, a co za tym idzie można używać tego słowa w postach i Kartach Postaci.