Jak pisać poprawne posty
Spis treści
Napiszę pierwszego posta! Tylko jak?
Tak! Napisałeś postać, dostałeś akcepta i nawet znalazłeś już towarzystwo do wątku! Nareszcie można zacząć grać! Ale zaraz... Chwilunia... Trzeba napisać pierwszego posta fabularnego, tylko jak się do tego zabrać? Zaglądasz do różnych wątków, a tam jeden post jak kobyła ze znienawidzonej szkolnej lektury! Spokojnie, bez nerwów, oddychaj. Nie musisz trzaskać postów jak Sienkiewicz opisów z "Pustyni i puszczy". No chyba, że chcesz - to już inna historia. Zapewne jednak rozumiesz, że każde forum rządzi się swoimi prawami i tyczy się to też pisania postów. Postaram się wytłumaczyć jak najjaśniej jak wygląda to na Granicy.
Język polski, czyli użyj słownika
Nawet najlepszym zdarzają się wpadki. W końcu wszyscy jesteśmy ludźmi, prawda? Ale w postach używamy języka polskiego. Kłania się tutaj przede wszystkim ortografia, interpunkcja, odmiana przez osoby i przypadki oraz wszystkie pozostałe zasady polskiej pisowni. Jeśli nie jesteś pewny, że coś jest napisane poprawnie - sprawdź. To już nie te czasy, kiedy trzeba było wertować papierowy słownik (ja te czasy pamiętam bardzo dobrze), wystarczy poprosić o pomoc wujka Google. Można też zainstalować słownik w przeglądarce, co bardzo ułatwia pisania postów. Można też zajrzeć na tą stronę: https://www.ortograf.pl/ A co z tą interpunkcją? Przecinek tu, czy tam, czy to ważne? Przecinki są bardzo ważne! I dam wam na to przykład:
Operować nie można, czekać!
Operować, nie można czekać!
Eeee... No to jak? Operować, czy nie operować?
Do domu weszła mama na głowie, miała nową fryzurę na nogach, nowe buty, z klamrami na ustach, czerwoną szminkę w oczach, błyszczały iskierki.
Do domu weszła mama, na głowie miała nową fryzurę, na nogach czarne buty z klamrami, na ustach czerwoną szminkę, w oczach błyszczały iskierki.
Chyba wolałabym nie spotkać tej mamy wchodzącej do domu na głowie, w dodatku z klamrami na ustach i ze szminką w oczach...
To jak? Rozumiecie już jak ważne są przecinki i inne znaki przystankowe? To czy i gdzie stawiane są przecinki może zupełnie zmienić sens napisanego zdania. Dlatego tak istotne jest, żeby po napisaniu posta przeczytać go i zwrócić uwagę na to gdzie użyliśmy znaków przystankowych.
A co z tymi wielokropkami? Bardzo częstym błędem, który powtarza się w postach jest niepoprawna ilość kropek w wielokropku. Otóż wielokropek to zawsze 3 (słownie: trzy) kropki, o takie: ... Nie dwie, nie cztery, nie pięć, tylko trzy. Niby drobiazg, ale skoro używamy języka polskiego, to stosujmy się do jego zasad.
No właśnie, a te polskie znaki? Te wszystkie ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ź, ż co z nimi? Wiem, że wielu z was korzysta z forum ze swoich smartfonów i o ile na czacie polskie znaki nie są ważne aż tak bardzo. To w postach mają ogromne znaczenie. Używajcie polskich znaków i poprawnej polszczyzny. No dobra, ale to może na tyle jeżeli chodzi o język polski. Po prostu używajcie naszego języka, korzystajcie ze słowników i będzie dobrze.
Każde forum ma swoje prawa
Jak zacząć?
1. Posta zaczynamy na dwa sposoby, od użycia akapitu, który działa pod kodem [t][/t], lub bez niego, ale pamiętając by później kolejne akapity oddzielać przynajmniej jednym enterem. Jeżeli akcja się zmienia można użyć dwóch enterów, robiąc przerwę pomiędzy jednym tekstem, a drugim. Niektórzy używają jednocześnie kodu [t][/t] i enterów, to również jest poprawne.
Narracja
1. Narrację w postach piszemy zawsze w pierwszej osobie liczby pojedynczej, czasu przeszłego. Nie używamy też kolorowych czcionek, dodatkowych pogrubień, czy innych czcionek dostępnych w edytorze.
2. Narracji pierwszoosobowej można użyć w poście np. kiedy bohater pisze coś w swoim notatniku/pamiętniku/dzienniku. By nie było wątpliwości, że są to zapiski bohatera dodajemy nagłówek, np. Dziennik Yukato. Dzień 23. - a pod spodem umieszczamy takowy wpis z notatnika postaci. Dozwolone jest użycie pogrubienia w nagłówku i użycie czcionek: Georgia lub Palatino Linotype. Narracji pierwszoosobowej używamy także, kiedy postać pisze do kogoś list, zasady są te same co przy wpisach w notatniku.
Dialogi
1. W dialogach nie używamy pogrubienia, kursywy, czy innych znaczników. Nie stosujemy koloru, poświaty, czy dodatkowych czcionek. Piszemy je zawsze od nowej linijki, od myślnika, stosując także myślniki między wypowiedzią, a czynnościami. Używamy kropek na końcach wypowiedzi, a także znaków zapytania, wielokropków itd.
2. Myśli bohaterów zapisujemy kursywą, dodatkowo biorąc je w cudzysłów.
3. Uważajcie na powtórzenia. To najczęściej robiony błąd przez wszystkich, nawet najlepszych. Dlatego warto czytać posta w trakcie pisania. Są sytuacje, w których widzimy powtórzenie, ale nie przychodzi nam do głowy jak można by dane słowo zastąpić - użyjcie internetowego słownika synonimów. Z doświadczenia wiem, że ten podstawowy słownik synonimów czasem podpowiada nieadekwatne hasła, ale też często naprowadza na słowa, na które wcześniej byście nie wpadli.
Przykłady:
Tekst mówiony od sposobu jego wypowiedzi oddzielamy myślnikiem (przed i po którym stawiamy spację). Przykładowo: - Witaj, wędrowcze – powiedział Meridion przyglądając mu się bacznie.
Kropkę na końcu wypowiedzi stawiamy wtedy, gdy to, co znajduje się dalej, nie odnosi się w bezpośredni sposób do pierwszej wypowiedzi. Następne zdanie zaczynamy wtedy oczywiście z dużej litery. Przykładowo: - To nie będzie bolało. – Przeszył jego pierś Widmowym Ostrzem. – Widzisz?
Jeśli natomiast to, co leży dalej, bezpośrednio wiąże się z wypowiedzią, to kropki nie stawiamy, a następne zdanie zaczynamy z małej litery. Przykładowo: - To nie będzie bolało – powiedział chłodno, po czym przeszył jego pierś Widmowym Ostrzem. – Widzisz?
Pytajnik, wykrzykniki i wielokropki stawiamy zawsze na końcu zdania niezależnie od tego co następuje dalej. Zasada pisowni wielkich i małych liter jednakże nadal obowiązuje. Przykładowo: - Czy aby na pewno musimy to robić? – zapytał z przestrachem. - A co? Strach cię nagle obleciał? – Skoczył w dół przepaści.
To co wolno, jak nic nie wolno? Czyli trochę o zakazach i nakazach
1. Minimalna długość posta to około 600 - 700 znaków wraz ze spacjami. Niektórym może wydawać się to dużo, ale jesteśmy na forum fabularnym i sens naszych historii zawarty jest w opisach. A Granica chce utrzymać pewien poziom. Nie bój się, jeśli na początku klika razy napiszesz nieco mniej, nikt cię nie zje, po prostu postaraj się rozwijać z każdym postem.
2. Działy fabularne znajdują się w kategorii "Alarania". Są podzielone ze względu na lokację np. Szepczący Las, Równiny Theryjskie, Ocean Jadeitów i tak dalej - w lokacjach fabularnych piszemy wyłącznie jako nasza postać - bohater, którego kreujemy. W postach fabularnych nie wolno dodawać prywatnych dopisków, typu: "Odpiszę we wtorek." "Sorry, za krótkiego posta, ale jestem w robocie." - do takich informacji służą prywatne wiadomości, forumowy czat, discord, czy inne kanały prywatne.
3. W kategorii "Alarania", o której było wspomniane wyżej, nie można wklejać grafik, linków, filmików, gifów, emotikonek i tym podobnych. Działy w kategorii "Alarania" służą wyłącznie do snucia opowieści naszymi bohaterami.
4. Kiedy postać opuszcza wątek, gracz nie używa znaczników z/t, czy innych podobnych. Na Granicy używamy konkretnego kodu, który wygląda następująco: [url=link do nowego wątku]Ciąg dalszy: Imię/lub imiona postaci[/url]
5. W nowym wątku nie trzeba pisać gdzie postać była poprzednio, ale jeżeli ktoś chce zaznaczyć taki fakt, również używa kodu: [url=link do poprzedniego wątku] Skąd przybywa: Imię/lub imiona postaci[/url]
6. Zaimków osobowych i zwrotów grzecznościowych (ciebie, tobie, pani, panu) nie piszemy z wielkiej litery. Zapis ten jest poprawny jedynie, gdy zwrotów tych używamy w listach. "Kocham Cię! - powiedziała Aurora." Nie. Otóż nie. Super, że Aurora kogoś kocha, ale na pewno nie przez "Cię" z wielkiej litery.
Różne dziwy i dziwactwa
Imiona i nazwy własne
1. Imiona - imiona postaci bywają najróżniejsze. Od takich wziętych z książek, przez słowa z suahili, łaciny, po zlepki sylab, na imionach anglojęzycznych kończąc. Tu pojawia się bardzo ważne pytanie: Jak je odmieniać? Otóż imiona anglojęzyczne w większości odmieniamy przez apostrof. Zasada jest taka, że apostrofu używa się wtedy, gdy ostatnia zgłoska imienia staje się niema. A co jeśli mamy wątpliwości, czy imię w ogóle się odmienia, albo w jaki sposób to zrobić? Najlepiej napisać do właściciela postaci. Imiona bohaterów powstają w różnoraki sposób, często nie wiadomo nawet jak je przeczytać, a co dopiero odmienić. Jeżeli nie wiesz jak to zrobić, po prostu zapytaj.
2. Nazwy własne - piszemy z wielkich liter, to chyba wie każdy, ale co z ich odmianą? "Mój przyjaciel pojechał do Adrion", czy może "Mój przyjaciel pojechał do Adrionu" ? A "Danae"? Przybył do Danae, czy Danaii, a może Danai? - Wiem, to może być bardzo problematyczne, dlatego jeżeli nie wiesz jak odmienić nazwę jakiegoś państwa, napisz do Niary.
Pisownia, a wymowa
1. A co jeśli postać robi błędy w wymowie? Jak je zapisywać? Czy wtedy dozwolony jest błędny zapis? Zależy, czy dany błąd słychać w wymowie, czy nie. np. "Usiądź na życi!" i "Usiądź na rzyci!" - słowo "rzyć", w odniesieniu do pośladków, wymawia się tak samo w obu zapisach, dlatego uznajemy to na forum za błąd. Należy napisać słowo "rzyć" przez "rz".
2."Czowieku, ni moge juz na tyj rzyci siodać." - wszystkie słowa zapisane w tym zdaniu niepoprawnie, odczytuje się inaczej, niż gdyby były napisane zgodnie z zasadami języka polskiego. Widać, że bohater mówi w dany sposób celowo, można z tego wywnioskować, że jest chłopem i w jego wiosce tak właśnie się mówi. W takich sytuacjach błędy są dozwolone. Niemniej "rzyć" ciągle zapisana jest tutaj zgodnie z zasadami j. polskiego.
3.Jeżeli postać przeciąga pewne słowa, dodaje gdzieś dodatkowe "ą", czy "ę", ma wadę wymowy i nie mówi poprawnie np. litery "r", albo po prostu ma jakąś swoją charakterystyczną manierę, warto wspomnieć o tym w swojej KP. Jeśli masz jakieś wątpliwości, co do zapisu mowy postaci najlepiej napisz do Niary.
Aż muszę sobie zakląć!
1.Przekleństwa, czyli "nosz kurwa, gorzej być nie mogło". Przekleństwa bohaterów są dozwolone, jeżeli leżą one w charakterze danej postaci, lub znajduje się ona w określonej sytuacji. Jeżeli np. Tauros - zaprawiony w boju nord, w złości puści pod nosem "kolorową" wiązankę przekleństw, to jest to okej. Natomiast, jeżeli Niara - anielica i królowa, o charakterze delikatnego motyla, zaczęłaby rzucać mięsem ze swojego tronu, jakby właśnie stała w rzeźni, to zdecydowanie nie byłoby to w charakterze tejże postaci, a co za tym idzie, nie byłoby dozwolone. Przy przekleństwach warto też używać tych bardziej klimatycznych np. "chędożyć", "do stu kulawych koni", "by to Anubis zeżarł" i tak dalej.
Kropeczki, gwiazdki, linie
1. A co, kiedy chcemy wyraźnie oddzielić jakieś wydarzenia w danym poście, albo zrobić w nim dodatkowy wpis np. o przeszłości bohatera? Najczęściej używane są trzy gwiazdki *** czasem kropki ... najlepiej jednak używać linij nie trzeba używać do tego podkreślnika, na forum działa specjalny kod [linia][/linia] - używając tego kodu można oddzielić jedną część posta od drugiej. Oczywiście należy używać tej opcji z głową. Np. w pierwszej części posta bohaterowie uciekają przez gęsty las, nagle akcja się urywa, postacie tracą przytomność - tu można zastosować linie, by w kolejnej części opisać, że bohaterowie budzą się np. w lochach.
Podsumowanie:
W podsumowaniu chcę wam napisać jedno: Czytajcie posty przed wysłaniem, to uchroni przed upomnieniami przez Łowców Baboli. Czytajcie w trakcie pisania i po napisaniu. Po prostu czytajcie swojego posta zanim klikniecie "wyślij".