Błędne Bębny

Z Grymuar
Skocz do: nawigacja, szukaj
Błędne Bębny

Instrument bledne bebny.jpg

Typ Perkusyjne, membranofony
Rodzaj Magiczny

Typ

Perkusyjne, membranofony.

Rodzaj

Magiczne; łączą w sobie magię z dziedzin: Emocji, Umysłu, Pustki oraz Zła

Wygląd i budowa

Błędne bębny są jednymi z najrzadszych i najstarszych przedmiotów, zaliczanych nawet do rangi artefaktów według niektórych podziałów systematycznych. W całej historii Alaranii stworzono tylko cztery, a powstanie najmłodszego z nich datuje się jakieś sześć tysięcy lat wstecz. Pudło rezonansowe błędnego bębna zbudowane jest z drewna - nie byle jakiego, bo tylko z drewna Śniących Drzew - i ma kształt stożka o średnicy około jednego łokcia. Częściej jednak określa się go jako cylindryczny, ponieważ zwęża się ku dołowi w bardzo nieznacznym stopniu. Ściana boczna, wzmocniona metalową obręczą, zbudowana jest z podłużnych kawałków drewna, zaostrzonych przy dolnych końcach, co pozwala dość stabilnie wbić bęben w podłoże, jak również czyni go potencjalnym narzędziem do samoobrony, gdyby zaszła taka konieczność. Choć z racji na pochodzenie drewna błędne bębny automatycznie są instrumentem bardzo wyjątkowym, to dopiero membrana stanowi ich prawdziwy fenomen. Zrobiona jest bowiem ona oczywiście ze skór, lecz znowu nie są to przypadkowe skóry zwierzęce. Mimo iż brzmi to absurdalnie - i trochę przerażająco - membranę błędnych bębnów tworzą ciasno pozszywane skóry istot humanoidalnych. Sprawia ona wrażenie niedbałej, jak naprędce załatana rana, jednak próżno szukać w niej jakiejkolwiek, najmniejszej nawet szczelinki, a dodatkowo, dzięki magii, jest ona wzmocniona tak, by czas nie odcisnął na niej swego piętna.

Muzyka

By wydobyć dźwięk z błędnego bębna, należy uderzać otwartą dłonią - najlepiej śródręczem, nie palcami - w membranę, w miejsce bliższe krawędzi niż środka. W użyciu sprawdza się tylko dłoń, względnie inna kończyna; uderzanie jakimkolwiek narzędziem czy przedmiotem nie przyniesie żadnych efektów. Dzieje się tak dlatego, iż błędne bębny są instrumentami czysto magicznymi i do ich właściwego użycia potrzebny jest kontakt z istotą posiadającą energię witalną. Podczas gry na nim, bęben uwalnia z siebie zielonkawą poświatę. W teorii membranofon powinien wydawać z siebie dźwięki przypominające dudnienie, lecz praktyka wygląda inaczej. Charakterystyczne dla bębnów odgłosy są słyszalne jedynie dla grającego (lub szerzej: osoby, która dotyka instrumentu), dla pozostałych zaś błędne bębny mają w zanadrzu coś zupełnie odmiennego. Nie sposób sprecyzować, jak brzmi ich muzyka, bowiem każda istota, którą dosięgnie wytworzona przez instrument fala dźwiękowo-magiczna, słyszy dźwięki tego, co odzwierciedla jej najgłębsze i najsilniejsze pragnienia. Dlatego każdy słuchacz odbiera tę muzykę na swój indywidualny sposób. Mówiąc kolokwialnie: każdy słyszy to, co chce słyszeć. Strzec się powinny istoty o słabszej sile woli, bowiem zaczarowana muzyka błędnych bębnów potrafi zmanipulować myśli tych, którzy nie będą w stanie odróżnić złudnego echa pragnień od rzeczywistości. Ten, który podda się kuszącym dźwiękom swych marzeń zachowuje się jak odurzony, bądź pod wpływem hipnozy. Ślepo podąża wówczas za muzyką, doprowadzając do zguby samego siebie tudzież osoby postronne. Z tej przyczyny gra na błędnych bębnach jest surowo zakazana w całej Alaranii. Istoty nieposiadające materialnego ciała - dobre duchy, zjawy oraz upiory - są całkowicie odporne na ich działanie, gdyż wyzwalana przez nie magia wymaga kontaktu ze słuchaczem. Kontakt ten jest zachowany poprzez skóry przedstawicieli ras, z których zrobiona jest membrana. Jako że istoty niematerialne nie posiadają skóry, nie mogły zostać połączone z instrumentem, dlatego też jest im on obojętny.

Informacje dodatkowe

Na Łusce istnieją jedynie cztery egzemplarze błędnych bębnów, pilnie strzeżone przez czarodziejów, którzy mają nie dopuścić, by kiedykolwiek dostały się one w niepowołane ręce i zostały użyte w niecnych celach. Za pomocą magii można teoretycznie wytworzyć ich więcej, jednak skrypty z odpowiednimi inkantacjami są ukryte w miejscu, którego położenie zna tylko garstka najbardziej zaufanych pradawnych; kradzież tychże skryptów byłaby znacznie większym zagrożeniem od kradzieży gotowego bębna. Krążą szepty, iż w zamierzchłych czasach Środkowego Królestwa tajemniczy intruz zdołał skopiować treść zaklęcia i stworzył cały arsenał błędnych bębnów. (Bardziej śmiałe teorie głoszą, iż ich powstanie i użycie miało swój udział w Wielkiej Wojnie, lecz są to tezy głoszone głównie przez radykałów, które należy traktować z przymrużeniem oka.) Czarodzieje zaprzeczają, jakoby taki incydent miał mieć miejsce, jednak zapomniana groźba wciąż wisi w powietrzu.

Cymelia Muzyczne
Instrumenty strunowe Lirium - Koytto
Instrumenty perkusyjne Błędne Bębny
Instrumenty dęte Test
Intrumenty magiczne Test
Inne Test
Szablon Przykładowy Szablon opisu instrumentu