Lirium

Z Grymuar
Skocz do: nawigacja, szukaj
Lirium

Instrument lirium.jpg

Typ Strunowy szarpany
Rodzaj Niemagiczny

Typ

Strunowy szarpany.

Rodzaj

Niemagiczny.

Wygląd i budowa

Z wyglądu przypomina zwyczajną, tradycyjną lirę - i zasadniczo różni się od niej niewiele. Laik nie potrafiłby wskazać żadnej różnicy pomiędzy tymi dwoma instrumentami. Dla większości osób, niezajmujących się muzyką profesjonalnie, nazwa lirium odnosi się do swego rodzaju znaku handlowego, którym określa się instrumenty wykonane przez konkretną gildię rzemieślniczą elfich lutników, specjalizujących się w tej dziedzinie. Liria wytwarza się z twardego drewna, najlepiej mahoniowego lub z drzew krwawego kasztana. W procesie twórczym bardzo ważne jest, by docelową formę lirium - łuk w kształcie podkowy, zamknięty poprzeczną ramą - wyrzeźbić w pojedynczym kawałku drewna, krótko po jego ścięciu. Jest to o tyle trudne, iż podstawę lirium, stanowiącą pudło rezonansowe, należy wydrążyć w wilgotnym drewnie przez jak najmniejszy otwór, który następnie szczelnie zakleja się utwardzoną żywicą. Między rezonatorem a poprzeczką rozciągnięte jest dziewięć strun otrzymanych z wysuszonych i odpowiednio spreparowanych zwierzęcych jelit. Są one przytwierdzone do drewna metalową żyłką; powinna ona być wykonana z miedzi lub jej stopu z dowolnym metalem szlachetnym (najczęściej używa się złota, gdyż jest po prostu najbardziej efektowne). U podstawy lirium znajduje się wgłębienie służące wygodnemu umiejscowieniu instrumentu na przedramieniu. Łączenia łukowatych ramion z poprzeczką, jak również górna część rezonatora, rzeźbione są w symbole nieskończoności, których znaczenie owiane jest tajemnicą i można jedynie zgadywać, co autor - czyli elf będący twórcą pierwszego lirium - miał na myśli. Niektórzy twierdzą iż symbolizuje on trwałość sztuki, inni doszukują się tu ukrytych nawiązań do zaświatów, najśmielsze spekulacje wspominają nawet o samym Prasmoku - jednak do tej pory nie udało się ustalić czy któraś z teorii jest trafna.

Muzyka

Podobnie jak wygląd, dźwięk wydawany przez lirium niewiele różni się od melodii klasycznej liry. Jego barwa jest jednak zdecydowanie czystsza i nieco jaśniejsza, a wprawne ucho wychwyci także delikatnie cieplejsze tony. Mówi się, że nie sposób podrobić brzmienia lirium wyprodukowanego przez elfy. Dźwięk wydobywa się identycznie jak w przypadku większości instrumentów strunowych szarpanych: za pomocą pociągnięć palców. Przy lirium należy jednak pamiętać, iż pod żadnym pozorem nie wolno używać do gry żadnych plektronów stosowanych na przykład przy gitarach lub lutniach. Tarcie powodowane pocieraniem strun materią twardszą od nich samych niszczy ich strukturę; wówczas dźwięk lirium traci swoje właściwości i niemożliwym jest doprowadzenie instrumentu do poprzedniego stanu.

Informacje dodatkowe

Przez swych twórców instrument ten zwany jest “infinitum”, ze względu na ozdobne rzeźbienia, przypominające symbol nieskończoności, lecz nazwa ta nigdy nie weszła do powszechnego użycia. Autentyczne liria można nabyć jedynie w Kryształowym Królestwie. (Mowa tu, rzecz jasna, o instrumentach nowych; używane krążą po całej Alaranii, lecz ich cena jest nieco wyższa od tradycyjnych lir.) Wszelkie liry innego pochodzenia sprzedawane pod tą nazwą to podróbki niegodne miana lirium, gdyż to określenie zarezerwowane jest wyłącznie dla instrumentów pochodzących z elfiej gildii lutniczej.

Cymelia Muzyczne
Instrumenty strunowe Lirium - Koytto
Instrumenty perkusyjne Błędne Bębny
Instrumenty dęte Test
Intrumenty magiczne Test
Inne Test
Szablon Przykładowy Szablon opisu instrumentu