Luneta Fantazmatyczna

Z Grymuar
Skocz do: nawigacja, szukaj
Luneta Fantazmatyczna

Przedmiot luneta fantazmatyczna.jpg

Grupa Neutralne
Typ Zaczarowany
Ilość Pospolity
Miejsce Powstania Arrimm

[[Category: Zaczarowany ]]

Wygląd

Jest to przyrząd optyczny składający się z metalowego, najczęściej wykonanego z miedzi i drewna tubusa oraz dwóch elementów optycznych – obiektywu i okularu. Niektóre egzemplarze posiadają dodatkowo osłonkę na soczewkę, przymocowaną na łańcuszku. W zależności od ceny, lunety te posiadają różne rozmiary, a także są mniej lub bardziej zdobione i wykonane z innych rodzajów drewna i metali.

Właściwości

Fantazmatyczna Luneta oprócz zwykłego obiektywu i okularu, posiada wewnątrz tubusa idealnie oszlifowaną soczewkę wykonaną z Oka Dnia. Dzięki niemu oprócz przybliżania odległości, urządzenie posiada zdolność tworzenia współgrających wizji. Przyrząd w rękach doświadczonego maga wyznaczy odpowiedni kurs, pokaże niebezpieczeństwa na trasie, a także jest w stanie pokazać przyszłość i ostrzec na przykład przed nadchodzącym sztormem albo przed przecinającym kurs statkiem. Niedoświadczony żeglarz posługujący się tym narzędziem może oszaleć, ze względu na magiczne właściwości Oka Dnia. Nie zaleca się też długotrwałego korzystania z przyrządu, ani rozkręcania go, ponieważ kontakt z kryształem znajdującym się w środku jest bardzo niebezpieczny.

Powstanie

Przyjmuje się, że przyrząd ten po raz pierwszy został skonstruowany na wyspie Arrimm, a jego twórcami były morskie elfy. Nie wiadomo skąd Oko Dnia znalazło się na wyspie, jednak od momentu powstania pierwszej lunety, kryształ stał się surowcem regularnie importowanym na wyspę. Obecnie miejsca, w których można zakupić Lunety Fantazmatyczne, czyli Arrimm, a także całe południowo-wschodnie wybrzeże Morza Cienia, są miejscami, w których produkuje się ten magiczny przyrząd.

Informacje dodatkowe

Luneta Fantazmatyczna jest powszechnie dostępna, jednak jej cena jest bardzo wysoka ze względu na koszta wydobycia Oka Dnia. Jest to przedmiot pożądany szczególnie przez piratów i poszukiwaczy skarbów, ze względu na właściwości ułatwiające znajdowanie bogactw. Arystokratyczni i zamożni magowie często zamawiają sobie Fantazmatyczne Lunety tylko w celach kolekcjonerskich. Do obsługi urządzenia potrzebna jest odpowiednia odporność magiczna i wiedza na temat Oka Dnia. Nie ma także całkowitej pewności, że wizje przedstawione przez lunetę okażą się w jakikolwiek sposób przydatne, jednak osoby bardziej doświadczone potrafią intuicyjnie posługiwać się nią we własnych celach.

Technikalia magiczne
Dobre Przykładowy przedmiot - Zagłada Setki Grotów
Złe Test
Neutralne Luneta Fantazmatyczna
Inne Klucze Perspektywy