Oko Dnia

Z Grymuar
Skocz do: nawigacja, szukaj
Oko Dnia

Surowiec oko dnia.jpg

Typ Kryształ
Pozyskiwanie Kopalne

Typ

Kryształ.

Pozyskiwanie

Kryształ ten może wpędzić wydobywcę w szaleństwo, więc zaleca się zakładanie na oczy półprzezroczystego materiału, aby zminimalizować ryzyko utraty rozumu. Oko Dnia jest dosyć pospolitym surowcem występującym głównie na terenie Gór Druidów, lecz to jego pozyskiwanie sprawia, że wytworzonych z niego przedmiotów jest tak mało. Nie potrzeba do tego żadnych specjalnych narzędzi nasyconych magią, ale odpornych psychicznie górników, którzy wiedzą, jak należy podejść do tego kryształu. Wydobywany musi być nocą, gdyż wówczas jego hipnotyczne właściwości tracą na mocy i stanowią mniejsze zagrożenie dla umysłów górników.

Wygląd

Występuje w ogromnych skupiskach, często jako stalaktyt. Sprawia wrażenie, jakby kolory mieszały się w jego wnętrzu, niczym rozcieńczone farby lub wielokolorowa mgła.

Właściwości i zastosowanie

Tworzy się z niego kryształowe kule ze względu na działanie hipnotyczne i wywołujący wizje. Jest jednak przeznaczony tylko dla doświadczonych magów, jasnowidzów lub wróżbiarek, gdyż nieopanowany może doprowadzić do utraty zmysłów poprzez nagromadzoną ilość chaotycznych informacji. Jest podatny na magię, więc łatwo ją przyjmuje, magazynuje i oddaje. Nie wytwarza się z niego naczyń, ani niczego, co mogłoby bezpośrednio dotykać skóry, gdyż po przeróbce jest w stanie bezpośrednio wpłynąć na umysł posiadacza i po prostu go "wyłączyć". W najgorszym wypadku dochodzi do zgonu, w najlepszym do śpiączki.

Informacje dodatkowe

Niewielu ludzi jest chętnych do podejmowania ryzyka wydobywania tego kryształu. Ze względu na to, iż występuje w skupiskach jego wpływ na otoczenie jest bardzo silny. Ludzie, nordowie, naturianie, a często nawet elfy ulegają jego wpływowi i tracą zmysły. Dlatego pozyskują go głównie czarodzieje, nieumarli i niebianie, którzy potrafią na pewien czas "zamknąć" dostęp do swojej psychiki. Im więcej wokół kryształów ty krócej mogą przebywać w pobliżu nich. Ze względu na te czynniki materiał ten jest bardzo drogi i trudno uświadczyć go u zwykłego, miejskiego wróżbity. Wielu humanoidów boi się nawet przedmiotów z "błędnego kryształu" - jak mówi o nim gawiedź. Trzeba jednak przyznać, że zdesperowani są w stanie wiele poświęcić, by takowy zdobyć. Pozyskanie go i sprzedaż jest bardzo opłacalna, ale chętnych na utratę życia niewielu.

Kompedium Surowców
Drewna Cekka Szlachetna
Metale Srebro Oceaniczne - Barachit
Minerały Vatnestin
Kamienie Aigam - Yenamite - Thargorn
Szkła i kryształy Kryształ Księżycowy - Primatervetium - Oko Dnia
Kamienie jubilerskie Test
Inne Ereinen - Wiatry Magii - Liścień - Splot Świetlny
Szablony Przykładowy szablon opisu surowca