Primatervetium

Z Grymuar
Skocz do: nawigacja, szukaj
Primatervetium

Surowiec krew prasmoka.jpg

Typ Kryształ
Pozyskiwanie Kopalne

Typ

Kryształ.

Pozyskiwanie

Podejrzewa się, iż występują na całym terenie Alaranii, jednak ze względu na głębokość, na której się znajdują, ich jedynym w obecnych czasach źródłem są najgłębsze kopalnie krasnoludów, głównie te położone w Górach Thargorn. Primatervetium występuje pojedynczo i pojawiają się dopiero na głębokości, gdzie temperatura zaczyna przypominać wnętrze wulkanu, a skała staje się twardsza niż większość niemagicznych narzędzi.Ze względu na swoją delikatność, jeżeli górnik natrafi się na nieuszkodzony kryształ Krwi Prasmoka, jego wydobycie polega na ostrożnym, a przez to czasochłonnym, wykopaniu skały dookoła kryształu, aż w końcu można go wyciągnąć w jednym kawałku ze skalnej ściany.

Wygląd

Nieobrobione kryształy Primatervetium to częściowo przeźroczyste kryształy o błękitnym zabarwieniu, przybierające z grubsza kształt krystalicznej dwu piramidy o nieregularnej powierzchni. W ich wnętrzu, zamiast litego kryształu, jest przestrzeń wypełniona złocistym płynem, który mieni się w świetle niczym płynne złoto i ma gęstość podobną do miodu.Zarówno kryształy jak i ich zawartość są zaskakująco ciężkie, ważąc tyle, co kawałek żelaza o takich samych wymiarach.Krew Prasmoka, które została wydobyta i przygotowana do handlu, często jest wyszlifowana, najczęściej w minimalny sposób, co by zachować jak najwięcej z oryginalnego kształtu, dzięki czemu liczne ściany kryształu mienią się z różną intensywnością pod mocnym światłem.Jeśli chodzi o wymiary, najmniejsze kryształy Primatervetium bywają rozmiarów pięści, w czasie gdy największy w historii kryształ był wielkości dorosłego smoka.

Właściwości i zastosowanie

Wbrew dawnym przekonaniom, zarówno krystaliczna powłoka, jak i zawarty wewnątrz niej złoty płyn to jedna i ta sama substancja, Primatervetium. Pod wpływem ekstremalnej temperatury i ciśnienia zamienia się ona w swoją krystaliczną formę. To właśnie dzięki temu powstały kryształy Krwi Prasmoka - Kiedyś obecne złoża płynnego Primatervetium z czasem uległy ciśnieniu i temperaturze panującej dookoła, aż w końcu ich zewnętrzna część skrystalizowała się, tworząc powłokę chroniącą wciąż płynne wnętrze przed dalszą krystalizacją. Krystaliczne Primatervetium jest perfekcyjne stabilne chemicznie - Nie wchodzi ono w reakcje z żadną znaną substancją, a na dodatek jest całkowicie odporne na niską i wysoką temperaturę. Tylko próba fizycznego uszkodzenia - Krystaliczne Primatervetium jest bowiem bardziej kruche niż szkło - bądź magii jest w stanie wpłynąć na krystaliczną strukturę.Alchemicy cenią sobie fiolki i naczynia wykonane z Primatervetium podczas pracowania z niezwykle niebezpiecznymi substancjami. Aby utworzyć takie przedmioty, konieczne jest ukształtowanie kryształu Primatervetium z pomocą dziedziny Struktury, żadna inna metoda bowiem nie jest wystarczająco bezpieczna dla tego. Niektórzy wykorzystują kryształy Primatervetium do tworzenia absurdalnie drogich kieliszków i ozdób, które kupuje się tylko po to, by móc się pochwalić tym, jak dużo pieniędzy się wydało na coś niezwykle delikatnego i niepraktycznego.Płynne Primatervetium także posiada fantastyczną właściwość, choć nie jest to nic przydatnego w alchemii lub innych dziedzinach nauki. Ta złocista gęsta ciecz smakuje bowiem dokładnie tak, jak pijący chce, aby ona smakowała. Nikt nie jest pewien, w jaki sposób Płynne Primatervetium to osiąga, ale - jak zawsze - niemal na pewno jest za to odpowiedzialna magia. Uczeni wciąż badają związaną z tą teorię, i jak dotąd są podzieleni w kwestii tego, czy to pijący zostaje ofiarą dziedziny Iluzji, która symuluje upragniony smak,czy to też sam płyn, pod wpływem dziedziny Struktury, dostosowuje swój smak do tego,czego pragnie dana osoba.

Informacje dodatkowe

Ze względu na trudność wydobycia, Krew Prasmoka (zarówno krystaliczna jak i płynna) jest uznawany za towar luksusowy, i ceny to dobrze odzwierciedlają, często kosztuje bowiem dziesięciokrotność swojej wagi w sztabkach złota.Nazwa potoczna pochodzi od plotki, iż Primatervetium to w rzeczywistości Krew Prasmoka,na którego to powierzchni żyjemy - jest to dosyć popularna teoria, gdyż wyjaśnia ona obecność substancji głęboko pod powierzchnią. Oczywiście jest to tylko plotka, choć uczeni wciąż z bólem przyznają, iż nikt nie ma tak naprawdę pojęcia czym dokładnie jest Primatervetium, ani dlaczego posiada takie, a nie inne właściwości.To dzięki płynnej formie Primatervietium Alarańscy uczeni odkryli jak smakują zazwyczaj niemożliwe do posmakowania substancje, jak choćby lawa czy skoncentrowany kwas siarkowy. Niestety, znane są też przypadki, gdzie ta właściwość została użyta do niecnych celów, które ze względów etycznych nie będą wymienione choćby i z nazwy - nie trudno sobie wyobrazić, jak z pomocą tej substancji użytej w niewłaściwy sposób mogłoby dojść do skandalu politycznego

Kompedium Surowców
Drewna Cekka Szlachetna
Metale Srebro Oceaniczne - Barachit
Minerały Vatnestin
Kamienie Aigam - Yenamite - Thargorn
Szkła i kryształy Kryształ Księżycowy - Primatervetium - Oko Dnia
Kamienie jubilerskie Test
Inne Ereinen - Wiatry Magii - Liścień - Splot Świetlny
Szablony Przykładowy szablon opisu surowca