Vatnestin

Z Grymuar
Skocz do: nawigacja, szukaj
Vatnestin

Surowiec Vatnestin.jpg

Typ Minerał
Pozyskiwanie Kopalne

Typ

Minerał.

Pozyskiwanie

Wydobywany przez górników w Górach Czarnych za pomocą narzędzi z metali nieżelaznych. Występuje w dużych skupiskach w głębi góry na poziomie morza.

Wygląd

Wielokątne bryły o głębokiej granatowej barwie. Gdy światło odbija się od ścianek, powierzchnia pokrywa się błyszczącymi smugami, które poruszają się przypominając fale. Po kontakcie z żelazem, bryła zmienia się w błękitną wodę.

Właściwości i zastosowanie

Vatenstin jest twardy i kruchy. Przy kontakcie z żelazem warstwa minerału o grubości palca, roztapia się w błękitną wodę. Jest ona pitna i delikatnie słodka w smaku. Z grudki wielkości pięści, ważącej jeden funt, można otrzymać nawet dwie kwarty wody. Drogi minerał używany jest przy podróżach odkrywczych na pustynie bądź długich rejsach. Przechowywany jest również jako zapasy w zamkach i pałacach nieposiadających studni. Woda pozyskiwana z vatenstinu zawiera dużo minerałów, dlatego podawana jest chorym, nie może być jednak pita długo, ponieważ może uszkodzić nerki. W żadnej formie surowiec ten nie jest kontrolowany przez magów.

Informacje dodatkowe

Roztopiony minerał nie powróci już do formy stałej, dlatego jego wydobycie jest problematyczne. Górnicy wkopują się we wnętrze góry zwykłymi stalowymi kilofami, jednak po dotarciu do vatenstinu muszą używać ostrzy z metali nieżelaznych. To i odległość jedynego miejsca występowania surowca od środka Alaranii składa się na jego niezwykle wysoką cenę.

Kompedium Surowców
Drewna Cekka Szlachetna
Metale Srebro Oceaniczne - Barachit
Minerały Vatnestin
Kamienie Aigam - Yenamite - Thargorn
Szkła i kryształy Kryształ Księżycowy - Primatervetium - Oko Dnia
Kamienie jubilerskie Test
Inne Ereinen - Wiatry Magii - Liścień - Splot Świetlny
Szablony Przykładowy szablon opisu surowca