Cekka Szlachetna

Z Grymuar
Skocz do: nawigacja, szukaj
Cekka Szlachetna

Surowiec cekka szlachetna.jpg

Typ Drewno
Pozyskiwanie Drwalstwo

Typ

Drewno

Pozyskiwanie

Cekka szlachetna, w przeciwieństwie do zwykłego drewna cekki pospolitej jest bardzo rzadkim surowcem. Szlachetna odmiana drewna pochodzi w prawdzie od drzew tego samego gatunku, co zwyczajna, jednak charakterystyczne właściwości zyskuje tylko wtedy, kiedy roślina zostanie zaatakowana przez konkretnego pasożyta zwanego murią (dokładna nazwa: muria bulate. Cekka, jako drzewo, rośnie pojedynczo, pośród innych gatunków w lasach iglastych i mieszanych. W związku z tym, w poszukiwaniu odpowiedniego egzemplarza trzeba pokonywać nierzadko bardzo długie dystanse, a rozpoznania chorego drzewa dokonuje zazwyczaj doświadczona osoba, która jest w stanie stwierdzić nie tylko obecność pasożytów, ale i przybliżony czas ich wniknięcia do wnętrza rośliny. Taka ocena pozwala określić spodziewaną ilość uszlachetnionego drewna. Rośliną wyznaczoną przez znawcę zajmują się później drwale.

Wygląd

Cekka jest ciemnym, twardym drewnem o strukturze warstwowej i regularnych słojach. Charakterystyczną cechą szlachetnej odmiany są widoczne w przekroju gładkie, półotwarte spirale pozostałe po kokonach murii. Wzory rozmieszczone są w niemalże równych odstępach, co spowodowane jest zapotrzebowaniem larw na składniki czerpane z rośliny i, co za tym idzie, przestrzeń, a powoduje estetyczny efekt, jakby zdobienia wykonane zostały ręką człowieka.

Właściwości i zastosowanie

Cekka pospolita z natury posiada bardzo twardy pień, co w pewnym stopniu utrudnia wyrąb i dalszą obróbkę, ale pozytywnie wpływa na wytrzymałość drewna. Szlachetna odmiana, nieco bardziej łamliwa, ale znacznie ciekawsza pod względem estetycznym używana jest przede wszystkim do produkcji wszelkiego rodzaju blatów, mebli, frontów, ram oklein, paneli, rzeźb, a nawet boazerii. Ze względu na swój wygląd, cenę i naturalny połysk po olejowaniu, drewno to używane jest tam, gdzie padać powinien wzrok potencjalnych gości.

Prócz niezwykłego wyglądu cekka szlachetna posiada jeszcze jedną istotną, a nieznaną wielu właściwość. Drewno zwyczajnej odmiany jest wysokoenergetyczne. Przy spalaniu daje duży, gorący, złoty płomień i płonie bardzo długo. Odmiana szlachetna, dzięki substancjom zawartym w kokonach murii w wysokiej temperaturze uwalnia łatwopalny gaz o żywicznym zapachu. Opary spalają się stopniowo, wyjątkowo gorącym, niskim płomieniem o barwie świeżej lawendy.

Ze względu na wysoką cenę cekki szlachetnej nie jest ona wykorzystywana powszechnie jako materiał opałowy. Przeważnie spala się ją w celach naukowych, by poznać lepiej uwalniany gaz i jego właściwości. Niektórzy najbogatsi wielmoże palą cekkę szlachetną w kominkach podczas najbardziej uroczystych biesiad, bowiem dwukolorowy płomień i niezwykły, mieniący się fioletowymi żyłkami żarwywierają niezwykłe wrażenie na gościach. Rzecz jasna rzadko wiąże się fakt palności z modą, więc na ogół nikt nie przejmuje się tym, że luksusowe wnętrza rezydencji z każdym nowym meblem coraz głośniej proszą się o pożar.

Informacje dodatkowe

Drewno jest na tyle rzadkie, że nawet drobny kawałek z widocznym wzorem uznawany jest za niezwykle cenny podarek. Drwal, który podaruje ozdobę wykonaną z cekki szlachetnej swojej ukochanej ma niemal pewne szanse na ożenek.

Kompedium Surowców
Drewna Cekka Szlachetna
Metale Srebro Oceaniczne - Barachit
Minerały Vatnestin
Kamienie Aigam - Yenamite - Thargorn
Szkła i kryształy Kryształ Księżycowy - Primatervetium - Oko Dnia
Kamienie jubilerskie Test
Inne Ereinen - Wiatry Magii - Liścień - Splot Świetlny
Szablony Przykładowy szablon opisu surowca