Ciekawostki

Z Granica PBF Grymuar
Skocz do: nawigacja, szukaj

Poniżej znajdziecie kilka ciekawostek dotyczących świata Alaranii. Część z nich można znaleźć w innych artykułach, a część znajdziecie wyłącznie tutaj, warto więc przejrzeć poniższy tekst. Z czasem artykuł będzie rozbudowywany. Jeżeli ktoś miałaby jakiś pomysł na ciekawostkę, którą można by tutaj dodać, prosimy o kontaktowanie się na z Niarą.


Środkowa Alarania to tylko część całego kontynentu

Tak, Środkowa Alarania to tylko niewielka część całego kontynentu Alarańskiego. Na północy, południu, wschodzie i zachodzie rozciągają się dalsze, wielkie krainy, sięgające aż do ogromnego Oceanu Prasmoka, który opływa cały kontynent.


W Alaranii nie ma ołówków

W Alaranii pisze się kilkoma przedmiotami, w tym ptasim piórem, przy pomocy atramentu w różnych kolorach, (kolorowe atramenty są produkowane wyłącznie magicznie), podstawowym kolorem atramentu jest kolor czarny. Jednak najczęściej spotykanym przyrządem do rysowania i pisania jest specjalny rodzaj węgla oraz rysiki. Te ostatnie mają kolor szary i dosyć szybko blakną.


Alarania leży na Łusce Prasmoka

Alarania to tak naprawdę tylko jedna z łusek Prasmoka. Ogromnego, skrzydlatego jaszczura, stworzyciela światów, który od wieków trwa uśpiony pośród nicości. A jego marzenia senne nadal mogą tworzyć nowe kontynenty, światy i rasy.


Szkło jest powszechnie znanym materiałem

Przeszklone okna są w Alaranii na porządku dziennym. Zwykłe, niezbyt grube szkło okienne jest tanim materiałem budowlanym. Nawet w małych wioskach szklane okna są normą. Inaczej sprawa ma się ze szkłem kolorowym, bo i takie jest produkowane. Kolorowe szkiełka używane są głównie w pałacach, zamkach i świątyniach, najczęściej buduje się z nich witraże. W Alaranii znane jest również szkło kryształowe, jeden z droższych materiałów. Z kryształu produkuje się najczęściej ozdobne przedmioty, takie jak wazony.


Słońce i Księżyc to oczy Prasmoka

Słońce i Księżyc, które widzimy to oczy naszego twórcy. Mimo tego, że ciągle trwa on w głębokim śnie, my, mieszkańcy Alaranii, widzimy jego wielkie ślepia, jedno oświetla nam dzień, daje ciepło, otula rosnące rośliny, a drugie rozświetla noc, lecz tylko raz na jakiś czas pokazuje się w całej okazałości.


Nasz świat to ożywiony wytwór wyobraźni Prasmoka

Nasz świat to wytwór wyobraźni Prasmoka, na którego łuskach żyjemy, i który pewnego dnia wreszcie się obudzi, a z końcem jego snu przestaniemy istnieć i my.


W Alaranii można mieć okulary

Tak, w świecie Alaranii można posiadać okulary. Jednak są one towarem niesamowicie drogim, ich cena dorównuje cenie szkolonego, wojskowego konia z opancerzeniem. Dlaczego? Niestety tylko bardzo dobrze wyszkoleni magowie potrafią stworzyć takowy przedmiot. To jakie szkiełko pomoże na słaby wzrok może wyczuć tylko wprawna w sztuce magicznej istota. Innymi słowy okulary są bardzo rzadkim przedmiotem, dostępnym wyłącznie dla najwyższych klas.


W Alaranii nie ma papierosów

W naszym świecie nie ma papierosów. Nikt jeszcze nie wpadł na to, że zioła można zwijać i palić. Jedynym sposobem palenia liści i ziół jest fajka. Produkowane są one najczęściej z drewna, proste ale też te zdobne. Najdroższe fajki ozdabia się nawet klejnotami, a ustniki wykonuje z metali szlachetnych.


Broń palna jest niczym artefakt

W Alaranii broń palna działa wyłącznie dzięki magii. Posiadanie takowej jest prawie niemożliwe. Broń taka jest niezwykle rzadka, a w Środkowej Alaranii praktycznie nie do zdobycia. Jedynym miejscem na świecie, gdzie można zdobyć broń palną jest miasto Tarigorn, daleko na północy, za Lodowymi Górami. Tarigorn jest górską warownią, zamieszkałą przez nordów i krasnoludy, którzy strzegą tajemnicy zaklęć, dzięki którym działa broń palna. Każda taka broń, którą znajdziemy w innych częściach świata pochodzi z przemytu.


Gwiazdy na niebie to Duchy Początku

Po dziś dzień na granatowym, nocnym niebie możemy oglądać Duchy Początku. Po tym jak jeden z ich braci poświęcił swoje ,,ja", by odrodzić zniszczoną Alaranię, pozostali postanowili postawić na odrodzonej ziemi nowe istoty: Przodków. Zebrali cała swoją energię i dzięki niej powstali nasi Przodkowie. Wieczni, zmęczeni tym czynem odeszli do swojego Stwórcy - Prasmoka, a my oglądamy ich dzisiaj jak gwiazdy na nieboskłonie. (Więcej o Gwiazdach można znaleźć w ,,historii świata" oraz artykule: Fizyka)


Iloma językami włada się w Alaranii?

W całej Alaranii włada się niezliczoną ilością języków. Jednak na całym kontynencie dominuje Wspólna Mowa. W większości krain można rozmawiać właśnie w niej. W Środkowej Alaranii mieszkańcy w dziewięćdziesięciu procentach posługują się właśnie Wspólną Mową.

Alarania składa się z trzech przenikających się światów

Tak, Alarania składa się z trzech, przenikających się światów: Świata Materialnego, Świata Ducha oraz Świata Magii. Oprócz Świata Materialnego, który to odbierasz teraz swoimi zmysłami, istnieje jeszcze Świat Ducha, oraz Świat Magii. Te trzy światy są przejawem jednej, pierwotnej energii, z której to zostały stworzone u zarania dziejów, jednakże od czasu gdy zostały wykreowane, rządzą się swoimi własnymi prawami. Istnieją one obok siebie, nakładając się jeden na drugi i przenikając, tak, iż czyny dokonane w jednym świecie zwykle będą miały wpływ na dwa pozostałe, choć istnieją miejsca w każdym ze światów, które pozbawione są takich zależności.

W Alaranii nie ma indukcji elektromagnetycznej

A co za tym idzie w Alaranii nie ma elektryczności. Na szczęście w naszym świecie istnieje magia, która jest w stanie zastąpić w dużej mierze elektryczność. Brak indukcji elektromagnetycznej nie oznacza jednak, że w naszym świecie nie ma błyskawic.


Pory roku zmieniają się nieregularnie

Przez to, że czas płynie w Alaranii nieregularnie pogoda jest tu niezwykle kapryśna, a co za tym idzie i pory roku nie przychodzą tak jak powinny. Czasem wiosna trwa znacznie dłużej niż przewiduje to kalendarz, a zima przychodzi tylko na kilka tygodni. Na szczęście dzięki temu, że Alarania stworzona jest również ze Świata Magii, flora i fauna magicznie dostosowuje się do tych nieregularnych zmian pogody.


Czym jest Kalendarz Wieczności?

Kalendarz obowiązujący obecnie w Alaranii - nazywany dziś Kalendarzem Wieczności - został wprowadzony dopiero w Erze Alarańskiej przez Wielką Radę Władców i Historyków, na Zgromadzeniu Klepsydrowym. Wielka Rada Władców i Historyków w roku 102 e.a. zebrała się w położonym w Szepczącym Lesie Pałacu Czasu po to, by rozwiązać wszelkie nieścisłości odnośnie chronologii i obowiązującego wówczas kalendarza. Dla ówczesnych był to rok 10102. To właśnie na Zgromadzeniu Klepsydrowym postanowiono „wyzerować licznik” daty, po to by była ona łatwiejsza do zapisania i wymowy. Więcej na temat kalendarza znajdziecie tutaj.


Ruen to waluta obowiązująca w Alaranii

Podstawową walutą w Alarani uznawaną przez większość krajów i kupców jest Ruen. Monety te są bite przez elfy, w Kryształowym Królestwie, a ich unikalny kształt – z grubsza przypominający płaskie krążki – zapewnia im niepodrabialność, a także niemożliwość ich okrawania (głównie dzięki temu stały się tak popularne). Występują w różnych nominałach:

Miedziany kruk – wartość 1 ruena

Srebrny orzeł – wartość 25 ruenów

Złoty gryf – wartość 500 ruenów


W Alaranii nie ma farb do włosów

Na naszym kontynencie nie ma czegoś takiego jak farby do włosów. Są jednak tajne magiczne sposoby by zmienić kolor włosów. Jednak takie zaklęcie nie jest wcale proste, wie też o nim niewiele osób, dlatego znaczna większość Alarańczyków nosi naturalne kolory. Mówi się też, że istnieją wprawni alchemicy, którzy potrafią mieszać mikstury zmieniające kolor włosów, a właściwie zmieniać ich odcienie. Innymi słowy, nikt w Alaranii nie posiada różowych czy niebieskich włosów. Za to istnieją blondynki, które za pomocą mikstury mogą zmienić włosy na rude, czarne czy brązowe. Zmiana włosów z ciemnych na jasne jest już znacznie trudniejsza i wymaga wielu mikstur i cierpliwości.