Gochuya

Z Grymuar
Skocz do: nawigacja, szukaj
Gochuya - marynowana papryka

Jedzenie gochuya.jpg

Rodzaj Przetwory
Pochodzenie Kraje eravallskie

Rodzaj

Korzenny napar bezalkoholowy

Skład

Ostre papryczki gochuru, woda, cukier, sól, gorczyca, liść laurowy, pieprz, czosnek, ocet, mąka ryżowa, nasiona papryki gochuru.

Pochodzenie

Gochuya to marynata pochodząca z jednego z krajów Eravallów, choć nie do końca wiadomo którego. Z początku marynowane papryczki stanowiły nie produkt główny, a jedynie zagospodarowanie resztek powstałych w wyniku pozyskiwania nasion tej papryki, stanowiących bardzo popularną wśród Eravallów przyprawę do wielu dań. Pozostały owoc szkoda było wyrzucać, a świeżego w takiej ilości nie sposób zjeść, dlatego aby niczego nie zmarnować, papryki szatkowano i zalewano zaprawą, która przedłużała ich świeżość. Z czasem jednak proporcje się zmieniły i aktualnie to właśnie ta konserwa stała się popularniejsza niż jej suszone nasiona.

Opis

Marynowana papryka ma żółty kolor i nawet po wielu miesiącach w zalewie pozostaje chrupka. W smaku jest wyraźnie pikantna, ale również kwaśna i lekko słodka. Stanowi świetną przekąskę i dodatek do wielu dań. Używa się jej samodzielnie jako dodatku do dania głównego, ale również doprawia się nią różnego rodzaju sosy czy zupy, a zalewę można wykorzystać jako marynatę do mięs, szczególnie do dziczyzny i dzikiego ptactwa.

Pierwszym etapem przygotowania Gochuya jest ugotowanie zaprawy. W tym celu należy w garnku przygotować bardzo intensywną solankę i na każdą jej kwartę dodać tuzin ziarenek gorczycy, trzy liście laurowe, 6-8 ziarenek pieprzu oraz łyżeczkę ziarenek gochuru. Poszatkowane na plasterki papryczki zalać tylko tyle, aby całe były pokryte wodą, następnie zostawić na dobę. Po tym czasie zalewę zlać, ale jej nie wyrzucać tylko przechować na później w zamkniętym pojemniku. Odcedzoną paprykę zaś zatrzeć kleikiem sporządzonym z mąki ziemniaczanej, czosnku i nasionek gochuru (na szklankę wody łyżka mąki, dwa ząbki czosnku i łyżka nasion). Tak natartą paprykę pozostawić na 3-5 dni w ciepłym miejscu, a gdy uznamy, że jest odpowiednio kwaśna i pikantna jednocześnie, zalać ją odstawioną wcześniej zalewą, dodając ciepły ocet (pół szklanki na kwartę zalewy) i cukier do smaku (z reguły dwie łyżki na kwartę zalewy). Tak przygotowaną konserwę można przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu nawet kilka lat. Do spożycia nadaje się następnego dnia.

Informacje dodatkowe

Gochuya jest nie tylko smaczna, ale też zdrowa - stanowi doskonały probiotyk i wspomaga układ odpornościowy w walce z wieloma infekcjami, dlatego tak jak w krajach Środkowej Alaranii popularnym remedium na wiele chorób jest rosół, tak w krajach Erevallów jest to zupa sporządzona z gochuyi, zwana gochuzu. Je się ją w przypadku przeziębień, osłabienia, w okresie pluchy oraz na kaca.

Choć podstawowy przepis na Gochuyę zawiera tylko paprykę, powstaje wiele jej wersji z dodatkiem innych warzyw, m.in. rzepą, kalarepą, marchewką, pasternakiem, a czasami również z owocami, np. jabłkami albo ananasem. Istotne przy wyborze dodatków jest to, aby nie były to owoce i warzywa miękkie, takie jak truskawki, banany itd., gdyż ich dodatek powoduje pleśnienie marynaty.

Kuchnia
Kuchnia Regionalna Kuchnia: Adrion - Kuchnia: Arrantalis - Kuchnia: Arturon - Kuchnia: Danae - Kuchnia: Demara - Kuchnia: Efne - Kuchnia: Ekradon - Kuchnia: Elfidrania - Kuchnia: Elisia - Kuchnia: Fargoth - Kuchnia: Karnstein - Kuchnia: Katima - Kuchnia: Kryształowe Królestwo - Kuchnia: Leonia - Kuchnia: Limaria - Kuchnia: Lirin-Dahr - Kuchnia: Mauria - Kuchnia: Menaos - Kuchnia: Meot - Kuchnia: Nandan-Ther - Kuchnia: Nowa Aeria - Kuchnia: Ostatni Bastion - Kuchnia: Rapsodia - Kuchnia: Rododendronia - Kuchnia: Rubidia - Kuchnia: Serenaa - Kuchnia: Shari - Kuchnia: Soral - Kuchnia: Thenderion - Kuchnia: Trijou - Kuchnia: Trytonia - Kuchnia: Turmalia - Kuchnia: Valladon
Potrawy Czekoladki Wawrzynowe - Elfia nalewka “Bratanka” - Gochuya - Krem Różany - Miód Pierwiosnkowy - Napar Branny - Sznycel Odwrotniś - Karnsteiner Orchideer - Bollha
Napoje Czaj de Nate’a