Krem Różany

Z Grymuar
Skocz do: nawigacja, szukaj
Krem Różany

Jedzenie krem rozany.jpg

Rodzaj Deser
Pochodzenie Niejasne

Rodzaj

Korzenny napar bezalkoholowy

Skład

Mleko, jaja, śmietana kremówka, wanilia, cukier, pąki róży (świeże lub suszone), płatki dultei, konfitura różana, opcjonalnie herbatniki.

Pochodzenie

W dawnych czasach krem różany stanowił coś w rodzaju eliksiru miłosnego - podawało się go w ramach wyznania miłości, niejednokrotnie na zaręczynach, aby miłość i małżeństwo pozostały wieczne. Nie mógł go wykonać nikt postronny, musiało to być dzieło rąk osoby bezpośrednio zaangażowanej w związek - w przeciwnym razie stanowiło to złą wróżbę i ponoć pchało poczęstowanego wybranka do zdrady. Z czasem jednak deser stracił na swoim magicznym znaczeniu i jest on aktualnie spożywany jak każdy inny deser, choć nadal jest on szczególnie popularnym poczęstunkiem podczas wydarzeń związanych z miłością.

Opis

Delikatny, aksamitny krem o wyraźnym, mleczno-różanym smaku, podawany na zimno z dodatkiem konfitur i kwiatów, czasami również chrupiących ciasteczek. Mocno schłodzony bywa formowany w kule, choć jest to bardzo rzadka forma podania.

Mleko zagotowujemy z wanilią oraz płatkami dultei i róż. W misce umieszczonej w kąpieli wodnej ucieramy żółtka z cukrem, do których następnie dodajemy zagotowane mleko (można je wcześniej przecedzić, ale nie jest to krok konieczny). Cały czas mieszamy i pilnujemy, aby nie ścięło się jajko. W razie potrzeby miskę można na moment zdjąć z garnka z wrzątkiem. Po uzyskaniu kremowej, puszystej konsystencji miskę należy zdjąć i krem ostudzić. Do przestudzonego kremu dodać ubitą kremówkę. Mocno schłodzić. Do miski, w której serwowany będzie deser, na spód wyłożyć konfiturę różaną, a na nią wylać chłodny krem. Udekorować suszonymi, kandyzowanymi bądź świeżymi płatkami róż. Jeśli deser chcemy podać z ciasteczkami, należy pokruszyć je na sam spód naczynia.

Informacje dodatkowe

Wyjątkowo ekskluzywna wersja kremu różanego wykonywana jest z róży adriońskiej, choć o dziwo wcale nie posiada wielu zwolenników - ponoć smak takiego kremu jest zbyt intensywny i przez to mdlący. By trochę złagodzić ten efekt, miesza się różę adriońską z jej normalnymi odmianami. Jest to deser często podawany na weselach, uroczystościach zaręczynowych oraz podczas święta zakochanych. Szczególnie popularny w elfich królestwach, poza nimi prawie nieznany.

Kuchnia
Kuchnia Regionalna Kuchnia: Adrion - Kuchnia: Arrantalis - Kuchnia: Arturon - Kuchnia: Danae - Kuchnia: Demara - Kuchnia: Efne - Kuchnia: Ekradon - Kuchnia: Elfidrania - Kuchnia: Elisia - Kuchnia: Fargoth - Kuchnia: Karnstein - Kuchnia: Katima - Kuchnia: Kryształowe Królestwo - Kuchnia: Leonia - Kuchnia: Limaria - Kuchnia: Lirin-Dahr - Kuchnia: Mauria - Kuchnia: Menaos - Kuchnia: Meot - Kuchnia: Nandan-Ther - Kuchnia: Nowa Aeria - Kuchnia: Ostatni Bastion - Kuchnia: Rapsodia - Kuchnia: Rododendronia - Kuchnia: Rubidia - Kuchnia: Serenaa - Kuchnia: Shari - Kuchnia: Soral - Kuchnia: Thenderion - Kuchnia: Trijou - Kuchnia: Trytonia - Kuchnia: Turmalia - Kuchnia: Valladon
Potrawy Czekoladki Wawrzynowe - Elfia nalewka “Bratanka” - Gochuya - Krem Różany - Miód Pierwiosnkowy - Napar Branny - Sznycel Odwrotniś - Karnsteiner Orchideer - Bollha
Napoje Czaj de Nate’a