Dultea

Z Grymuar
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dultea

Roslina dultea.jpg

Rodzaj Kwiat
Występowanie Łąki
Rzadkość Umiarkowanie pospolity

Wygląd

Dultea to teoretycznie mała roślina, z ziemi wyrasta bowiem tylko niewielka,choć dość szeroka, szarozielona łodyga. Jednak kiedy dultea zakwita, jej kwiatostan jest nieproporcjonalnie duży, często kilkadziesiąt razy większy od zielonej części rośliny. Kwiaty dultei mają paletę barw fioletu zmieszanego z kolorem niebieskim. W głębi kielicha są jasne, i przybierają kolor mocno wypłowiałych fiołków, im wyżej, tym płatek staje się co raz ciemniejszy, by w końcu stać się mocno fioletowy. Podstawą dzbanuszkowatego, grubego słupka znajdującego się w centrum kwiatostanu, są złączone ze sobą mikro pręciki, tworzące wokół spiralę. Pręciki zakończone są miękkim, delikatnym pyłkiem, który przypomina aksamit. Środkowy słupek sprawia wrażenie, jakby w kwiatostanie miał się rozwinąć kolejny, tym razem mniejszy. Zbudowany jest bowiem z podłużnych, małych płatków. Słupek, jednak nigdy nie rozkwita, a płatki te chronią nektar znajdujący się w jego środku. Płatki samej dultei mają gładką, jedwabistą teksturę, a gdy kwiat jest w pełnym rozkwicie, lśnią niepowtarzalnym, intensywnie fioletowym blaskiem. Czasem z łodygi kwiatu wyrastają długie, igiełkowate liście. Dultea rośnie zwykle w skupiskach, obok siebie może znajdować się nawet kilkadziesiąt łodyg. Dzieje się tak dlatego, że dultea rozmnaża się poprzez podziemne korzenie. Pojawienie się jednego kwiatu oznacza, że wkrótce pojawią się kolejne. Kwiat dultei wydziela intensywny, przyjemny, lecz niezwykle słodki zapach. Przyciągają one zapylaczy, głównie różne gatunki pszczół i motyli. Pszczoły zbierają pyłek i nektar z mikro pręcików, a motyle, dzięki posiadanej trąbce spijają najsłodszy nektar znajdujący się w centralnym słupku.

Właściwości

Suszone płatki dultei nadają się do jedzenia, tam gdzie ich obecność dopisuje, traktowane są jako słodka przekąska, lubiana zwłaszcza przez dzieci, zaś sproszkowane bywają dodawane do ciast, deserów, a nawet sosów. W wielu krajach stanowi ona ważny składnik mocnych, słodkich alkoholi – na przykład nalewek w Nandan-Therze, win w Thenderionie, czy innych napojów, jak aromatyzowanej wody w Na'Zahirze.

Dultea jest także używana przy produkcji mikstury na ból gardła, a napar z jej płatków ma działanie lekko pobudzające. Kwiat można także przerobić na cukierki. Należy gotować go w źródlanej wodzie, aż do rozgotowania, a potem zredukować wodę aż w garnku pozostanie gęsty karmel. Wlewa się go do małych foremek, a kiedy zastyga tworzy twarde cukierki do ssania, które pomagają na zmęczone struny głosowe, chrypkę, lub są zjadane jako przekąska. Intensywny, przyjemny aromat rośliny jest też składnikiem perfum oraz kremów do pielęgnacji skóry. Należy jednak uważać – nierozcieńczony niczym koncentrat z dultei może powodować bóle i zawroty głowy, a nawet prowadzić do omdleń - jeżeli się go wącha. Wypicie takiego płynu powoduje wymioty, gorączkę, biegunkę, a w ekstremalnych wypadkach krwawienie z przewodu pokarmowego, co może prowadzić nawet do śmierci. Roślina ta jest również szkodliwa dla większości zwierząt, nie licząc wszelkiego gatunku jeleni, pozostałe trzymają się z daleka od łąk pokrytych tym kwiecie. Dla słabszych osobników kwiaty dultei mogą zabić, u silniejszych powodują bóle żołądka i wymioty.

Występowanie

Kwiat występuje na łąkach i wzgórzach, najchętniej tych, położonych wyżej niż poziom morza. Dultee można spotkać na wszędzie tam, gdzie ma duży dostęp do światła i miejsce do rozmnażania się. Kwiat ten ie lubi terenów podmokłych, nie występuje też w pobliżu zbiorników wodnych. Jego system korzeniowy nie znosi nadmiaru wilgoci, szybko gnije, dlatego dulteii nie da się spotkać przy rzekach, jeziorach, a małych stawach. Dultea jest bardzo cenionym składnikiem, jej największe skupiska znajdują się głównie na Równienie Eravall i Rafgar, na zachodzie od Równinie Agmar, po tereny Aharion i rzecz jasna Łąki Malokrim. W centrum można spotkać ją głównie na Wzgórzach Mirinton. a także na Równinach Magenar, Maurat, Drivii.

Informacje dodatkowe

Eravallowie dodają płatki dulteii do różnego rodzaju herbat. Mogą być one suszone, lub świeże. Wysuszone wrzuca się do mieszanin różnych gatunków herbat i ziół. Ulubionym połączeniem Eravallów jest dultea z melisą, a dla smakoszy, lubiących słodki smak dultea połączona z różą i zieloną herbatą.

Zdobienia w kształcie kwiatu dultei na wschodzie Alaranii są wykorzystywane we wzornictwie do dekoracji tkanin czy przedmiotów użytkowych. Podarowanie komuś tak ozdobionego prezentu jest równoznaczne z życzeniem „oby twoje życie było słodkie”.

Ze względu na swoje zastosowanie w kulinariach i przy produkcji perfum, dultea jest produktem często eksportowanym.

Atalas Roślin
Zioła Aruwian - Zawijak Jaskrawy
Kwiaty Dultea - Koniczyna Tęczowa - Kosie Nadrzewne - Róża Adriońska - Płacząca Lilia - Grzybienie Ogniste - Lilie Kamienne - Zapominajka Wonna - Oset Świetlikowy - Ćmówka Pumeksowa - Tul Różany - Vinthirs - Lotos Krwawiący - Ludizja Seledynowa - Zmrocznik Miododajny
Drzewa Śniące Drzewa - Klon Acero - Krwawy Kasztan - Widmowa Wierzba - Grab Mangrowy - Owijak Świętek
Krzewy Dzwonnik Jałowcowy Czarny - Krzew Illthu - Piekielny Cierń - Wawrzyn Cmentarny
Owoce Jagody Wulkaniczne - Kumkwat Nerkowcowy - Malina Senna - Smocze Grona - Skrętnik Jagodowy
Grzyby Muchomorek Szpakowy - Pieprznik Mieliźniak - Purchawczak Gwiaździsty - Zieleńce Szkieletowe
Inne Algi Amano