Pierwiosnek Niary
Pierwiosnek Niary | |
---|---|
Rodzaj | Bylina |
Występowanie | Cała Alarania |
Rzadkość | Powszechne |
Spis treści
Wygląd
Jest to bylina kłączowa o rzadko ulistnionych łodygach osiągających maksymalnie pół sążni wysokości. Posiada drobne, zielone listki najszersze przy końcu i przeważnie tworzące różyczki liściowe. Łodyżka jest cienka i giętka, pokryta delikatnym włosiem. Kwiaty najczęściej zebrane są w baldachy, zdarza się jednak, że w miejscach suchych rosną pojedynczo. Posiadają pięć płatków odgiętych na zewnątrz i tworzą ząbkowany, lejkowaty kielich. Wewnątrz znajduje się pięć pręcików o równej długości. Po okresie kwitnienia tworzy się owoc, który wyglądem przypomina kulistawą torebkę, zawierającą dużą ilość nasion. Roślina występuje w dwóch odmianach kolorystycznych – żółtej i fioletowej, jednak barwa żółta występuje powszechnie, a fioletowa jest mitycznie rzadka, spowodowana mutacją.
Właściwości
Pierwiosnek Niary jest rośliną zielną. Nie posiada specjalnych właściwości, natomiast jest kwiatem zapylanym przez pszczoły. Z jego nektaru owady te tworzą miód, który sprzyja regeneracji organizmu podczas przeziębień i chorób grypowych, a także reguluje krążenie i rozgrzewa.
Występowanie
Kwiat rośnie najchętniej na łąkach w miejscach słonecznych, natomiast można go również znaleźć w młodych zagajnikach i rzadko zadrzewionych obszarach leśnych, jednak tam zwykle kwiatostany są mniej obfite. Można go znaleźć na terenie całej Alaranii. Jest to także roślina, którą można uprawiać w ogrodzie lub w doniczce.
Informacje dodatkowe
Pierwiosnek Niary swoją nazwę otrzymał na cześć Niary I Łaskawej z rodu Selenrai. Nazwa wzięła się od słynnego obrazu królowej, na którym dzierży ona bukiet składający się właśnie z Pierwiosnków Niary.
Suszone kwiaty można przygotować w formie naparu, który ma pyszny kwiatowy smak. Napój ten jest bardzo popularny na wsiach i w małych, rolniczych miasteczkach. Niektórzy wierzą, że jego zażywanie zwiększa urodę, jest to jednak zabobon i nie ma żadnych dowodów na to, by tak rzeczywiście było. Istnieje również przepis na syrop z kwiatów. Przygotowuje się go poprzez odmoczenie płatków w gęstej, gorącej zalewie cukrowej. Następnie odsącza się syrop i przelewa do beczek. Taki specyfik można dodawać do przeróżnych naparów dla osłodzenia. Dodaje się go również do niektórych potraw drobiowych, jako składnik bazowy sosu.
Miód z Pierwiosnków Niary jest jasny to jeden z najszlachetniejszych miodów, który może okazać się zbawienny dla naszego organizmu w wielu sytuacjach. Świetnie radzi sobie z przeziębieniami, a dodatkowo reguluje krążenie i rozgrzewa. Ma jasną barwę i jest bardzo słodki. Szybko się krystalizuje, dlatego rzadko występuje w postaci ciekłej. Jest to produkt łatwo dostępny na terenie całej Alaranii.