Smocze Grona

Z Grymuar
Skocz do: nawigacja, szukaj
Smocze Grona

Roslina smocze grona.jpg

Rodzaj Owoce
Występowanie Południowe wybrzeże Alaranii
Rzadkość Powszechne

Wygląd

Smocze grona to odmiana winorośli o typowym dla tego gatunku pokroju drewniejących lian. Charakterystyczne dla tej rośliny są jej liście - pięcioklapowe, o intensywnym czerwonym kolorze, purpurowym żyłkowaniu na spodniej stronie i dość wiotkiej strukturze sprawiającej wrażenie, jakby roślina była cały czas lekko zwiędnięta. W okresie kwitnienia winorośl wypuszcza niepozorne kwiatostany podobne do kwiatostanów normalnej winorośli. Jej owoce zaś są dużo większe od normalnych - mają rozmiar zbliżony do orzecha - są idealnie kuliste, z dość grubą czerwoną skórką i pomarańczowym miąższem z pojedynczym nasionem w środku (średnio połowa owoców na kiści nie ma żadnego nasiona).

Smocze grona ze względu na klimat w którym rosną nie zrzucają liści na zimę i przez okrągły rok posiadają mniej lub bardziej okazałą okrywę. Są umiarkowanie chwytne i niektórzy zaliczają je wręcz raczej do roślin płożących niż pnących.

Właściwości

Owoce smoczych gron posiadają wyjątkowe walory smakowe - są trochę pikantne i bardzo aromatyczne, z lekko korzenną nutą - przez co są chętnie wykorzystywane do produkcji alkoholi, szczególnie wzmacnianych win. Dla większości ras stanowią jedynie słodki przysmak, lecz dla ras smokopochodnych - smoków, ale też drakonów, czy smokołaków - mogą mieć właściwości odurzające. Średnio jedna kiść owoców może sprawić, że smok w humanoidalnej postaci poczuje się rozluźniony i nabierze większej ochoty na interakcje społeczne - stanie się bardziej towarzyski, zacznie zaczepiać obcych a nawet flirtować i czynić niemoralne propozycje, gdyż smocze grona w nieznacznym stopniu poprawiają nie tylko samopoczucie, ale również libido. Wino ze smoczych gron ma na te rasy podobne działanie co surowe owoce. Jednocześnie zjedzenie zbyt duże ilości tych czerwonych winogron może wywołać problemy gastryczne w postaci biegunek, jednak szkodliwa ilość gron jest cechą mocno osobniczą.

Smocze grona i produkowane z nich wino oraz sok bywają wykorzystywane jako składniki eliksirów o działaniu podobnym do samych owoców - rozluźniających i poprawiających nastrój. W odpowiedniej recepturze mogą działać nie tylko na smoki, ale również na pozostałe rasy rozumne.

Występowanie

Smocze grona występują w obszarach o łagodnym, ciepłym klimacie - głównie na południowym wybrzeżu Alaranii, od Obsydianowych Szczytów po Lazurową Zatokę. Rosną zarówno dziko, jak i w winnicach. Mają niewielkie wymagania glebowe, potrzebują jednak dużego nasłonecznienia.

Informacje dodatkowe

Wino wytwarzane ze smoczych gron jest szczególnie popularne w Saorais i nosi nazwę Darquin - stanowi najczęściej eksportowany alkohol z tego rejonu. Również w tym mieście jest to częsty poczęstunek w zamtuzach, a lokalne prostytutki używają balsamu z sokiem z tych winogron.

Winnice, w których rosną smocze grona, borykają się z obecnością nietypowych szkodników - pseudosmoków i innych niewielkich przedstawicieli smoków. W walce z nimi wykorzystywane są alchemiczne opryski oraz pomoc dużych ptaków drapieżnych z dżungli na południe od Xan-Lovar, które kosztują majątek, są jednak bardzo skuteczne w walce ze szkodnikami.

Swego czasu podejmowane były próby krzyżowania smoczych gron z innymi rodzajami winorośli, wszystkie próby jednak zakończyły się fiaskiem - prawdopodobnie mimo powierzchownego podobieństwa są to rośliny zbyt daleko ze sobą spokrewnione.

Atalas Roślin
Zioła Aruwian - Zawijak Jaskrawy
Kwiaty Dultea - Koniczyna Tęczowa - Kosie Nadrzewne - Róża Adriońska - Płacząca Lilia - Grzybienie Ogniste - Lilie Kamienne - Zapominajka Wonna - Oset Świetlikowy - Ćmówka Pumeksowa - Tul Różany - Vinthirs - Lotos Krwawiący - Ludizja Seledynowa - Zmrocznik Miododajny
Drzewa Śniące Drzewa - Klon Acero - Krwawy Kasztan - Widmowa Wierzba - Grab Mangrowy - Owijak Świętek
Krzewy Dzwonnik Jałowcowy Czarny - Krzew Illthu - Piekielny Cierń - Wawrzyn Cmentarny
Owoce Jagody Wulkaniczne - Kumkwat Nerkowcowy - Malina Senna - Smocze Grona - Skrętnik Jagodowy
Grzyby Muchomorek Szpakowy - Pieprznik Mieliźniak - Purchawczak Gwiaździsty - Zieleńce Szkieletowe
Inne Algi Amano