Tul Różany

Z Grymuar
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tul Różany

Roslina tul rozany.jpg

Rodzaj Kwiat
Występowanie Piekło
Rzadkość Liczna

Wygląd

Infernale Tulio lub Tul Różany, dla ułatwienia nazywany też zwyczajnie tulipanem - to rodzaj rośliny cebulowej z gatunku liliowatych, rosnącej w parnych dolinach i na pustkowiach Piekielnych Czeluści. Charakteryzuje ją bryłowaty kielich o ściętym czubku i pofałdowanch u szczytu płatkach w kolorze intensywnego różu oraz parzysty zestaw czarnych, poskręcanych łodyg, przypominających w dotyku pomięty pergamin i oplatających kwiatostan siecią odrostów. Wewnątrz kielicha płatki Tulu pokrywa cienka warstwa olejku, a na zewnątrz ledwo wyczuwalny meszek. Roślina ta, wzorem alarańskich tulipanów, wyrasta z cebulki, która w tym przypadku pączkuje bezpośrednio z łodygi w postaci granulatu wypełnionego miąższem z zarodnikami, a następnie odpada. Kiedy miąższ dojrzeje, zaczyna rozpuszczać przezroczystą skorupkę, uwalniając rzeczone zarodniki. Kolejnymi etapami życia tej rośliny są: puszczanie korzeni (dzień lub dwa od chwili rozsiewu), rozrost łodyg (siedem dni), kwitnięcie (do dwóch miesięcy od daty siewu). Tul Różany osiąga pół metra wysokości ponad gruntem i aż trzydzieści pięć metrów pod nim. Jego korzenie rosną niemal pionowo, wiercąc ziemię w poszukiwaniu składników odżywczych i ciepła. Jest to roślina w pełni samowystarczalna, każda jej część oddaje nadmiar surowców innym partią, pomagając im przetrwać. I tak korzenie, które szukają ciepła i wody poprzez łodygę "karmią" kwiat, który zbiera wilgoć z gorących wyziewów i oddaje jej nadmiar korzeniom (to dzięki olejkowi, który wiąże związki pary i skrapla je na dnie kielicha). Łodyga pełni jedynie rolę dróg transportowych, pobierając dość wilgoci i ciepła z obu kierunków aby utrzymać roślinę w pionie.

Właściwości

Tul Różany jest przede wszystkim rośliną dekoracyjną wykorzystywaną przez pokusy do ozdabiania włosów, sukni i butów. Zerwany kwiat jeszcze przez kilka dni zachowuje swój estetyczny wygląd i zapach. Kusicielki wytwarzają też z nich perfumy, które potrafią uzależniać, co pomaga im w grzesznych podbojach na Łusce. Tulipany te nie posiadają żadnych właściwości alchemicznych, są biernym placebo, który nijak nie wpłynie na działanie warzonych mikstur.

Występowanie

Piekielne tulipany rosną jedynie w Piekle, gdzie mają dość ciepła aby się rozwijać. Preferują dolinne nisze z miękkim gruntem, którego pierwsze warstwy stanowi popiół. Rośliny, jako że same potrafią o siebie zadbać i wiedzą kiedy i ile potrzeba im danego składnika dość kiepsko radzą sobie w sytuacji, kiedy tych składników jest poważny nadmiar, dlatego nie nadają się do hodowli w warunkach alarańskich. Wyjątek mogą stanowić pustynie, jednak wtedy należy im zapewnić osłonę przed palącym słońcem (w Piekle nie ma tego luksusu).

Informacje dodatkowe

Brak.

Atalas Roślin
Zioła Aruwian - Zawijak Jaskrawy
Kwiaty Dultea - Koniczyna Tęczowa - Kosie Nadrzewne - Róża Adriońska - Płacząca Lilia - Grzybienie Ogniste - Lilie Kamienne - Zapominajka Wonna - Oset Świetlikowy - Ćmówka Pumeksowa - Tul Różany - Vinthirs - Lotos Krwawiący - Ludizja Seledynowa - Zmrocznik Miododajny
Drzewa Śniące Drzewa - Klon Acero - Krwawy Kasztan - Widmowa Wierzba - Grab Mangrowy - Owijak Świętek
Krzewy Dzwonnik Jałowcowy Czarny - Krzew Illthu - Piekielny Cierń - Wawrzyn Cmentarny
Owoce Jagody Wulkaniczne - Kumkwat Nerkowcowy - Malina Senna - Smocze Grona - Skrętnik Jagodowy
Grzyby Muchomorek Szpakowy - Pieprznik Mieliźniak - Purchawczak Gwiaździsty - Zieleńce Szkieletowe
Inne Algi Amano