Tiarella Mroźna
Tiarella Mroźna | |
---|---|
Rodzaj | Zioło |
Występowanie | Tereny górzyste i skaliste Alaranii |
Rzadkość | Średnia |
Spis treści
Wygląd
Tiarella mroźna to zioło o charakterystycznych, gwieździstych listkach w kolorze jasno-fioletowym. Rośnie w niewielkich skupiskach pomiędzy skałami. Jedna kolonia składa się zazwyczaj z siedmiu do dziesięciu osobników. Podczas kwitnienia, Tiarella wytwarza drobne, dzwonkowate kwiaty, które mają odcień różowy. Pomiędzy listkami znajdują się tak zwane parzydełka, których zadaniem jest ochrona rośliny przed ślimakami i innymi pasożytami. Końcówki parzydełek są pokryte błyszczącą, białą lub różową substancją. Łodyga rośliny jest w kolorze zielonym i pokrywają ją liczne, drobne włoski.
Właściwości
Olejek Tiarelli Mroźnej jest bardzo niebezpieczny. Jego kontakt z krwią lub błoną śluzową powoduje, że do krwiobiegu uwalnia się substancja, która trwale uszkadza wątrobę. Zakażony w ten sposób narząd zaczyna produkować związek, który na stałe łączy się z krwią. Po upływie kilku godzin, kiedy osiągnie odpowiednie stężenie, powoduje natychmiastowe "zamarznięcie" (krzepnięcie) krwi. Jest to brutalna i bardzo bolesna, jednakże stosunkowo krótka śmierć. Świadomość utrzymuje się zaledwie przez kilka minut po stężeniu krwi. Jedyna skuteczna odtrutka może zadziałać tylko i wyłącznie, jeśli zostanie podana natychmiast po kontakcie z olejkiem. W przeciwnym wypadku, jeśli wątroba zostanie uszkodzona, jedynym rozwiązanie byłoby usunięcie zakażonego narządu, niestety w przypadku wątroby i tak skutkowałoby to śmiercią. Alternatywnym rozwiązaniem są zaklęcia, jednak nie wszystkie działają na tyle szybko, a wiele z nich działa tylko oczyszczająco na krew, ignorując skażenie samej wątroby.
Występowanie
Roślina występuje na terenach górzystych. Porasta miejsca skaliste, gdzie podłoże jest odpowiednio jałowe. Nie przeszkadza jej niska temperatura, jednak podczas mrozów zmniejsza swoją powierzchnię i hibernuje w oczekiwaniu na cieplejsze dni. Przy odrobinie szczęścia, można ją także spotkać w lasach, jednak jest to możliwe wyłącznie na obszarach skalistych.
Informacje dodatkowe
Jedynym gatunkiem odpornym na działanie Tiarelli są Delaine, potocznie nazywane Sarnami Atłasowymi. Zwierzę to żywi się roślinami górskimi i na drodze ewolucji wykształciło wątrobę odporną na trujący związek. Po zjedzeniu zioła, sierść zwierzęcia pokrywa się szronem. Krew Delaine jest wykorzystywana do produkcji antidotum. Eliksir ten jednak bardzo trudno zdobyć, ponieważ po pierwsze mało kto poluje na Atłasowe Sarny, a po drugie Tiarellą Mroźną raczej nikt nie zatruwa się przez przypadek. Najczęściej ofiary są po prostu celem brutalnego skrytobójstwa.