Jagody Wulkaniczne

Z Grymuar
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jagody Wulkaniczne

Roslina jagody wulkaniczne.jpg

Rodzaj Owoce
Występowanie Góry Słoneczne, Archipelag Farrahin
Rzadkość Ekstremalnie rzadkie

Wygląd

Krzew jagody wulkanicznej jest niski, osiąga wysokość około dwóch stóp, za to rozrasta się na około cztery stopy. Jest rośliną ekspansywną i pokrywa duże połacie runa leśnego. Do owocowania jednak potrzebuje specjalnego podłoża, jakim są m.in. żyzne ziemie wulkanicznych gleb w lasach u podnóża Gór Słonecznych. Te tereny są pierwotnym siedliskiem jagód. Kwitną dwa razy do roku, a ich drobne kwiaty przybierają delikatny, różowy odcień. Dojrzałe owoce są drobne i mają ciemnoniebieski kolor. Liście z kolei są bardzo twarde, duże i błyszczące, podobnie jak większość tropikalnych roślin.

Właściwości

Jagody są luksusowym owocem, począwszy od tego, jak skomplikowana jest ich hodowla aż po ich przyrządzanie. Są bowiem trujące, a w zasadzie trujące są same pestki. W środku jagody nie znajduje się jednak gniazdo nasienne, jak w większości owoców, a kilka malutkich pestek jest rozpuszczonych w miąższu. Ze względu na ich rozmiar i fakt, że rozpuszczają się w ustach nie jest możliwe fizyczne usunięcie pestek i jedzenie samego miąższu. Dlatego, aby można było je spożyć po zerwaniu są one moczone w wywarze z odtrutką przygotowaną z kwiatów kozy drzewnej. Dzięki temu, owoc nie jest już trujący. Pestki, które pozostają w środku charakterystycznie „strzelają” w ustach. Stąd również nazwa rośliny - oprócz faktu, że krzewy porastają wulkaniczne gleby, „wybuchają” w ustach, co nasuwa skojarzenie z erupcjami wulkanicznymi. Miąższ ma słodki, lekko cierpki, ale nie mdły smak. Służą do przygotowywania sosów, czy deserów. Najdroższym napojem, jaki przygotowuje się z jagód, jest czerwony szampan (czerwone wino musujące). Przy fermentacji nasiona tworzą gaz, który łaskocze podniebienie i dodaje wyjątkowości trunkowi. Jagód można również użyć jako trucizny, jednak żeby zabić dorosłą osobę, musi ona zjeść garść lub dwie owoców. Z reguły przy pierwszym kontakcie z rośliną, przez charakterystyczne „strzelające” nasiona potencjalna ofiara wie, z jakim owocem ma do czynienia. W mniejszej ilości trucizna powoduje nudności, zawroty głowy, halucynacje, biegunkę, gorączkę lub torsje.

Występowanie

Krzew w naturalnym środowisku żyje na glebach wulkanicznych w terenach tropikalnych, głównie u podnóża Gór Słonecznych i na Archipelagu Farrahin. Jest również hodowany w specjalnych szklarniach w ciepłym klimacie, przez rodziny szlacheckie czy kupieckie, które handlują tymi owocami. Należy specjalnie sprowadzać do nich wulkaniczną glebę, lub nawozić popiołem i smoczym łajnem.

Informacje dodatkowe

Przed odkryciem alchemiczek z Nimerin jagody były uzyskiwane wprost z żołądków Gavrieli Imbuzi. Hodowcy głodowali zwierzęta, które następnie karmili owocami, aby je zabić i wypatroszyć, pozyskując w ten sposób zdatne już do spożycia jagody. Na szczęscię nikt nie praktykuje już tak brutalnych tradycji, ale nie wykluczone, że bardzo stare roczniki czerwonego szampana mogły zostać przygotowane jeszcze w ten okrutny sposób.

Atalas Roślin
Zioła Aruwian - Zawijak Jaskrawy
Kwiaty Dultea - Koniczyna Tęczowa - Kosie Nadrzewne - Róża Adriońska - Płacząca Lilia - Grzybienie Ogniste - Lilie Kamienne - Zapominajka Wonna - Oset Świetlikowy - Ćmówka Pumeksowa - Tul Różany - Vinthirs - Lotos Krwawiący - Ludizja Seledynowa - Zmrocznik Miododajny
Drzewa Śniące Drzewa - Klon Acero - Krwawy Kasztan - Widmowa Wierzba - Grab Mangrowy - Owijak Świętek
Krzewy Dzwonnik Jałowcowy Czarny - Krzew Illthu - Piekielny Cierń - Wawrzyn Cmentarny
Owoce Jagody Wulkaniczne - Kumkwat Nerkowcowy - Malina Senna - Smocze Grona - Skrętnik Jagodowy
Grzyby Muchomorek Szpakowy - Pieprznik Mieliźniak - Purchawczak Gwiaździsty - Zieleńce Szkieletowe
Inne Algi Amano