Czekoladki Wawrzynowe
Czekoladki Wawrzynowe | |
---|---|
Rodzaj | Słodycze |
Pochodzenie | Zamek Czarodziejek |
Spis treści
Rodzaj
Korzenny napar bezalkoholowy
Skład
Ziarna z kakaowca kosmatka, masło kakaowe z kakaowca kosmatka, miód czarnowawrzynowy, mleko, wanilia (czasami wanilia wampirza).
Pochodzenie
Nie do końca wiadomo skąd pochodzi przepis na te czekoladki, gdyż kilka miast na terenie Równin Theryjskich rości sobie prawo do bycia kolebką tego smakołyku, lecz najpopularniejsza wersja zakłada, że powstał on w… Zamku Czarodziejek - to stamtąd pochodzą pierwsze zapiski o luksusowych czekoladkach, którymi w okresie zimowym podejmowano gości, którzy byli mile widziani w tych murach.
Słodycze te produkowane są od setek lat – wcześniej stanowiły smakołyk ściśle powiązany z obchodami zimowego święta zmarłych, a z czasem stały się powszechniejsze i aktualnie można ich skosztować przez cały rok, o ile przebywa się w jednym z większych miast Therii.
Opis
Czekoladki theryjskie mają z reguły kształt krążków bądź serc. Z wierzchu pokryte są temperowaną gorzką czekoladą o gładkiej, lśniącej powierzchni, w środku zaś skrywają delikatny mus o silnym aromacie miodu czarnowawrzynowego. Ich smak jest intensywnie czekoladowy i wbrew pozorom nie za słodki, a w każdym razie nie w tradycyjnej odmianie, w której stosuje się jako słodzik jedynie wspomniany wyżej miód a nie dodatkowe składniki, takie jak cukier czy inne odmiany miodów.
Pierwszym etapem tworzenia czekoladek jest przygotowanie ich zewnętrznej warstwy. W tym celu należy uprażyć surowe ziarna kakaowca do ciemnobrązowego koloru, uważając, aby ich nie przypalić. Następnie ziarna wyłuskać i zmielić parokrotnie w młynku, aż do uzyskania lekko tłuszczącego się proszku. Do proszku należy dodać miodu (1 łyżka na 4 łyżki kakao), a następnie mieszać aż do uzyskania płynnej pasty - tę należ przełożyć do garnka i dodać do niej chlust mleka, a następnie gotować, aż masa stanie się gładka i szklista. Masę przelać do schłodzonych foremek, a po policzeniu do piętnastu wylać nadmiar czekolady - w ten sposób otrzyma się zewnętrzną warstwę czekoladek. Nadmiar czekolady zachować na później.
Następnym krokiem jest przygotowanie musu. Do jego wykonania można wykorzystać część masy z poprzedniego kroku, dodając 1 łyżkę tłuszczu kakaowego i łyżeczkę miodu na 4 łyżki masy oraz odrobinę esencji waniliowej. Całość podgrzewać i energicznie mieszać trzepaczką, dodając mleka aż do uzyskania konsystencji trochę rzadszej niż docelowa. Napełnić nią czekoladowe skorupki i odstawić do wystygnięcia, a na koniec zamknąć czekoladki dodatkową warstwą czekolady z pierwszego kroku. Schłodzić i przełożyć czekoladki do papilotek, a te umieścić w pudełeczkach albo bezpośrednio na paterze. Spożyć w przeciągu miesiąca.
Informacje dodatkowe
Czekoladki te można kupić w większych miastach przez cały rok, jednak szczególnie popularne stają się w okolicach przesilenia zimowego, gdy podczas licznych występujących w tym okresie świąt stanowią częsty poczęstunek a nawet prezent dla dalszych dalszych znajomych i krewnych, którym dobrze życzymy. Przyjmuje się, że czekoladki stanowią symbol szczęścia i dobrobytu