Elfia nalewka “Bratanka”

Z Grymuar
Skocz do: nawigacja, szukaj
Elfia nalewka “Bratanka”

Jedzenie elfia nalewka bratanka.jpg

Rodzaj Alkohol (nalewka)
Pochodzenie Kryształowe Królestwo

Rodzaj

Korzenny napar bezalkoholowy

Skład

Świeże kwiatki bratka, spirytus, woda, cukier/miód, opcjonalnie jeżyny.

Pochodzenie

Jest to nalewka pochodząca z Kryształowego Królestwa, które słynie ze swoich kwiatowych wyrobów alkoholowych i cukierniczych. Przepis na nią jest jednym z najstarszych źródeł pisanych znajdujących się w królewskich zbiorach i na królewskim dworze jest podawana zgodnie ze starożytną recepturą po dziś dzień. Nie wiadomo kto był autorem receptury, zakłada się jednak, że mógł to być anonimowy medyk, gdyż długo stosowało się ją “dla zdrowotności”, choć nie zachowały się żadne źródła wyjaśniające na co mogła działać.

Opis

Nalewka klarowna, o jasnym fioletowym kolorze. Ma subtelny kwiatowy zapach i słodki kwiatowy smak, lekko kwaśny. Doskonała do picia samodzielnie, często podawana również ze skórkami cytrusowymi albo cząstkami kwaśnych jabłek, jeżynami czy świeżymi kwiatami. Może stanowić dodatek do ciast, deserów oraz oczywiście drinków i gorących napojów, np. herbaty. Nie stwierdzono walorów leczniczych, pita głównie ze względu na unikatowy smak.

Bratanka stanowi jeden z głównych składników drinka nazywanego Siola - nalewkę miesza się z wodą oraz sokiem cytrynowym i liśćmi mięty i podaje w niskich, szerokich szklankach na nóżce, czasami w towarzystwie kandyzowanych bratków.

Bratanka powstaje tak jak większość nalewek. Głównym surowcem są oczywiście kwiaty bratka - najlepiej jednego koloru i najlepiej same płatki, zdrowe, bez plam chorobowych, wysuszenia, nie zwiędnięte. Należy je ugnieść na miazgę, a następnie zalać potrójną objętością spirytusu i w zamkniętym słoiku odstawić na miesiąc w ciemne, ciepłe miejsce. Dla koloru można dodać kilka owoców jeżyn. Po miesiącu alkohol należy przefiltrować przez gazę i połączyć z syropem sporządzonym z wody i słodzika w proporcjach 2:1 (można modyfikować zgodnie z własnymi preferencjami) - mieszaninę odstawić na tydzień a później ponownie przefiltrować i zostawić do dojrzewania na co najmniej pół roku (najlepiej rok) w chłodnym, ciemnym miejscu.

Informacje dodatkowe

Bratanka to jeden z najpopularniejszych alkoholi w Kryształowym Królestwie i jeden z jego sztandarowych towarów eksportowych. Jest ona serwowana w każdym domu i w każdej karczmie, stanowi symbol gościnności - gospodarze częstujący nią gości z własnej inicjatywy tuż po przywitaniu dają sygnał, że gość jest mile widziany i może zostać jak długo chce. Bratanka w elfich królestwach jest podawana w baryłkowych kieliszkach, a gdy stanowi element zestawu degustacyjnego, nakrywa się ją świeżym bratkiem, by “nie ulatniał się aromat”, choć oczywiście jest to barmański zabobon.

Kuchnia
Kuchnia Regionalna Kuchnia: Adrion - Kuchnia: Arrantalis - Kuchnia: Arturon - Kuchnia: Danae - Kuchnia: Demara - Kuchnia: Efne - Kuchnia: Ekradon - Kuchnia: Elfidrania - Kuchnia: Elisia - Kuchnia: Fargoth - Kuchnia: Karnstein - Kuchnia: Katima - Kuchnia: Kryształowe Królestwo - Kuchnia: Leonia - Kuchnia: Limaria - Kuchnia: Lirin-Dahr - Kuchnia: Mauria - Kuchnia: Menaos - Kuchnia: Meot - Kuchnia: Nandan-Ther - Kuchnia: Nowa Aeria - Kuchnia: Ostatni Bastion - Kuchnia: Rapsodia - Kuchnia: Rododendronia - Kuchnia: Rubidia - Kuchnia: Serenaa - Kuchnia: Shari - Kuchnia: Soral - Kuchnia: Thenderion - Kuchnia: Trijou - Kuchnia: Trytonia - Kuchnia: Turmalia - Kuchnia: Valladon
Potrawy Czekoladki Wawrzynowe - Elfia nalewka “Bratanka” - Gochuya - Krem Różany - Miód Pierwiosnkowy - Napar Branny - Sznycel Odwrotniś - Karnsteiner Orchideer - Bollha
Napoje Czaj de Nate’a