Areka Żelazna

Z Grymuar
Skocz do: nawigacja, szukaj
Areka Żelazna

Alchemia areka zelazna.jpg

Przedmiot przemian: Palma areka

Opis ogólny

Areka żelazna to alchemicznie zmodyfikowana palma, której liście zbudowane są z tkanki do złudzenia przypominającej metal. Jej liście są cieńsze od pierwowzoru, łodygi krótsze, a kolor całej rośliny jest srebrzysty, czasami sprawiający wrażenie pokrytego patyną. Jej liście stanowią surowiec do wyrobu różnych przedmiotów codziennego użytku, ozdób oraz prymitywnego pancerza - nie dają takiej ochrony jak zbroja płytowa czy kolcza, są jednak lepsze niż skóra, a ich główną zaletą jest niespotykana lekkość. Bywają wykorzystywane również przez asasynów jako garoty, gdyż cienkie liście łatwo jest schować w szwach odzieży, by sięgnąć po nie w dogodnym momencie.

Właściwości

Żywa areka żelazna ma właściwości podobne do rośliny, z której powstała, dlatego może ona stanowić element architektury krajobrazu. Zerwane liści twardnieją jednak w ciągu kilku godzin i nabierają właściwości podobnych do kutego żelaza - mają porównywalną twardość, ostrość, strukturę itd. Różnią się ciężarem właściwym - są znacznie lżejsze - i nie nadają się jednak do kucia - pod wpływem ciepła kruszeją i stają się wrażliwe na stłuczenie. Nie można ich również ostrzyć, bo zaczynają się łamać. Pewne badania dowodzą, że areka żelazna jest mniej wrażliwa na korozję niż typowe żelazo. Areki żelazne nie rosną, lecz równocześnie są praktycznie nieśmiertelne i o ile nie zostaną oskubane z liści do cna, mogą stanowić ozdobę ogrodu nawet przez stulecia. Nie wymaga podlewania ani nawożenia

Otrzymywanie

Przedmiotem przemiany jest żywa palma areka - należy pamiętać, że roślina po transmutacji przestaje rosnąć, więc należy dobrać przemieniany egzemplarz zgodnie z zapotrzebowaniem. Roślina powinna rosnąć w ziemi i nie być specjalni wysadzana - jeśli jest hodowana w ogrodzie, może tam pozostać. Przed dokonaniem właściwej transmutacji palmę należy nawieźć specjalnym alchemicznym nawozem, w którego skład wchodzi kurze guano, alchemiczne żelazo oraz żywa woda - składniki należy transmutować w kręgu składającym się z dominujących symboli wody oraz ziemi, wzmocnionych wieloma symbolami wspomagającym z podgrup życia z niewielkim dodatkiem symboli ognia, przemianę przeprowadzać aż do całkowitego rozpuszczenia żelaza. Gotowym nawozem podlewać roślinę przez dwa pełne cykle księżycowe, po pół kwaterki płynu dziennie. Nie podlewać niczym więcej - jeśli palma rośnie na zewnątrz, w miarę możliwości chronić przed deszczem. Po dwóch cyklach dokonać właściwej przemiany w ciągu trzech dni.

W ostatecznej transmutacji wykorzystuje się krąg, w którym symbolem wejściowym jest znak ziemi, a wyjściowym - metalu. Między nimi znajdują się kolejno dwa symbole metalu, odwrócony symbol ziemi, kolejne dwa metalu, odwrócony symbol wody i odwrócony symbol ziemi. Dodatkowo między kręgami wody i ziemi stosuje się wspomagające symbole metalu ze wszystkich trzech podgrup. Przemiana aż do symbolu wody przebiega spokojnie i samorzutnie, w ostatnim przejściu wymagane jest wsparcie magiczne pochodzące albo od magicznie uzdolnionego alchemika albo z kryształów akceleracyjnych. Gotowej rośliny nie należy przesadzać gdyż ma wyjątkowo wrażliwe korzenie - może zacząć obumierać i kruszyć się.

Alchemia
Szkoły Stara Szkoła Południowa - Nowa Szkoła Południowa - Szkoła Laure Alda
Receptury Alchemiczny Świetlik - Areka Żelazna - Błogosławieństwo Ognia - Marmur słoneczny - Owoce Lanellego - Wina alchemiczne - Żywy Płyn Dermena - Kryształowa Królowa - Kajdannik - Kwas Skałożer - Kryształy Akceleracyjne - Serum Venis Venitis - Eliksir Miłosny - Trucizna Noctua - Nalewka Klarówka - Stal skrytobójców - Płynny Żar - Pożeracz Śmierci - Świeca Ciszy - Szkło Animowane - Kadzidło Demarigońskiego - Czarna Świeca Spiranta - Piorunnica - Driadowy Kryształ - Perfumy Kasseovein - Glina Akustyczna - Niebianka - Lewitująca Świeca - Skrzelokokt