Szkoła Laure Alda
Szkoła Laure Alda
Opis ogólny
Najstarsza alarańska szkoła alchemii stworzona przez elfy i wywodząca się jeszcze z czasów, gdy stanowiła jedynie dziedzinę magii, a nie osobną naukę. Pierwsza siedziba tej szkoły wedle różnych źródeł znajdowała się w Adrionie bądź Menaos.
Osoby podejmujące naukę w tym miejscu na wstępie musiały wykazać się silnie rozwiniętym zmysłem magicznym, mile widziane były również znajomości podstaw czarowania i umiejętność stosowania rozkazów. Osoby nie posiadające talentu do magii nie były w stanie nasycić mikstur energią niezbędną do wywołania przemian. W przypadku tejże szkoły mówi się, że bazuje ona na dwóch filarach. Tak jak szkoły południowe polegają na naturalnym podziale dyktowanym przez żywioły i koło życia, tak szkoła Laure Alda opiera się na matematyce i potencjale magicznym alchemika.
Numerologia
Mikstury alchemiczne wymagają konkretnej ilości składników i ich indywidualnego przetworzenia, aby osiągnęły potencjał niezbędny do przemiany. W szkole Laure Alda potencjał wyznaczany jest przy pomocy liczb, a zapis eksperymentów przypomina równanie matematyczne.
Każdy materiał, który może wziąć udział w przemianie, posiada swój potencjał spoczynkowy czy też według niektórych tłumaczeń: pierwotny. Potencjał ten wyrażany jest w postaci liczb dodatnich i osiąga wartości od zera do (teoretycznie) nieskończoności, w praktyce jednak substancje i mieszaniny, których potencjał przekroczy 1100 jednostek są wysoce niestabilne i szybko ulegają destrukcji jeśli nie są nieustannie stabilizowane energią dostarczaną z zewnątrz, zaś przedział 520-1100 cechuje wysoka wrażliwość na wahania potencjałów, przez co są to eksperymenty wysokiego ryzyka, lecz gotowy produkt cechuje stabilność energetyczna umożliwiająca bezpieczne korzystanie z wytworzonej substancji - przykładem tego typu tworu alchemicznego jest marmur słoneczny.
Jest to potencjał, który można zmieniać poprzez różne reakcje, indywidualne dla każdej substancji. Potencjał mieszaniny wyrażany jest w postaci sumy poszczególnych jej składników, gdyż sam kontakt dwóch substancji nie zmienia ich potencjału, a dopiero wprowadzenia dodatkowego czynnika zewnętrznego w postaci energii kinetycznej (mieszanie, potrząsanie), cieplnej (gotowanie, ale również chłodzenie), itp. Dodatkowym czynnikiem w równaniu jest potencjał magiczny alchemika.
Magia
Przemiany w przypadku tej szkoły magii nie zachodzą w sposób samorzutny, z wykorzystaniem energii pochodzącej z natury, a są całkowicie zależne od magii alchemika, który przy pomocy zaklęć kontroluje przemiany materii. Dzięki temu eksperymenty nie są zależne od naturalnych cyklów natury i można je przeprowadzać przy dowolnych warunkach zewnętrznych, bazując jedynie na umiejętnościach maga. Jeśli chodzi o dziedziny zaklęć, te są wyjątkowo różnorodne, zależne od rodzaju przemiany, większość wywodzi się jednak z dziedziny struktury oraz z kręgu żywiołów. Najbardziej pożądanym sposobem rzucania zaklęć w tym przypadku są rozkazy, a najmniej inkantacje, gdyż wymagane jest od alchemika, aby w trakcie eksperymentów mógł pracować z narzędziami oburącz.
Czary wykorzystywane przez alchemików Laure Alda często są opisywane jako klej, który scala energie poszczególnych składników mikstur, ale również może nadać im nową formę, zwiększając bądź zmniejszając finalny potencjał, aby uzyskać pożądany efekt. Dzięki temu czystość składników oraz precyzja ich odmierzania nie gra tak istotnej roli, gdyż niewielkie zaniedbania powstałe na etapie prostych prac chemicznych można nadrobić przy pomocy magii.