Marmur słoneczny

Z Grymuar
Skocz do: nawigacja, szukaj
Marmur słoneczny

Alchemia marmur sloneczny.jpg

Przedmiot przemian: skała wapienna

Opis ogólny

Rodzaj przemienionej skały wizualnie przypominający żółty marmur. Wykorzystywany jako źródło ciepła w miejscach, gdzie niemożliwe jest rozpalenie ognia, np. ze względu na słabą wentylację, oraz w sytuacjach, gdy tradycyjnymi metodami nie da się otrzymać wystarczająco wysokich temperatur. Jego niewielkie odpryski bywają wykorzystywane do podgrzewania wody do kąpieli - podgrzana w ten sposób woda nie nadaje się do picia, gdyż jest mętna i zanieczyszczona.

Właściwości

Marmur słoneczny pod względem fizycznym oraz chemicznym wykazuje duże podobieństwo do zwykłego marmuru, ma podobną gęstość, strukturę krystalograficzną, fakturę, jest też ognioodporny. Na jego powierzchni widoczne jest charakterystyczne białe żyłkowanie, przybiera on barwę od kremowej po żółtą, w zależności od użytej do przemian skały, kolor jednak nie koreluje z pozostałymi właściwościami.

Wytwarzany ze względu na jedną szczególną cechę: w kontakcie z wodą produkuje duże ilości ciepła, czemu nie towarzyszy dymienie ani spalanie tlenu. Nie wchodzi w reakcję ze słoną wodą ani innymi płynami, wzbudzenie go jest możliwe tylko z wykorzystaniem wody słodkiej. Temperatura kamienia zależy w głównej mierze od ilości wylanej na niego cieczy - im więcej się jej użyje, tym gorętszy stanie się Marmur, w skrajnych przypadkach można na nim topić żelazo. Podczas użytkowania ulega stopniowej degradacji i traci swoje właściwości, proces ten jest łatwy do zaobserwowania, gdyż wiąże się z nim zmiana struktury kamienia, który staje się szorstki, porowaty, a na koniec kruszy się i zamienia w piasek. Możliwe - aczkolwiek niewskazane - jest jego przycinanie oraz kształtowanie już po transmutacji - formowany mechanicznie nie traci swoich właściwości, miejsca cięcia nie można jednak schładzać wodą, gdyż otrzymuje się zgoła odmienny od zamierzonego efekt, który może być tragiczny w skutkach, gdy wynikłe z gwałtownego wzrostu temperatury naprężenia w narzędziu i materiale osiągną wartości krytyczne.

Otrzymywanie

Marmur Słoneczny powstaje tak jak zwykły marmur ze skały wapiennej poddanej działaniu dużego ciśnienia i wysokich temperatur. Proces transmutacji ze względów bezpieczeństwa należy przeprowadzać na zewnątrz i z zachowaniem najwyższych środków ostrożności, gdyż krąg przemian wykazuje wysoką niestabilność nawet jeśli zostanie wykonany zgodnie ze wszystkimi zasadami sztuki alchemicznej.

Proces produkcji Marmuru Słonecznego rozpoczyna się od przygotowania kamienia - musi to być wapień, ewentualnie dolomit, przycięty do odpowiednich rozmiarów. Oprócz tego nie wymaga żadnego dodatkowego przygotowania. Transmutuje się go w kręgu składającym się z 24 symboli elementarnych, w tym trzynastu symboli ziemi, siedmiu symboli metalu, trzech ognia i jednego odwróconego symbolu wody oraz symboli wspomagających zależnych od rodzaju skały wybranej do transmutacji. Wysoka nieparzystość kręgu jest przyczyną jego niestabilności, z którą wiąże się potrzeba ręcznej regulacji procesów przemiany - kamień należy umieścić w niedomkniętych kręgach, nakryć go kawałkiem szkła o identycznych wymiarach poziomych (zachowanie wymiarów pionowych nie jest wymagane), a następnie domykać kolejne poziomy, zważając by utrzymywać równe tempo oraz nie przekraczać domkniętych już kręgów, gdyż wytworzone wewnątrz nich ciśnienie oraz temperatura mogą prowadzić do poważnych ran a nawet śmierci. W trakcie transmutacji marmur stopniowo zmienia kolor i pokrywa się gładką warstwą stopionego szkła. Po domknięciu ostatniego kręgu staje się matowy, w tym stanie należy pozostawić go do pełnego ustabilizowania struktury - moment ten można rozpoznać po tym, że kamień gwałtownie nabierze połysku. Ostatnim etapem jest oczyszczenie powierzchni Marmuru z warstwy szkliwa, można to zrobić dowolną metodą, wskazane jest jednak wykorzystanie alchemicznych rozpuszczalników na bazie alkoholu.

Alchemia
Szkoły Stara Szkoła Południowa - Nowa Szkoła Południowa - Szkoła Laure Alda
Receptury Alchemiczny Świetlik - Areka Żelazna - Błogosławieństwo Ognia - Marmur słoneczny - Owoce Lanellego - Wina alchemiczne - Żywy Płyn Dermena - Kryształowa Królowa - Kajdannik - Kwas Skałożer - Kryształy Akceleracyjne - Serum Venis Venitis - Eliksir Miłosny - Trucizna Noctua - Nalewka Klarówka - Stal skrytobójców - Płynny Żar - Pożeracz Śmierci - Świeca Ciszy - Szkło Animowane - Kadzidło Demarigońskiego - Czarna Świeca Spiranta - Piorunnica - Driadowy Kryształ - Perfumy Kasseovein - Glina Akustyczna - Niebianka - Lewitująca Świeca - Skrzelokokt