Rarogi

Z Grymuar
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rarogi

Rasa rarogi.jpg

Grupa Pradawni
Rasa Rarogi
Przeciętna długość życia 220 lat
Grywalny wiek postaci 15-250 lat
Cechy rasowe Mowa Ptaków

Nielot

Przywiązanie

Ptasie Dziedzictwo

Nadzwyczajna równowaga

Przeciętne atrybuty Zręczny

Wytrwały

Wyostrzony wzrok i słuch

Czuły zmysł magiczny

Inteligentny

Występowanie

Cała Alarania


Wygląd

Na Rarogi (Rarog - mężczyzna, Raroga - kobieta) często mówi się ludzie-ptaki, albo ptakoludzie. Mają postawę humanoidalną. Chodzą w pozycji wyprostowanej na ptasich szponach i bez problemu utrzymują tą właśnie postawę. Niektóre, zwłaszcza starsze Rarogi pochylają się do przodu i garbią, ale jest to naturalny wynik starzenia się. Rarogi całe pokryte są piórami, niczym prawdziwe ptaki. Ich skrzydła zakończone są chwytnymi szponami. Nawet trójpalczaste osobniki potrafią trzymać pióro i pisać bez najmniejszych problemów. Ich "dłonie" są niezwykle sprawne, a wykonywanie codziennych czynności jest tak samo łatwe jak u innych ras. Kolor piór, wygląd głowy, dzioba, czy skrzydeł zależy od tego od jakiego ptaka pochodzą. Inaczej będzie wyglądać Raróg pawi, a inaczej kruczy, czy papuzi. Choć w całości są pokryte piórami chodzą w ubraniach, osłaniając zasadniczo te same partie ciała, co humanoidzi. Rarogi nie potrafią zmieniać swojej postaci na formę ptaka od którego pochodzą, czy bardziej hybrydową, gdzie przybieraliby np. ludzką twarz, czy nogi. Przez całe życie przebywają w formie, w jakiej się urodzili. Nie są w stanie polimorfować.

Pochodzenie

Łatwo pomyśleć, że Rarogi są zmiennokształtnymi, albo naturianami, nic bardziej mylnego. Rarogi są istotami pradawnymi pochodzącymi od Przodka, który tak umiłował ptaki, że nadał im humanoidalny kształt i cechy. Jeden z Przodków, który nie odszedł i nie osiadł na nocnym niebie, szczególnie kochał ptaki, został nazwany Bogiem Rarogi. Podróżując po łusce zaczął zmieniać szczególnie inteligentne, upierzone istoty w swych towarzyszy. Rozumne, humanoidalne twory, które potrafiły mówić. Bóg Rarogi nauczył swoich pierwszych synów i córki pisać, czytać i funkcjonować jako istoty w pełni rozumne. Z czasem zaczął zamieniać całe ptasie stada w rodziny Rarogów. Pokazał im jak budować nie tylko domy i wioski, ale i więzi. Przemierzywszy całą Łuskę zmienił niezliczoną ilość ptaków w swoje dzieci, które z czasem stały się jego wyznawcami. Tak powstali pierwsi ludzie-ptaki. Z czasem zaczęły rozmnażać się ze sobą, a Bóg Rarogi zniknął gdzieś wśród gęstwin Aralanii, pozostawił jednak swoich wyznawców i swoje dzieci, które do dzisiaj czczą jego imię.

Kultura

Większość Rarogów żyje w małych społeczeństwach, w górskich wioskach, czy miejscach gdzie mogą spokojnie egzystować wraz z naturą. Nie stronią od innych ras, ale najbardziej cenią sobie swoje własne towarzystwo. To spokojne, zrównoważone istoty lubiące żyć powoli, w swoim własnym rytmie. Uprawiać ziemię, czytać książki, spędzać wieczory przy ziołowej herbacie i dobrej, ciepłej strawie. Ich więzi są niezwykle silne, a podstawą społeczeństwa ciepło, miłość, zrozumienie i długie, szczere rozmowy. Większość z nich nie znosi zgiełku i smrodu miast. Wolą otoczenie drzew i pól. Budują wioski i mieszkają w domach, jak inni humanoidzi. Nie wtrącają się w konflikty ludzi. Żyją na uboczu. Niezwykle ważne dla ich kultury są modły, święta i spotkania religijne, kiedy czczą Boga Rarogi, ich stwórcę. Większość nabożeństw odbywa się poprzez śpiew. A jako ofiary podczas niektórych świąt składa się kwiaty i zioła, które pali się, kiedy zwiędną. Rarogi wierzą bowiem, że wszystko co spalone odchodzi do ich boga, ponieważ wiatr unosi popiół i rozwiewa go na wszystkie strony świata. Rarogi w większości mają przeciętny węch, ale mimo to umiłowały sobie zapachy. Wytwarzają olejki eteryczne właściwie ze wszystkich przyjemnie pachnących kwiatów, ziół, liści, szyszek i tym podobne. Stosują ceramiczne "kominki" do rozprowadzania zapachów w domach. Są miłośnikami tworzenia perfum i innych kosmetyków, głównie przeznaczonych dla nich samych. Smarowidła, balsamy, mgiełki do piór, poprawiające ich kolor, fakturę, nawilżenie, zdrowie. Kremy i maści do pielęgnacji dzioba, a także szponów i pazurów. Tworzą także kolorowe proszki, pasty i farby do malowania dziobów na specjalne okazje, jak ślub, pogrzeb, narodziny piskląt i oczywiście inne uroczystości religijne i społeczne.

Do swoich społeczeństw przyjmują nie raz inne rasy, warunkiem jest pokojowe nastawienie i przystosowanie się do wolnego i spokojnego życia wśród Rarogów. Często mieszkają po sąsiedzku ze stadami centaurów, czy jeleniołaków. Chętnie też przyjmują pod swoje skrzydła lisołaki, które są zagrożone porwaniami, przez swoje niezwykłe pochodzenie. Dobrze koegzystują także z harpiami.

Oczywiście istnieją Rarogi, które żyją samotnie, lub w parach. Zwłaszcza te, które chcą zdobywać wiedzę i muszą przenieść się do miasta, czy na uniwersytet. Przedstawiciele tej rasy są niezwykle inteligentni i szybko się uczą, zwłaszcza magii powietrza, ziemi, życia i porządku. Spotkanie Raroga na akademii, czy uniwersytecie, jako mistrza, czy nauczyciela nikogo nie powinno dziwić.

Odżywianie

Dieta Rarogów składa się zarówno z roślin, jak i zwierząt. Wyjątkiem są ptaki, których jedzenie jest surowo zabronione i uważane za kanibalizm. Rzadko hodują zwierzęta w obejściu. Raczej polują. Ponieważ mają niezwykle sprawne ręko-skrzydła, potrafią strzelać z łuku. Najczęściej jednak zastawiają pułapki. Przygotowują potrawy ze zwierząt, które przez większość humanoidów uważane są za nie godne. Gotują zupy na żabich udkach, jedzą ślimaki, kraby, krewetki, wszelkiego rodzaju ryby. Rosół ugotowany na mięsie szczura polnego jest bardzo popularną potrawą. Jedzą ogromną ilość makaronów pod różnymi postaciami - do ciasta nie dodają jajek. Przyrządzają za to złapane węże, kawie, myszy, łasice, jaszczurki, undiry. W gorących klimatach także małe małpy i owoce morza, jak ośmiornice, kalmary, homary. Z diety roślinnej jedzą właściwie wszystko to co inni humanoidzi. Pędzą także alkohol z przeróżnych składników. Zdecydowanie wolą trunki wytrawne, jak wina, niż piwo. Szczególnie umiłowały sobie wina musujące.

Rozmnażanie

Rarogi mogą rozmnażać się tylko ze sobą. Rozmnażają się jak normalne niemagiczne ptaki. Samice składają jaja, a by powstało z nich życie, owo jajo musi zostać zapłodnione przed złożeniem. Rodzice opiekują się potomstwem w zaciszu swego domu, czy innego prywatnego miejsca, aż do czasu wyklucia. Po wykluciu opieka wciąż spoczywa w dużej mierze na rodzicach, lecz bardzo często stado udziela pomocy, szczególnie jeśli mowa o pierwszym pisklęciu danej pary. Ilość złożonych jaj jest cechą osobniczą, największa ilość jajek złożonych przez samicę, jaką zaobserwowano, równała się sześciu. Najczęściej jednak jest to od jednego, do trzech jajek.

Śmierć

Rarogi umierają ze starości, przez choroby, czy od odniesionych ran. Na ceremonię pogrzebową stado maluje dzioby w żółto-czerwone pasy, zaś szaty żałobników powinny mieć kolor intensywnie niebieski - indygo, modrakowy, kobaltowy. Kapłan zaś zakłada odzienie w kolorze ciemnego fioletu, najczęściej w mocnej barwie bakłażana. Ciało zmarłego układa się na stosie z drewna, a pomiędzy luki wkłada się kwiaty. Im więcej kwiecia tym lepiej. Później ciało się pali i pozwala by prochy rozwiał wiatr. Rarogi nie posiadają cmentarzy, jednak w każdej wiosce, gdzieś na uboczu stawiają drewniany totem ze specjalnymi wycięciami, na którym po śmierci bliskiej osoby wiesza się talizman, który Rarogi otrzymują przy narodzinach. Zazwyczaj jest to drewniany, kub kamienny wisiorek, to co przedstawia zależy od rodziców. Rarogi nie noszą tych talizmanów na co dzień, a jedynie od święta. Totemy stawiane są na uboczu, by każdy, kto chcę odwiedzić swojego zmarłego miał ciszę i spokój podczas modlitwy. Wokół totemów sadzi się kwiaty najróżniejszych gatunków, często proste bratki wymieszane są z liliami, astrami i różami.

Cechy rasowe

Mowa Ptaków
Rarogi potrafią porozumiewać się z ptakami na wiele różnych sposobów. Od ludzkiej mowy, po telepatię, a nawet empatię - odczuwają to co ptaki z którymi są związane.
Nielot 
Rarogi są nielotami. Mają skrzydła, ale nie są w stanie unieść się w powietrze. Spekuluje się, że kiedyś Rarogi potrafiły latać, jednak ta umiejętność zanikła z biegiem lat.
Przywiązanie 
Rarogi tworzą niezwykle silne więzi społeczne. Dzieci związane są z rodzicami, dziadkami i pradziadkami. Przyjaźnie są dla nich tak samo ważne jak więzy krwi. Im bardziej przywiązany osoba tym lepiej ją rozumie, w pewnym momencie więź zaczyna się przenosić na poziom niewidoczny dla innych. Niektórzy potrafią czytać swoje myśli, wyczuwać obecność przyjaciela, czy ukochanego. Zdarza się, że mimo ogromnych odległości związane ze sobą Rarogi współodczuwają.
Ptasie Dziedzictwo 
Wśród Rarogów istnieje niewyobrażalna (z punktu widzenia innych ras Alaranii) różnorodność - każdy Raróg ma cechy reprezentujące pewien konkretny gatunek niemagicznego ptaka.

Najczęściej Ptasie Dziedzictwo wpływa na upierzenie, kształt głowy i dzioba oraz wielkość skrzydeł, aczkolwiek zdarzają się sytuacje gdzie Raróg wykazuje dodatkowe cechy często uznawane za symboliczne dla danego gatunku - przykładem tego jest to, iż ci o cechach sów potrafią jak takowe obracać głową nawet o sto osiemdziesiąt stopni, a na dodatek słyną z ponadprzeciętnej inteligencji.

Ptasie Dziedzictwo Raroga zazwyczaj dziedziczone jest po jednym z rodziców (przy czym szanse na otrzymanie Dziedzictwa po matce bądź po ojcu wydają się równe). W bardzo rzadkich przypadkach z jajka wykluwa się Raróg o cechach hybrydy, tj. przejawiający mieszankę Ptasiego Dziedzictwa zarówno od matki, jak i od ojca.

Nadzwyczajna równowaga 
Ruchy Rarogów pełne są gracji i równowagi, ci o cechach czapli, czy bociana potrafią stać na jednej nodze przez wiele godzin. Nie straszny im wiatr, czy deszcz. Rarogi właściwie nie upadają. Z większości zachwiań są w stanie się wybronić wracają do pionu.
Galeria 
Rasy
Ludzie Alarianie - Tarianie - Mahińczycy - Eravallowie - Dotknięci
Elfy Leśne Elfy - Morskie Elfy - Pustynne Elfy - Górskie Elfy - Mroczne Elfy - Lodowe Elfy
Pradawni Czarodzieje - Smoki - Drakoni - Rarogi
Naturianie Fellarianie - Driady - Nimfy - Krydiany - Chochliki/Wróżki - Syreny/Trytony - Centaury - Maie - Minotaury - Eugony- Satyry - Harpie - Feerie - Irminsulani
Zmiennokształtni Wilkołaki - Kotołaki - Niedźwiedziołaki - Smokołaki - Panterołaki - Tygrysołaki - Lisołaki - Jeleniołaki - Leonidzi -
Zwierzonidzi Anurai - Arachnidzi
Piekielni Diabły - Upadłe Anioły - Łowcy Dusz - Pokusy - Potępieńcy
Niebianie Duchy Światłości - Aniołowie Światła - Aniołowie Ducha - Dobre Duchy - Palladyni - Emisariusze - Błogosławieni
Demony Nemorianie - Kaer Natherini - Upiory - Przemienieni
Nieumarli Wampiry - Dhampiry - Liche - Zjawy
Nordowie Nordyjczycy - Krasnoludy - Ragarianie - Brevijczycy
Rasy niegrywalne Akolici - Archaniołowie - Armahirowie i Protherianki - Eskulapi - Lwy Sheriońskie - Mistrzowie i Mentorki - Motyle Etariońskie - Przodkowie - Serafini - Węże Periońskie