Arnikosta

Z Grymuar
Wersja z dnia 22:04, 1 sty 2021 autorstwa Niara (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Arnikosta
Postać Maść
Skład

Lek arnikosta.jpg

Sposób podania

Aplikować na oczyszczoną skórę wokół rany wedle potrzeby. Unikać kontaktu z błonami śluzowymi - maść może je podrażnić i prowadzić do powstania rumienia.

Sposób przygotowania

Głównym składnikiem maści są tłuszcze, które należy zmieszać w proporcji 5:5:1, gdzie jedną część stanowi olej lniany, a resztę maceraty. Aby ułatwić mieszanie składników, wszystko powinno być podgrzane, ale nie gorące - minimalnie cieplejsze niż temperatura ciała. Tłuszcze należy nieustannie mieszać i partiami dodawać najpierw ekstrakt z liści wawrzynu zmieszany w równych proporcjach z klarówką (proporcje tłuszczy i wlewanych dodatków 20:1). To spowoduje zgęstnienie mieszaniny, a nalewka dodatkowo zakonserwuje maść. Proszek z liści należy wmieszać na sam koniec, gdy ma się już gęstą mieszaninę o jednolitym kolorze. Ilość proszku określa się jako “ile przyjmie”, gdyż nadmiar będzie wytrącał się na powierzchni maści w formie pomarańczowego pudru - z reguły na słoik kremu potrzebna jest zaledwie szczypta. Maść jest gotowa do użycia dobę po zmieszaniu składników. Z czasem ciemnieje i nabiera lepszych właściwości regenerujących.

Wygląd

Gęsta maść, pod wpływem ciepła ciała zamieniająca się w olejek. Kolor od kremowego do żółtego, w zależności od etapu dojrzewania. Bez zapachu, o lekko słodkim smaku, z gorzkim finiszem.

Właściwości i zastosowanie

To jedna z najpopularniejszych używanych przez podróżników maści na rany. Stosuje się ją zarówno w przypadku ran otwartych, jak i siniaków – przyspiesza regenerację, działa odkażająco i jednocześnie lekko przeciwbólowo.

Informacje dodatkowe

Maść nie sprawdza się w ciepłym klimacie – jeszcze w słoiku przechodzi ze stanu stałego w ciekły i przez to z czasem traci swoje właściwości lecznicze. Jej trwałość w przypadku prawidłowego przechowywania określana jest na 3-5 lat.

Almanach Medyczny
Zabiegi Cesarskie cięcie
Leki Ametyst Kostny - Amnesica - Araceta - Arnikosta - Gwiezdny Spokój - Klasztorna Maść Przeciwbólowa - Kacownik - Krople na zmęczone oczy - Lek przeciwbólowy Versiego - Magicka recrementum - Maść z dziurdziocha - Merahijski Wywar - Postafira - Serum Mauryjskie - Syrop na rzadką krew - Wrotyczanka - Vulnere Lutum - Zastrzyk usypiający
Kosmetyki Aalmu - nazahirski olejek do włosów - Biała Gwen- Cudowny Olejek Adrioński - Hydrolat Srebrnego Globu - Krem Zimowy - Mauryjskie Kostki Kąpielowe - Miętówki Rubidijskie - Mydło z Mai Lantha’e - Odświeżający olejek z kwiatów Limfei - Perfumy Amhri - Perłowy puder z Róż Adriońskich - Rozluźniająca Parówka Adriońska - Seito - Tęczowe szkiełka - Tonik Adrioński - Wawrzynowe Mydło Theryjskie
Trucizny Nalewka Amarynowa - Olej Amarynowy
Eliksiry Test
Inne Znieczulenie
Szablony Przykładowy Szablon Leków