Amnesica
Amnesica | |
---|---|
Postać | Płyn |
Skład |
Spis treści
Sposób podania
W przypadku wystąpienia incydentalnych zaników pamięci zastosować trzydniową kurację, podając Amnesicę dwa razy dziennie – w południe i wieczorem – za każdym razem przed snem, z czego wynika, że w terapii należy zażywać popołudniowej drzemki. Jednorazowa porcja leku wynosi miarkę (1/3 kwaterki) leku na każde 3 kamienie wagi pacjenta – zaokrąglać w górę i np. w przypadku pacjentów ważących 7 kamieni podawać 3 miarki leku. Nie należy jednak przekraczać krotności dawki ani wydłużać czasu trwania kuracji, gdyż może to prowadzić do powstania silnych, utrzymujących się migren.
Nie stosować leku w przypadku długotrwałych problemów z pamięcią (np. demencja starcza), a kurację przerwać w przypadku wystąpienia bólów głowy, problemów ze wzrokiem (podwójne widzenie, rozmyte brzegi pola widzenia) bądź silnych i gwałtownych mdłości. Nie stosować u dzieci.
Lek nie działa na stany amnezyjne wywołane i podtrzymywane czarami.
Nie rozcieńczać, nie popijać. W przypadku problemów z utrzymującym się w ustach niesmakiem można po zażyciu leku skorzystać ze środka do odświeżania oddechu, np. miętówek rubidijskich.
Jeśli w trakcie kuracji wystąpią problemy z zaśnięciem, Amnesicę można mieszać z dowolnymi środkami nasennymi, które nie zawierają alkoholu obniżającego skuteczność leku.
Sposób przygotowania
Jest to lek z grupy specyfików alchemicznych. Pierwszym etapem jego przygotowania jest sporządzenie wywaru z soku winogronowego i jak najświeższych owoców skrętnika jagodowego - na jedną kwaterkę płynu należy użyć tuzina dojrzałych owoców i wszystko gotować aż do całkowitego rozpadnięcia się owoców. Powstały w ten sposób płyn odstawić do wystygnięcia, a następnie zlać wywar do nowego naczynia, pozostawiając w poprzednim garnku osad na dnie. Do czystego płynu należy następnie wrzucić orzeszki kosii i taką mieszaninę poddać transmutacji w kręgu o skrajnych symbolach wody, między którymi znajduje się jeden symbol ziemi i dwa metalu oraz symbole wspomagające z grupy wody (podgrupa neutralna). Po przemianie płyn nabierze błękitnej barwy i stanie się klarowny - gdy to się stanie, orzeszki można wyłowić i wyrzucić, a do płynu dodać dwie drachmy sproszkowanych liści miłorzębu i szyszkę chmielu oraz drachmę suszonych alg i to poddać kolejnej transmutacji, tym razem w znacznie bardziej złożonym, bo 11-stopniowym kręgu. I tym razem symbolami skrajnymi są symbole wody, a między nimi naprzemiennie znajdują się symbole wody i metalu. Dodatkowo podczas przemiany należy czymś szczelnie przykryć naczynie z eliksirem - w przeciwnym razie cały wyparuje. W trakcie transmutacji dodane składniki ulegają całkowitemu rozkładowi i otrzymuje się klarowną miksturę, którą można od razu zacząć stosować. Przechowuje się ją w szczelnie zamkniętej butelce i o ile nie wyparuje pozostawiona otwarta, nadaje się do spożycia przez jakieś dziesięć lat.
Wygląd
Błękitny, lekko opalizujący płyn. W smaku orzechowo-trawiasty, o subtelnym zapachu.
Właściwości i zastosowanie
Amnesica stanowi lek na incydentalne zaniki pamięci, powstałe np. w wyniku urazu głowy, po spożyciu środków odurzających itd. Lek ten nie znajduje zastosowania w przypadkach amnezji wywołanej czarami, klątwami ani w przypadku długotrwałych problemów z pamięcią. Jej skuteczność nie jest stuprocentowa – średnio w 1 przypadku na 10 odzyskanie wspomnień nie jest możliwe. Istotne jest rozpoczęcie kuracji jak najszybciej po wystąpieniu czynnika powodującego amnezję – im później tym mniejsza jest skuteczność leku, a po 10 dniach od incydentu skuteczność Amnesici spada niemalże do zera.
Informacje dodatkowe
Częstym skutkiem ubocznym stosowania Amnesici są lekkie zawroty głowy nieutrudniające egzystencji oraz niesmak w ustach, występuje również brak apetytu – nie są to jednak dolegliwości bardzo silne i w większości przypadków nie ma powodu do zaprzestania z ich powodu kuracji.
Osoby odzyskujące pamięć w wyniku działania leku często mają bardzo barwne, złożone i intensywne sny o niezwykle dziwnej treści, rzadko są to jednak koszmary. Swego czasu bohema artystyczna Efne próbowała wykorzystać ten efekt do tworzenia nowych niezwykłych dzieł, lecz w przypadku picia Amnesici przez osobę zdrową sny nie występowały, zaś próby sprowokowania amnezji okazały się być bardzo ryzykowne, dlatego pomysł szybko porzucono.