Efne

Z Granica PBF Grymuar
Skocz do: nawigacja, szukaj
Efne
Herb efne.png
Flaga efne.png
Położenie Równina Maurat, w sąsiedztwie pustyni Nanher i Gór Dasso
Mieszkańcy Elfy
Ustrój Republika

Władza

Ustrój: republika.

System władzy: piątka senatorów wybieranych na czteroletnie kadencje.

Władca: senatorowie Math Yrsud, Winnyland Aberzig, Anne Serywan, Ukan De' Kkou, Lorene Malic.

Rodzina królewska: nie dotyczy.

Ogromny pałac, zwany przez mieszkańców stolicy niebiańskim. Jednym z powodów jest oczywiście błękitny kolor jego ścian, drugim zaś wysokie poparcie nowatorskiego systemu rządów. Subtelne wykończenia, misterne płaskorzeźby pokrywające fasadę pałacu budzą podziw nie tylko ludzi. Wnętrza wykładane delikatnymi tkaninami i zdobione kunsztownymi dywanami, arrasami. Przepych zapiera dech w piersiach. Architektoniczne cudo ludzkiego artyzmu.

Ustrój polityczny

{{{Ustrój}}}

Herb i flaga

{{{Herb}}}

Siedziba władcy

{{{Siedziba}}}

Ubiór

{{{Ubiór}}}

Architektura

{{{Architektura}}}

Geografia

Położenie: Równina Maurat, w sąsiedztwie pustyni Nanher i Gór Dasso.

Strzeliste i wysokie budynki w kolorze błękitu. Wzorowane na Pałacu Niebiańskim. Miejscowe budynki cechuje duża dbałość o szczegóły. Częste są ogrody z misternie zdobionymi fontannami. Wartym zauważenia jest to, że w Efne nawet biedota stara się trzymać fason, dbając o swoje miejsce zamieszkania, co stoi w opozycji do tych samych klas w innych miastach.

Wojsko

Gwardia pałacowa, niewielkie oddziały piechoty oraz łuczników.

Stosunki dyplomatyczne

Handel: Szlak Rubinowy.

Produkcje (wyroby eksportowe): tkaniny, dzieła sztuki, wyroby złotnicze, biżuteria.

Stosunki dyplomatyczne: neutralne.

Miasta Sojusznicze: Efne obowiązuje oficjalny traktat o wiecznej neutralności, więc wszelkie sojusze wojskowe są wykluczone.

Handel

{{{Handel}}}

Kuchnia

Jednym z wielu dań utożsamianych z Efne jest z pewnością bardzo gęsta przecierana zupa z marchwi i soczewicy oraz podawana w ciepłe dni zupa z pomidorów z dodatkiem innych warzyw sezonowych, z oliwą, octem i rozmoczonym chlebem, nie wymagająca gotowania. Do wielu dań dodaje się tutaj karczochy, najczęściej gotowane w wodzie z dodatkiem soli, cukru oraz soku z cytryny albo marynowane, a następnie pieczone. Serwuje się je również na grzankach, z dodatkiem cebuli i posypane tartym serem albo faszerowane, np. grzybami. Wśród mięs bardzo charakterystyczne dla tego rejonu są potrawy z gołębi, m.in. piecze się je w całości na rożnie albo gotuje na nich rosół. Oprócz tego spożywa się tu różnego rodzaju drób i baraninę. Jako charakterystyczny deser większość osób wskaże delikatny biszkopt przekładany maślanym kremem i dżemem z malin albo słodycze z marcepanu.

W Efne powstaje pewien szczególny rodzaj deserowego wina o nazwie Yrsa, który zasługuje na uwagę koneserów. Produkuje się je z podsuszonych, dotkniętych szlachetną pleśnią winogron, jest białe i słodkie ewentualnie półsłodkie, pija się je samodzielnie po posiłku bądź zmieszane z wodą i świeżymi winogronami.

Ciekawostki

1. Za sprawą traktatu o wiecznej neutralności, Efne zobowiązało się do prowadzenia tylko nielicznej grupy żołnierzy. Kolejnym postanowieniem traktatu było odsunięcie państwa od wszelkich konfliktów na kontynencie kosztem zapewnienia dotychczasowych granic przez pozostałe państwa.

2. Republika jest wynalazkiem miasta Efne. Wprowadzona stosunkowo niedawno, szybko zgromadziła sobie zwolenników głównie w stolicy państwa. Z obecnych informacji wynika, że jest to ewenement na skalę światową. Obywatele mają prawo do oddania głosu dzięki tzw. „błękitnej karcie”, czyli dowodowi zamieszkania na terenach Republiki.

3. Kolejnym wartym wzmianki faktem jest to, że zabudowa oraz atmosfera w mieście kształci wielu wrażliwych na sztukę ludzi. Spora część artystów - rzeźbiarzy, bardów i malarzy pochodzi właśnie z tychże ziem.

4. Wszystkie granice Republiki są ustanowione poprzez naturalne bariery wzdłuż których się ciągną. Na północy jest to pustynia Nanher, na zachodzie i południu Góry Dasso, a z kolei na wschodzie koryto rzeki Nefari aż po Meot.

Państwa
Adrion - Argentia - Arrantalis - Arturon - Danae - Demara - Draconis - Efne - Ekradon - Elfidrania - Elisia - Et Iris - Fargoth - Irrasil - Karnstein - Katima - Kryształowe Królestwo - Leonia - Limaria - Lydia - Mauria - Menaos - Meot - Nandan-Ther - Neverith - Na'Zahir - Nowa Aeria - Ostatni Bastion - Rapsodia - Rododendronia - Rubidia - Serenaa - Shari - Soral - Thenderion - Trijou - Trytonia - Turmalia - Valladon