Arrantalis
| ||||||||||||
|
Spis treści
Władza
Ustrój: monarchia absolutna.
System władzy: królestwo.
Władca: królowa Delia z rodu Antelion.
Rodzina królewska: brak.
Pałac królewski położony w najwyższej części wyspy Arranta. Prowadzi do niego nieco kręta lecz niewyboista i zadbana droga, na której co kilka metrów znajduję się parę stopni. Charakteryzuje go również to, że zbudowany jest na planie koła, a jego dachy mają niezwykłą, błękitną barwę. Posiada sporą ilość wież oraz w jego otoczeniu widoczne są liczne mury obronne. Zamek jest dość stary, ale niesamowicie solidny, przetrwał wszystkie zanurzenia wyspy od czasu rzucenia klątwy.
Ustrój polityczny
{{{Ustrój}}}
Herb i flaga
{{{Herb}}}
Siedziba władcy
{{{Siedziba}}}
Ubiór
{{{Ubiór}}}
Architektura
{{{Architektura}}}
Geografia
Położenie: Leży na Oceanie Jadeitów, zajmuje dwie wyspy – Arrante i Talianis, których jedynym połączeniem jest kamienny most.
Każda z wysp zachowała swój odmienny styl. Mówiąc o Arrancie można stwierdzić że to część kraju typowo morska, zabudowy kamienne, solidne by przetrwały jak najwięcej. Jest tu także o wiele więcej portów niż w Talianis. Na drugiej wyspie natomiast jest o wiele więcej lasów i z tego powodu domy zazwyczaj są drewniane i proste. Ponieważ tu nikt nigdy nie zmagał się z tak wielkimi przeciwieństwami losu jak Arranci, których wyspa co jakiś czas znika pod wodę.
Wojsko
Dzielni - składa się z prostych ludzi, posiadających chęć i zapał do walki w razie zagrożenia ojczyzny. W takim czasie występuje masowy pobór do tej części wojska i każdy mieszczanin lub chłop może dostać się do piechoty.
Jazda czarnego końca – wyszkoleni i odpowiedni do tego żołnierze. Dosiadają tylko i wyłącznie czarnych koni, stąd ich nazwa. Podczas walki używają charakterystycznych mieczy, lekko zagiętych u góry, co pozwala na łatwe pozbawienie wroga jego głowy.
Gwardia magów – oddział specjalny, atakujący w ostateczności w razie wizji rychłej porażki, składa się w nim parunastu bardzo dobrze wyszkolonych magów. W czasie pokoju doskonalą swoją moc. Są w swego rodzaju asem w rękawie czy też ostatnią deską ratunku.
Stosunki dyplomatyczne
Handel: Szlak Rubinowy.
Produkcje (wyroby eksportowe): złoto, srebro, egzotyczne rośliny.
Stosunki dyplomatyczne: neutralne.
Miasta Sojusznicze: brak.
Handel
{{{Handel}}}
Kuchnia
Kuchnia Arrantalis jest niejednolita, czego przyczynę można upatrywać zarówno w jej położeniu na dwóch wyspach, jak i w tym, iż relatywnie od niedawna oba państwa stanowią jedność, wcześniej zaś rozwijały się oddzielnie.
Na wyspie Talianis dominuje prostota. Dania serwowane w tutejszych karczmach wielu podróżnikom mogą skojarzyć się z tym, co na kontynencie jada się na wsi bądź w niewielkich miasteczkach utrzymujących się z uprawy roli i prac leśnych. Przez cały rok dieta obfituje w warzywa - polewkę z warzyw korzeniowych z dodatkiem kapusty jada się tu o każdej porze dnia, niektóre gospodynie podają ją z krajanką makaronową. Wiosną popularne są zupy z młodych warzyw zabielane śmietaną, które serwuje się razem z gotowanymi ziemniakami okraszonymi słoniną. Wśród potraw mięsnych ze względu na duże zalesienie wyspy dominuje dziczyzna. Przyrządza się ją w dość oszczędny sposób, z reguły opiekając nad ogniem z niewielkim dodatkiem ziół. Mniejsze zwierzęta, takie jak króliki czy dzikie kaczki, piecze się w całości w piecach chlebowych, niejednokrotnie wykładając brytfannę warzywami, m.in. marchewką, groszkiem cukrowym bądź ziemniakami. Na Talianis produkcja wina bądź piwa jest szczątkowa, większość trunków, jakich można się tu napić, pochodzi z Arranty. W niektórych wsiach produkuje się nalewki bądź wódki z leśnych ziół, oprócz tego jednak mieszkańcy wyspy pijają głównie napary bądź soki rozcieńczone wodą.
Na Arrancie, ze względu na większą możliwość handlu, kontakt z krajami z kontynentu oraz usytuowanie siedziby królowej kuchnia jest zdecydowanie bogatsza. Te same mięsa, które na Talianis przyrządzano w sposób prosty, tu znajdują nową oprawę: z królików robi się wykwintne pasztety, a pieczenie są z fantazją doprawiane przyprawami z kontynentu. Na Arrancie je się również znacznie więcej ryb, głównie w postaci wędzonej, na zimno jak i na gorąco, chociaż gotuje się z nich również zupę, którą zamożni mieszkańcy doprawiają szafranem. Dodatkowo stolica wyspy słynie ze swoich deserów. Są to przede wszystkim niewielkie bezy barwione sokami owocowymi, a oprócz nich biszkopty przekładane kremami na bazie śmietany i dekorowane owocami, lokalnymi bądź importowanymi z miast Wybrzeża Jadeitów.
Ciekawostki
Niegdyś Arranta i Talianis były osobnymi państwami jednakże zostały połączone w jedno królestwo, Arrantalis za sprawą Delii. Mimo to wciąż posługuje się nazwami dawnych dwóch państw do określeń każdej z wysp. Wyspa Arranta co jakiś czas zanurza się pod wodę. Zazwyczaj co roku. Na Talianis czasem mówi się Talinis.