Arturon

Z Grymuar
Skocz do: nawigacja, szukaj
Arturon
Herb arturon.png
Flaga arturon.png
Położenie Środkowa część wybrzeża Morza Cienia
Mieszkańcy Ludzie
Ustrój Monarchia dziedziczna

Władza

Ustrój: monarchia dziedziczna.

System władzy: królestwo.

Władca: król Artur XI Rob.

Rodzina królewska: poślubiona krajowi, współmałżonka królowa Eldramia z Valladonu, dziedzicy: syn Tryd Rob, córka Katrenna Rob.

Wielopoziomowy pałac, otoczony kolumnadą oraz aleją posągów. Każdy posąg przedstawia obywateli miasta, którzy w sposób wybitny przysłużyli się jego rozwojowi. Pałac posiada ogromny park, zdobny głównie w drzewa iglaste, stąd charakterystyczne ciemnozielone mundury wojska, oraz ciemnozielone zdobne złotą nicią szaty królewskie z herbem posiadającym gałązkę sosny.

Ustrój polityczny

{{{Ustrój}}}

Herb i flaga

{{{Herb}}}

Siedziba władcy

{{{Siedziba}}}

Ubiór

{{{Ubiór}}}

Architektura

{{{Architektura}}}

Geografia

Położenie: północny-zachód kontynentu, środkowa część wybrzeża Morza Cienia.

Miasto wzniesione zostało na wysokim klifie, u stóp którego - na szerokiej plaży - rozciąga się dzielnica portowa. W mieście dominuje bogata zabudowa. Jest ono też często utożsamiane z targowiskiem, gdyż dosłownie wszędzie można zauważyć stoiska kupców. Handel doprowadza do rozkwitu miasta, powodując rozbudowę domostw, pomników i świątyń dla bożków morza i handlu. Miasto posiada wiele willi w różnych stylach architektonicznych. Z reguły są to posiadłości bogatych rodzin przyjeżdżających tu z różnych części kontynentu podczas sezonu balowego. Arturon to obok Nowej Aeri i Fargoth jedno z największych centr handlowych Alaranii.

Wojsko

Dobrze rozwinięta flota. Doświadczeni i dobrze wyszkoleni żołnierze piechoty, idealnie zgrani z oddziałami lekkiej kawalerii. Niewielka ilość łuczników i kuszników. Służba Królewska – dwa odziały służące królowi, odział piechoty i konnicy.

Stosunki dyplomatyczne

Handel: Szlak Żółty, Szlak Niebieski, Szlak Pomarańczowy.

Produkcje (wyroby eksportowe): jedwab, barwniki, tkaniny i płótno, ryby, rośliny wodne, perły.

Stosunki dyplomatyczne: przyjazne z większością pobliskich miast.

Miasta Sojusznicze: Fargoth.

Handel

{{{Handel}}}

Kuchnia

Arturon bywa utożsamiany z targowiskiem, a co za tym idzie jest to miejsce, gdzie najłatwiej kupić coś do jedzenia bezpośrednio na ulicy, z przenośnych kotłów i od drobnych sprzedawców specjalizujących się w prostych daniach, które łatwo spożywać w biegu. Popularne są tutaj na przykład bułki nadziewane pieczonym mięsem, warzywami i szczodrze polewane aromatycznymi sosami. Paszteciki z przeróżnymi nadzieniami również można tutaj kupić na każdym rogu, a kto nie boi się ubrudzić sobie rąk podczas jedzenia, może spróbować potraw z kaszy, makaronu bądź ryżu, które smaży się tutaj w głębokich patelniach z przeróżnymi dodatkami, głównie jednak z warzywami i ostrymi przyprawami sprowadzanymi na statkach - takie specjały je się palcami ze zwiniętych w rożek albo łódkę liści palmowych. Mniej brudzące są szaszłyki z warzyw, mięsa bądź ryb, pieczone nad węglami bądź gotowane na parze. Ryby w Arturonie je się zarówno pieczone, wędzone, duszone, jak i na surowo, często z sosem ze sfermentowanych sardeli pochodzącym z Trytonii. Najświeższe ostrygi skrapia się jedynie sokiem z cytryny albo odrobiną octu i zjada prosto z muszli, a równie popularne kalmary piecze się na ruszcie albo nadziewa i gotuje w sosie, zaś na straganach podaje się je usmażone w lekkim cieście na bazie piwa, usmażone na głębokim tłuszczu.

Desery w Arturonie, tak samo jak dania wytrawne, również można kupić na ulicy od kramarzy. Najbardziej rozpoznawalne są drobne pączki - nie większe od orzecha włoskiego - obtaczane w aromatyzowanych cukrach i zamorskich korzennych przyprawach. Oprócz nich piecze się tutaj rożki, które później nadziewa się kremem i świeżymi owocami, a także smaży grube wafle, które najlepiej smakują polane syropem.

W Arturonie pije się ajran - napój na bazie jogurtu i wody, przyprawiony odrobiną soli, który bardzo orzeźwia i doskonale komponuje się z tutejszą kuchnią. Z tego rejonu nie pochodzą żadne znane alkohole, pija się jednak wiele trunków z importu, zwłaszcza tych zamorskich.

Ciekawostki

Arturon to jedno z największych i zarazem najwcześniej wzniesionych miast portowych Środkowej Alaranii. To tutaj kwitnie handel morski z odległymi i egzotycznymi miejscami.

Państwa
Środkowa Alarania Adrion - Al-Atrah - Argentia - Arrantalis - Arturon - Danae - Demara - Draconis - Efne - Ekradon - Elfidrania - Elisia - Et Iris - Fargoth - Irrasil - Karnstein - Katima - Kryształowe Królestwo - Leonia - Limaria - Lirin-Dahr - Lydia - Mauria - Menaos - Meot - Nandan-Ther - Neverith - Na'Zahir - Nowa Aeria - Oaza Kerendir - Ostatni Bastion - Rapsodia - Rododendronia - Rubidia - Serenaa - Shari - Soral - Thenderion - Trijou - Trytonia - Turmalia - Valladon - Xan-Lovar
Krainy
Środkowa Alarania Szepczący Las - Równiny Theryjskie - Jadeitowe Wybrzeże - Równina Drivii - Równiny Andurii - Góry Druidów - Pustynia Nanher - Wybrzeże Cienia - Góry Dasso - Mroczne Doliny - Opuszczone Królestwo - Szczyty Fellarionu - Równina Maurat
Dalekie Krainy Astra i Luna - Wulkany Sori-Andu - Wierzbowy Gaj - Śnieżny Las
Plany Zewnętrzne Otchłań - Niebiosa - Piekło