Mydło z Mai Lantha’e

Z Grymuar
Wersja z dnia 12:30, 29 sty 2021 autorstwa Niara (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Przeciwkomarowe mydło z Mai Lantha’e
Postać Twarde kostki
Skład

Kosmetyk mydlo przeciwkomarowe.jpg

Sposób podania

Mycie: kostkę zmoczyć, spienić, następnie natrzeć nią skórę i/lub włosy. Obficie spłukać wodą.

Przeciwkomarowo: działanie odstraszające utrzymuje się przez kilka godzin po myciu, a później można je przedłużyć spryskując się mydlinami.

Ochronnie na rośliny: przez okres wiosenno-letni spryskiwać rośliny mydlinami co dwa tygodnie, wieczorem. W razie wystąpienia obfitych opadów powtórzyć oprysk po ich ustąpieniu.

Sposób przygotowania

Wszystkie oleje połączyć w dużym szklanym naczyniu biorąc 2 części potrójnego maceratu cedrowego na oliwie i po jednej części maceratów na oleju słonecznikowym. Bardzo dokładnie wymieszać, następnie wmieszać do połączonych tłuszczy miąższ z rydza mydelnika w ilości odpowiadającej wadze olejów. Przez kilka minut energicznie mieszać trzepaczką aż do uzyskania gęstej mieszaniny o jednolitej barwie. Unikać kontaktu z substancją – na tym etapie jest silnie żrąca. Opary mogą podrażniać drogi oddechowe – stosować ochronę ust i nosa i najlepiej łączyć oba składniki na dworze albo w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Tuż po uzyskaniu masy o jednolitym kolorze dodać do niej olejek cedrowy w ilości nie przekraczającej 1% wagi całej mieszaniny. Wymieszać do połączenia, następnie przelać do formy, pozostawić pod przykryciem w ciepłym miejscu. Mydło można kroić po dwunastu godzinach, maksymalnie po dobie. Gotowe kostki dojrzewają przez minimum 6 tygodni.

Wygląd

Twarde kostki, z reguły o wymiarach 1x1,5x0,5 palca. W barwie mleczno-zielone, o różnym nasyceniu koloru zarówno między kostkami jak i w obrębie jednej kostki (efekt przejścia, nieregularne płynne przebarwienia). Wydzielają silny kamforowo-iglasty zapach, namoczone pienią się tworząc luźną pianę o dużych bąbelkach i lekko zielonym kolorze.

Właściwości i zastosowanie

Niezwykły kosmetyk, który działa zarówno na ludzi, jak i na… rośliny. Poza oczywistymi właściwościami myjącymi, działa dodatkowo oczyszczająco na skórę i pomaga radzić sobie z drobnymi niedoskonałościami. Wyjątkowo dobrze działa na cerę driad, nawilżając ją i odżywiają znacznie bardziej niż skórę innych ras. Jego bardzo szczególną cechą jest to, że zawarte w nim olejki odstraszają komary nawet przez kilka godzin po umyciu się. Niektórzy w ciągu dnia profilaktycznie spryskują się mydlinami dla przedłużenia tego efektu. Driady mogą stosować mydło również do oczyszczania włosów jak normalny twardy szampon. Gdyby na to samo zdecydowała się osoba innej rasy, musiałaby spłukać po wszystkim włosy płukanką octową. Poza tym istniałoby ryzyko, że włosy po kilku zastosowaniach zaczną się puszyć i „zgrzypić” podczas pocierania. Jeśli chodzi o wspomniane dobroczynne działanie na rośliny, chodzi o zastosowanie mydła jako środka przeciwko owadom ssącym, np. mszycom. Wystarczy w okresie wiosennym i letnim średnio raz na dwa tygodnie spryskać roślinę mydlinami z mydła z Mai Lantha'e, aby zapewnić im ochronę. Metoda ta nie nadaje się do walki ze szkodnikami, które już zaatakowały roślinę. Owoce i warzywa spryskane mydlinami nadają się do spożycia i nie różnią się pod żadnym względem od takich niepryskanych, należy je tylko dokładniej umyć przed zjedzeniem.

Informacje dodatkowe

Mydło z Mai Lantha'e bywa nazywane mydłem driadowym przez oczywisty dobroczynny wpływ, jaki ma ono na włosy i skórę tych mieszkanek lasu, ale również przez to, że najpewniej przez nie zostało ono wynalezione, choć nie istnieją żadne źródła pisane na temat tego kto był pierwotnym twórcą receptury. Mydło działa odstraszająco również na kleszcze i większość pozostałych gryzących owadów.

Almanach Medyczny
Zabiegi Cesarskie cięcie
Leki Ametyst Kostny - Amnesica - Araceta - Arnikosta - Gwiezdny Spokój - Klasztorna Maść Przeciwbólowa - Kacownik - Krople na zmęczone oczy - Lek przeciwbólowy Versiego - Magicka recrementum - Maść z dziurdziocha - Merahijski Wywar - Postafira - Serum Mauryjskie - Syrop na rzadką krew - Wrotyczanka - Vulnere Lutum - Zastrzyk usypiający
Kosmetyki Aalmu - nazahirski olejek do włosów - Biała Gwen- Cudowny Olejek Adrioński - Hydrolat Srebrnego Globu - Krem Zimowy - Mauryjskie Kostki Kąpielowe - Miętówki Rubidijskie - Mydło z Mai Lantha’e - Odświeżający olejek z kwiatów Limfei - Perfumy Amhri - Perłowy puder z Róż Adriońskich - Rozluźniająca Parówka Adriońska - Seito - Tęczowe szkiełka - Tonik Adrioński - Wawrzynowe Mydło Theryjskie
Trucizny Nalewka Amarynowa - Olej Amarynowy
Eliksiry Test
Inne Znieczulenie
Szablony Przykładowy Szablon Leków