Lek przeciwbólowy Versiego

Z Grymuar
Skocz do: nawigacja, szukaj
Lek przeciwbólowy Versiego
Postać Dwie fiolki z płynem
Skład

Lek lek versiego.jpg

Sposób podania

Lek Versiego należy przed podaniem połączyć, w szklance umieszczając całą zawartość obu fiolek (identyczne objętości), szybko zamieszać i natychmiast wypić. Stosować doraźnie, w chwilach wystąpienia bardzo silnego bólu. Nie stosować częściej niż raz na pięć dni – przedawkowanie może doprowadzić do poważnych problemów z wątrobą bądź układem nerwowym. Nie stosować u osób poniżej 4 kamieni wagi bez wcześniejszej redukcji dawki stosownej do wagi pacjenta. Nie stosować u osób nadwrażliwych na alkohol.

Sposób przygotowania

Nalewkę z dzwonnika jałowcowego czarnego stanowiącą jedną ze składowych leku wytwarza się tradycyjnymi metodami z owoców krzewu (czasami z dodatkiem kwiatów). Drugą składową leku jest mieszanina naparu z konopii dziesiętnych z serum venis venitis. Napar wykonuje się z suszonych liści rośliny, z trzech drachm suszu na kwartę wody. Po ostudzeniu miesza się z serum w proporcjach 1 porcji serum na 20 porcji naparu. Mieszaninę należy zostawić na dobę w ciepłym miejscu – nie podgrzewać! – a następnie rozlać do butelek.

Wygląd

Nalewka wchodząca w skład leku to klarowny płyn o lekko pomarańczowej barwie, charakterystycznym ziołowym zapachu oraz smaku i wyraźnej słodyczy. Można ją pić bez przeszkód jak zwykły alkohol i tego samego typu nalewką również uzupełniać. Mieszanina naparu i serum ma kolor żółtozielony i jest lekko mętna. W smaku wyczuwalne przede wszystkim trawiaste nuty, serum jest praktycznie niewyczuwalne. Zmieszany lek ma postać gęstego mlecznego płynu o żółto-zielonym niejednolitym zabarwieniu. Jego smak określa się jako „żelazisty”, niektórzy porównują go do smaku krwi. Na języku alkohol przestaje być wyczuwalny, lecz wypity rozgrzewa od środka jak kieliszek wódki.

Właściwości i zastosowanie

Lek Versiego to bardzo silny lek przeciwbólowy, potrafiący w błyskawicznym tempie uśmierzyć nawet ból oderwanej kończyny. Nie nadaje się do leczenia codziennych dolegliwości, takich jak bóle głowy, o ile nie są to migreny prowadzące do utraty przytomności, a i wtedy nie należy przesadzać z jego stosowaniem – istnieją przesłanki by podejrzewać, że to może w kolejnych wystąpieniach pogłębić dolegliwości migrenowe. Wadą leku jest jego duża nietrwałość – dlatego jego składowe nosi się w osobnych fiolkach i miesza się je tuż przed użyciem. Właściwości przeciwbólowe leku spadają praktycznie do zera po piętnastu minutach od zmieszania.

Informacje dodatkowe

Nazwa leku wzięła się od nazwiska lekarza polowego (różne kraje roszczą sobie pretensje co do jego pochodzenia), który ponoć stworzył go zupełnie przypadkiem, gdy po podaniu pacjentowi nalewki mającej go trochę znieczulić pozwolił mu popić alkohol naparem z brudnej szklanki, w której wcześniej znajdowało się serum venis venitis. Zauważywszy spektakularne następstwa swego bądź co bądź niechlujstwa Versi opracował dokładne proporcje leku, stosowane do dziś.

Almanach Medyczny
Zabiegi Cesarskie cięcie
Leki Ametyst Kostny - Amnesica - Araceta - Arnikosta - Gwiezdny Spokój - Klasztorna Maść Przeciwbólowa - Kacownik - Krople na zmęczone oczy - Lek przeciwbólowy Versiego - Magicka recrementum - Maść z dziurdziocha - Merahijski Wywar - Postafira - Serum Mauryjskie - Syrop na rzadką krew - Wrotyczanka - Vulnere Lutum - Zastrzyk usypiający
Kosmetyki Aalmu - nazahirski olejek do włosów - Biała Gwen- Cudowny Olejek Adrioński - Hydrolat Srebrnego Globu - Krem Zimowy - Mauryjskie Kostki Kąpielowe - Miętówki Rubidijskie - Mydło z Mai Lantha’e - Odświeżający olejek z kwiatów Limfei - Perfumy Amhri - Perłowy puder z Róż Adriońskich - Rozluźniająca Parówka Adriońska - Seito - Tęczowe szkiełka - Tonik Adrioński - Wawrzynowe Mydło Theryjskie
Trucizny Nalewka Amarynowa - Olej Amarynowy
Eliksiry Test
Inne Znieczulenie
Szablony Przykładowy Szablon Leków