Wawrzynowe Mydło Theryjskie
Wawrzynowe Mydło Theryjskie | |
---|---|
Postać | Mydło w kostce |
Skład |
Spis treści
Sposób podania
Nakładać na zwilżoną skórę aż do powstania piany, masować przez chwilę, spłukać. Rutynowo stosować 1-2 razy dziennie, leczniczo 3 razy dziennie, wydłużając przy tym cykl mycia 2-3 krotnie. Nie stosować u syren, trytonów i innych istot silnie powiązanych ze środowiskiem wodnym – mydło może powodować wysuszanie skóry.
Sposób przygotowania
Głównym składnikiem wawrzynowego mydła theryjskiego jest oliwa stanowiąca 60-70% masy tłuszczy. Poza tym w skład masy tłuszczy wchodzą oleje laurowy i rycynowy po 5%, a resztę stanowi macerat z liści wawrzynu cmentarnego na oleju słonecznikowym (20-30%). Wszystkie tłuszcze należy dokładnie wymieszać i w razie potrzeby rozpuścić (olej laurowy), lekko podgrzać do temperatury ciała. Osobno należy przygotować miąższ z rydza mydelnika, dodając do niego łyżkę soli morskiej na każde 2 łuty miąższu i wszystko dokładnie zmieszać – rozpuszczenie całej soli poznamy po tym, że mieszanina zrobi się bardziej płynna i z konsystencji żelu przybierze konsystencję śmietanki. Następnie miąższ należy przelać do tłuszczu – nigdy odwrotnie, gdyż wysoka temperatura powstała w kontakcie obu mieszanin może spowodować pryskanie miąższu na boki, co może być niebezpieczne dla zdrowia. Następnie całość energicznie mieszamy trzepaczką przez kilka minut – dostrzeżemy, że mieszanina z niejednorodnej nabierze jednolitej mleczno-zielonej barwy i zacznie powoli gęstnieć. To moment, gdy należy dodać olejek eteryczny w ilości 3% masy tłuszczy. Następnie znowu całość należy energicznie mieszać – masa zacznie ciemnieć, a gdy proces ten się zakończy i masa osiągnie groszkową barwę, można ją przelać do formy, a następnie odstawić w przewiewne ciepłe miejsce na dobę. Po tym czasie blok mydła można podzielić na mniejsze kostki, które powinny jeszcze leżakować minimum 2 miesiące, optymalnie zaś pół roku – wtedy mydło nabiera najlepszy walorów pielęgnacyjnych, a kostka staje się odpowiednio twarda i wydajna.
Wygląd
Z reguły wawrzynowe mydło theryjskie sprzedaje się w postaci niewielkich kostek o jednolitej powierzchni, jedynie z wybitym na jednej z szerszych ścianek symbolem wytwórcy. Czasami można dostać jednak kostki z zatopionymi w nich gałązkami laurowymi bądź wawrzynowymi – to tylko element dekoracyjny. Bardzo rzadko wawrzynowe mydło theryjskie można nabyć również w postaci wiórków wykorzystywanych do leczniczych kąpieli. Samo mydło po 6-miesięcznym dojrzewaniu jest twarde i gładkie, ma jasnozielony mleczny kolor. Wydziela przyjemny ziołowy, lekko cytrusowy zapach powszechnie kojarzący się z czystością. Przy myciu produkuje pianę o dużych bąbelkach. Krótko dojrzewane (mniej niż 6 miesięcy) może maślić się na mydelniczce.
Właściwości i zastosowanie
Wawrzynowe mydło theryjskie jest uważane za najlepsze mydło antybakteryjne i antyseptyczne, a co za tym idzie znajduje szerokie zastosowanie w kuracji wspomagającej leczenie różnego rodzaju problemów skórnych. Jest często stosowane przez osoby borykające się z trądzikiem, zaleca się je również osobom z liszajami, rumieniami, wysypką czy nawet płytkimi ranami, z zastrzeżeniem, by po myciu rany dokładnie osuszać. Czasami wawrzynowe mydło theryjskie bywa również stosowane do odkażania narzędzi, jeśli akurat nie ma się pod ręką żadnych bardziej stosownych środków.
Informacje dodatkowe
Zdarza się, że bardzo stare kostki mydła przybierają brązową barwę – jest to efekt jełczenia tłuszczów. Takie mydło nadal nadaje się do użycia, jest jednak znacznie mniej skuteczne jeśli chodzi o jego właściwości antybakteryjne. Dowiedziono, że jakiekolwiek zmiany składu mydła obniżają jego trwałość albo walory lecznicze, nie można go więc barwić ani aromatyzować innymi olejkami eterycznymi. Najstarsza wytwórnia wawrzynowego mydła theryjskiego znajduje się na terenie Nandan-Theru i działa nieprzerwanie od 360 lat. Przez cały ten czas pozostaje również w rękach jednej rodziny.