Seito
Seito – serum z wiśni eravallskiej | |
---|---|
Postać | Ciecz |
Skład |
Spis treści
Sposób podania
Aplikować wieczorem po oczyszczeniu i stonizowaniu twarzy, najlepiej pod lekki krem. Stosować przez trzy tygodnie, następnie zrobić trzy tygodnie przerwy. W przypadku bardzo zniszczonej cery można zastosować terapię naprawczą w postaci maseczki. W tym celu cienki płat tkaniny bądź papieru ryżowego nasączyć serum i nałożyć na twarz. Trzymać przez co najmniej pół godziny, w razie potrzeby dodając niewielkie porcje serum, gdyby maseczka wysychała. Nie przekraczać godzinnego okresu aplikacji, stosować maksymalnie raz w tygodniu – zbyt częste stosowanie serum może prowadzić do łuszczenia się skóry i tworzenia się worków pod oczami. Serum można stosować również sporadycznie na włosy, dla nadania im połysku.
Sposób przygotowania
Pierwszym etapem przygotowania seito jest pozostawienie pąków wiśni eravallskiej w wodzie z cukrem, tak jak w przypadku przygotowywania syropu na gardło, jednak bez dodatku alkoholu i z wykorzystaniem samych pąków kwiatowych. Po kilku dniach, gdy woda przejdzie zapachem kwiatów i nabierze lekko różowego koloru, zagotowuje się ją i gotuje bardzo krótko, a następnie schładza i wyjmuje wszelkie fragmenty roślin - płyn najlepiej dodatkowo przelać przez gazę. Wywar miesza się w proporcjach 3:1:1 z wodą ryżową i z maceratem z owoców wiśni eravallskiej. W następnym kroku dodaje się 2 drachmy ekstraktu z alg amano, 2 drachmy mleczka pszczelego oraz drachmę ekstraktu z korzenia żywokostu na kwaterkę płynu. Po dokładnym zmieszaniu serum należy odstawić na dobę w chłodne miejsce - później można je już używać.
Wygląd
Klarowny płyn o intensywnym malinowym kolorze i bardzo intensywnym zapachu eravallskiej wiśni, w świetle lekko mieniący się. W przypadku długiego pozostawienia w bezruchu na dnie może wytrącić się cieniutka warstwa mlecznego osadu, nie jest to jednak wada – serum należy wstrząsnąć i dalej stosować. Źle przechowywany traci kolor i może zacząć brzydko pachnieć – w takim wypadku należy zaprzestać stosowania go na twarz, można jednak jeszcze jakiś czas używać go jako podkład pod olejowanie włosów, o ile kolor płynu nie stanie się brunatny.
Właściwości i zastosowanie
Ponoć stanowi sekret urody i pięknej ceny Eravallek. Serum głęboko odżywia skórę, nadaje jej blasku, rozjaśnia, pomaga radzić sobie z przebarwieniami i rozszerzonymi porami. Rozjaśnia nawet naturalne piegi. Nie nadaje się dla osób o naturalnie ciemnej cerze, np. Mahinek, bo może powodować przebarwienia. Świetnie sprawdza się jako kuracja przeciwzmarszczkowa - stosowana odpowiednio wcześnie może odwlec ich pojawienie się o całe dekady.
Informacje dodatkowe
Seito na zachodzie stanowi kosmetyk z górnej, ale nadal osiągalnej półki, za to poza krajami Eravallów urasta do rangi kosmetyku luksusowego. Choć seito jest najpopularniejsze wśród Eravallek, najlepiej na jego dobroczynne działanie reaguje skóra niebianek – stosowanie serum raz w tygodniu potrafi jeszcze uwydatnić piękno ich cery, a w przypadku drobnych uszkodzeń (np. wysuszenia na mrozie) zredukować je po jednej aplikacji. Ponoć eravallskie księżniczki zażywają kąpieli, w których serum wlewają bezpośrednio do ciepłej wody. Chyba nikt poza rodziną królewską nie mógłby sobie pozwolić na takie zabiegi kosmetyczne.