Tonik Adrioński
Tonik Adrioński | |
---|---|
Postać | Płyn |
Skład |
Spis treści
Sposób podania
Stosować rano na osuszoną skórę twarzy, szyi i dekoltu zaraz po umyciu – nanosić przy pomocy wacika albo w postaci mgiełki. Mgiełkę można stosować również w ciągu dnia dla poprawy wyglądu skóry bez ewentualnego naruszania makijażu.
Sposób przygotowania
Tonik adrioński jest specyfikiem bardzo łatwym w wykonaniu. W pierwszym kroku należy zmieszać ze sobą wszystkie płyny w proporcjach 2 części hydrolatu z róży adriońskiej, 4 części hydrolatu z czystka oraz 1 części naparu z rozmarynu. Płyny mieszać tylko do połączenia, nie wstrząsać, by nie powstała piana. Jeśli jednak takowa się pojawi – odstawić naczynie aż do całkowitego jej opadnięcia. Kolejne składniki można dodawać jedynie do czystej, jednorodnej mieszaniny. Następnie do jednej kwaterki toniku należy dodać jeden łut ekstraktu z kadzidłowca i wymieszać aż do całkowitego jego rozpuszczenia. Na koniec można dodać ekstrakt (miazgę) z liści ludizji seledynowej – 2 drachmy na tę samą ilość płynu. Jeśli tonik ma być eksponowany na wysokie temperatury, np. ma być używany w trakcie upalnego lata bądź stać przy piecyku, warto zakonserwować go łyżką nalewki klarówki. Zużyć w ciągu trzech miesięcy od sporządzenia, przechowywać w szklanym pojemniku.
Wygląd
Tonik ma postać przezroczystego, klarownego płynu o lekko zielonkawej barwie. Ewentualne pąki kwiatów bądź igiełki rozmarynu w nim pływające mają charakter wyłącznie estetyczny, nie wpływają na jego walory użytkowe.
Właściwości i zastosowanie
Tonik adrioński jest jednym z najbardziej uniwersalnych i najprostszych do wykonania remediów na różnego rodzaju problemy skórne. Dzięki właściwościom antyseptycznym i odżywczym doskonale radzi sobie zarówno z młodzieńczymi wypryskami, jak i zmarszczkami, znacząco wpływa na poprawę kondycji skóry i poprawia jej koloryt – należy jednak zaznaczyć, że nie jest wystarczająco silny, aby walczyć z przebarwieniami czy zwalczać wysypkę. Nie stanowi również samodzielnego kosmetyku, a raczej wyraźne wsparcie codziennej pielęgnacji. Niewielki dodatek ekstraktu z ludizji sprawia, że skóra wygląda na promienną, ale nie błyszczy się jak diament.
Informacje dodatkowe
Tonik adrioński to jedna z najstarszych receptur kosmetycznych, jakie odnotowano w historii tej dziedziny – w niezmienionej formie wykonuje się go od tysięcy lat i jego popularność nie słabnie. Jak sama nazwa wskazuje, jest to kosmetyk powstały i wytwarzany w głównej mierze na terenie Adrionu, ze względu na łatwy dostęp do najważniejszego jego składnika – hydrolatu z róży adriońskiej. Z początku był to specyfik dostępny tylko na królewskim dworze, aktualnie jednak jest on powszechnie dostępny, choć nie należy do najtańszych. W niektórych kręgach tonik adrioński jest uznawany za lek, a nie kosmetyk. Ze względu na przyjemną woń kosmetyku zdarza się, że jest używany również jako pachnidło – zrasza się nim poza skórą twarzy również włosy bądź ubrania.