Krople na zmęczone oczy

Z Grymuar
Wersja z dnia 19:07, 8 lut 2021 autorstwa Niara (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "{{Specyfikacja vademecum| Krople na zmęczone oczy|Płyn| File: Lek_krople_na_zmeczone_oczy.jpg | }} {{Opis leku| Skład = Ziele świetlika, babka lancetowata, r...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Krople na zmęczone oczy
Postać Płyn
Skład

Lek krople na zmeczone oczy.jpg

Sposób podania

Aplikować po jednej kropli na powierzchnię gałki ocznej, starając się by jak najmniej płynu wyciekło spod powiek. W celach terapeutycznych aplikować trzy razy dziennie aż do ustąpienia objawów, profilaktycznie zaś raz dziennie, najlepiej po zakończeniu czynności, która wysusza powierzchnię oka, np. po zakończeniu nauki. Jeśli nie da się jednoznacznie określić końca takiej czynności, zaleca się zakrapianie oczu na pół godziny przed snem.

W ekstremalnych przypadkach krople mogą służyć jako płyn do wypłukiwania z oczu substancji drażniących, gdyż mają lepsze właściwości oczyszczające niż sama woda i od razu wspomagają również regenerację. Jest to właściwość szczególnie wykorzystywana przez alchemików, znana również medykom wojskowym i lekarzom często stykającym się z ostrym zapyleniem oczu, np. których pacjentami są górnicy, młynarze itd.

Sposób przygotowania

Krople sporządza się na bazie naparu z ziela świetlika, babki lancetowatej i rumianku – zioła należy zmieszać w proporcjach 2:1:2 i zalać wodą tylko w takiej ilości, aby zakrywała susz. Po wystudzeniu napar należy zlać, najlepiej przecedzając go przez gazę, a później zmieszać z pozostałymi składnikami. Odwar z korzenia ostu świetlikowego powinien stanowić 50% masy płynu, sporządzony napar 40%, a resztę żel z pędów ludizji. Po połączeniu składników płyn stanie się mętny – dopiero gdy uzyska klarowność nadaje się do użycia, z reguły jednak nie trwa to dłużej niż pół dnia. Krople należy zużyć w ciągu dwóch miesięcy od sporządzenia.

Wygląd

Płyn o słomkowym kolorze, bezwonny, bez smaku, klarowny. Wytrącanie się osadu bądź mętnienie świadczy o zepsuciu leku i należy natychmiast przestać go stosować. Przechowywany w butelce z ciemnego szkła z kroplomierzem.

Właściwości i zastosowanie

Krople stanowią powszechny lek na zmęczone oczy – stosowane są przez uczonych, urzędników oraz przedstawicieli innych zawodów, którzy często muszą wytężać wzrok. Można je również stosować doraźnie po długiej ekspozycji na słońce, wspomagająco przy chorobach oczu, ciężkich przebiegach przeziębienia itd.

W przypadku dużego nadwyrężenia oczu podczas pierwszych aplikacji może wystąpić krótkotrwałe uczucie pieczenia, utrzymujące się maksymalnie trzy dni – w kolejnych dniach aplikacji powinno towarzyszyć uczucie odświeżenia i natychmiastowej ulgi.

Informacje dodatkowe

Krople nie są wskazane do stosowania przez drakonów – mogą źle wpływać na ich smocze oko. Wykazują też osłabione działanie na istoty silnie powiązane z wodą, np. nimfy, syreny itd.

Almanach Medyczny
Zabiegi Cesarskie cięcie
Leki Ametyst Kostny - Amnesica - Araceta - Arnikosta - Gwiezdny Spokój - Klasztorna Maść Przeciwbólowa - Kacownik - Krople na zmęczone oczy - Lek przeciwbólowy Versiego - Magicka recrementum - Maść z dziurdziocha - Merahijski Wywar - Postafira - Serum Mauryjskie - Syrop na rzadką krew - Wrotyczanka - Vulnere Lutum - Zastrzyk usypiający
Kosmetyki Aalmu - nazahirski olejek do włosów - Biała Gwen- Cudowny Olejek Adrioński - Hydrolat Srebrnego Globu - Krem Zimowy - Mauryjskie Kostki Kąpielowe - Miętówki Rubidijskie - Mydło z Mai Lantha’e - Odświeżający olejek z kwiatów Limfei - Perfumy Amhri - Perłowy puder z Róż Adriońskich - Rozluźniająca Parówka Adriońska - Seito - Tęczowe szkiełka - Tonik Adrioński - Wawrzynowe Mydło Theryjskie
Trucizny Nalewka Amarynowa - Olej Amarynowy
Eliksiry Test
Inne Znieczulenie
Szablony Przykładowy Szablon Leków