Śniące Drzewa: Różnice pomiędzy wersjami

Z Grymuar
Skocz do: nawigacja, szukaj
(Utworzono nową stronę "{{Specyfikacja folkloru | Śniące Drzewa | Drewno| 375px }} Śniące drzewa występują głownie nad Jeziorem Czarodziejek, cho...")
 
 
(Nie pokazano 1 wersji utworzonej przez jednego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
{{Specyfikacja folkloru | Śniące Drzewa
+
{{Specyfikacja roslin | Śniące Drzewa | Drzewo | [[Jezioro Czarodziejek]] | Rzadkie
| Drewno|
+
|
[[File: Folklor_sniace_drzewa.jpg | 375px ]]
+
[[File: Roslina_sniace_drzewa.jpg ]]
 
}}
 
}}
  
Śniące drzewa występują głownie nad Jeziorem Czarodziejek, choć pojedyncze drzewa można spotkać na całym terenie [[Alarnii]].
+
{{Opis rosiln| Wygląd =
 +
Śniące Drzewa w pierworodnej formie mają bardzo grube pnie, rozległą koronę, przy czym są również niskie, co nadaje im ciężkiego, mrocznego wyglądu. Mają bardzo charakterystyczne, niemalże idealnie okrągłe liście. Posiadają ogrom cienkich i długich gałązek, które w takiej ilości mają dość spory ciężar. To powoduje, że opadają one delikatnie w dół, jakby kłaniały się każdemu przybyłemu. Szczególnie stare drzewa charakteryzują się nisko ułożona koroną, która może sięgać samej ziemi. W lasach często są przyczyną labiryntów. Utworzone są one ze ściśle splątanych ze sobą gałęzi, one zaś wytwarzają rozległe rozdroża. Nie oznacza to jednak, że zawsze tworzą jasne ścieżki. Niezwykle utrudniają drogę podróżnym, którzy mają małe pojęcie o ich istnieniu. Kolejną charakterystyczną cechą tych drzew jest pył. Gdy rosną wokół siebie w dużej ilości wytwarzają dyskretny pyłek, który często mylony jest z tym należącym do [[Chochliki\Wróżki|wróżek]]. Nie jest on w żaden sposób niebezpieczny w tej formie, raczej nadaje urok leśnym kniejom.  
  
Śniące Drzewa w pierworodnej formie mają bardzo grube pnie, rozległą koronę, przy czym są również niskie, co nadaje im mosiężnego wyglądu. Mają bardzo charakterystyczne, niemalże idealnie okrągłe liście. Posiadają ogrom cienkich i długich gałązek, które w takiej ilości wytwarzają dość spory ciężar. To powoduje, że opadają one delikatnie w dół, jakby kłaniały się każdemu przybyłemu. Szczególnie stare drzewa charakteryzują się tak nisko ułożona koroną, która sięga samej ziemi. W lasach często są przyczyną labiryntów. Utworzone są one ze ściśle splątanych ze sobą gałęzi, one zaś wytwarzają rozległe rozdroża. Nie oznacza to jednakże, że zawsze tworzą jasne ścieżki. Niezwykle utrudniają drogę podróżnym, którzy mają małe pojęcie o ich istnieniu.
+
| Właściwości =
 +
Pyłek, wytwarzany przez Śniące Drzewa jest niebezpieczny dla osób ze słabą wolą, lub w wyjątkowo złym stanie psychicznym, mogą one bowiem odczuwać chęć pozostania w nim na zawsze. Co niestety skończyć może się samobójstwem. Ludzie (i nieludzie), kładą się w pobliżu drzewa i zasypiają. Jest to nienaturalny, nieprzerwany sen, brak wody i pokarmu powoduje powolną, choć bezbolesną śmierć. Jedynym ratunkiem w takiej sytuacji, jest obudzenie przez osobę trzecią. Niektórzy, w pobliży drzew, doznają zwidów i halucynacji, często bardzo przyjemnych. Niestety wizje mogą prowadzić w niebezpieczne miejsca. Wykroczenie poza teren Śniących drzew stopniowo uwalnia „opętane” umysły. Działanie drzewa jednak ma, jak się okazuje, duży wpływ na środowisko domowe. Dlaczego? Dokładanie drewna ze Śniącego drzewa do kominków wytwarza dym, który bez względu na siłę woli czy stan emocjonalny, jest w stanie doprowadzić do obłędu. Mieszkańcy domostwa bądź nawet całej wioski (dym ulatniający się poprzez kominy, ogniska itp.) widzą rzeczy niestworzone, ale tak realne, że nikt nie śmie wątpić w ich istnienie. To powoduje, że dzieci oddalają się od rodziców, dorośli gubią się, topią w pobliskich zbiornikach wodnych, a nawet popełniają samobójstwo.  
 +
 
 +
| Występowanie =
 +
Śniące drzewa występują głownie nad Jeziorem Czarodziejek, choć pojedyncze drzewa można spotkać na całym terenie [[Alarania|Alarnii]].  
  
Kolejną charakterystyczną cechą tych drzew jest pył. Gdy rosną wokół siebie w dużej ilości wytwarzają wokół siebie dyskretny pyłek, który często mylony jest z tym należącym do Wróżek. Nie jest on w żaden sposób niebezpieczny w tej formie, raczej nadaje urokowi leśnym kniejom. Osoby ze słabą wolą lub w wyjątkowo złym stanie psychicznym mogą odczuwać chęć pozostania w nim na zawsze lub doznają wszelkich, dziwnych zwidów czy wyobrażeń. Wykroczenie poza teren Śniących drzew stopniowo uwalnia „opętane” umysły. Działanie drzewa jednak ma, jak się okazuje, duży wpływ na środowisko domowe. Dlaczego?
+
| Informacje dodatkowe =
 
+
Ethion Varlain, zauważył zależność między paleniem Śniących Drzewa, a dziwnym zachowaniem ludzi, którzy znajdują się w pobliżu dymu. Nikt z początku nie wierzył, jednak po latach badań i kolejnych przypadkach "obłąkania", Ethion opisał korelacje między dymem z ognisk, a zachowaniem osób w pobliżu.  
Dokładanie drewna ze Śniącego drzewa do kominków wytwarza dym, który bez względu na siłę woli czy stan emocjonalny, jest w stanie doprowadzić do obłędu. Mieszkańcy domostwa bądź nawet całej wioski (np. spaliny ulatniają się poprzez kominy, ogniska itp.) widzą rzeczy niestworzone, ale tak realne, że nikt nie śmie wątpić w istnienie stworów. Gdy dym się ulotni z organizmu oraz rozproszy w atmosferze powoli ustępuję, aż wreszcie ulatnia się całkowicie.
+
 
 
+
}}
Skąd więc niebezpieczeństwo?
 
 
 
Jednorazowe palenie takowym drewnem nie jest niczym niebezpiecznym. Złe sny, dziwne obrazy, stwory wokół… Potrafi szybko przejść i na całe szczęście się ulatnia. Nikt jednak nie widzi winy w kołkach drzewa, a szuka wytłumaczenia w otoczeniu. Przykładem tego może być np. upojenie alkoholem, zmęczenie, działanie innych akurat w tym momencie zażytych środków odurzających czy też przewlekła choroba (która w zdaniu wielu doprowadza do opętania). To między innym zwiększa niebezpieczeństwo, ponieważ brak trafnej diagnozy oraz trudność wykrycia może doprowadzić do całkowitego upadku. Przykładem tego jest już dawno zapomniana epidemia samobójstw, która miała miejsce wiele wieków temu, jeszcze przed masowym wycinaniem tych drzew.
 
 
 
Następnym ważnym aspektem jest działanie samego dymu. Dla niektórych nawet jednorazowy wybryk z powodu omamów potrafi przekreślić przyszłość. Można sobie wyobrazić jak wielce szanowany i poważany przyszły generał nagle traci wszelki rozsądek i zmysły. Pomyślmy więc co musi się dziać, gdy drewno ze Śniącego Drzewa palone jest w sposób regularny. W takim przypadku może rzeczywiście odmienić światopogląd istoty myślącej. Nie dlatego, że dostaje spaliny dostają się do organizmu (pamiętajmy, że dym ten jest wydalany z organizmu i się ulatnia) , powodem szaleństwa jest systematyczne zmylanie psychiki. Przykład : jeżeli ktoś nie wierzący w duchy kilka razy ujrzy zjawę to w końcu w nią uwierzy. Idąc tym tokiem myślenia, osoba wciąż widząca stwory, istoty nie z tego świata, piekielne czeluści, które ją prześladują mogą doprowadzić najczęściej do samobójstwa. Zdarzały się także przypadki, gdy piekielny stwór nakazywał zabijanie innych.
 
 
 
I ostatnią, aczkolwiek ważną cechą jest rozległość. Tutaj nie należy wiele tłumaczyć. Dym potrafi objąć sporą część terenu, a także w banalny sposób się rozprzestrzenić. Może pochłonąć więc całe wioski swoich działaniem i doprowadzić do masowych tragedii.
 
 
 
Odkrycia drzewa dokonał Jacek Placek, który zauważył zależność między paleniem drzewa a widzeniami. Nikt z początku nie wierzył Jackowi, jednak w entym roku coraz więcej pojawiało się przypadków obłąkania czy opętanie. Nawet świątynie przestały dawać sobie radę z cierpiącymi. Jak można przeprowadzić egzorcyzmy na czymś co jest tylko i wyłącznie wyobraźnią innych? Tak więc Placek postanowił sam wziąć sprawy w swoje ręce. Zebrał się z grupą kupców, którzy przywozili drzewo z Warszawy. W ten sposób dostał się do handlarzy drewnem, a następnie dotarł do samego lasu. Spalił całe leśne knieje, a to przyniosło tragiczne skutki.
 
 
 
Wielu określa to zdarzenie słowami „Świat w tedy oszalał” i było to zgodne z prawdą. Dym rozprzestrzenił się na niewyobrażalnie wielką skalę obejmując kolejno miasta, wsie a także wszelkie inne, niezamieszkałe tereny. Minęło kilka dni nim szare smugi zyskały lekkość i rozproszyły w atmosferze. Wiele istot popełniło samobójstwa (ze strachu czy szaleństwa), każdy kolejno mordował bądź doprowadzał do wszelkiej innej destrukcji i zniszczeń. Sam Jacek popadł w obłęd i zabił mimo, że zabezpieczał się maską chirurgiczną. Jego poświęcenie jednak nie poszło na marne. Dalsza grupa badaczy, a szczególnie wielbiciel Placka przeprowadził szczegółowe badania na temat Śniących Drzew.
 
 
 
Spalenie głównego lasu tych dorodnych drzewców spowodowało, że teraz trudno jest je odnaleźć. Rosną głównie nad Jeziorem Czarodziejek , chociaż spotykane są pojedyncze jednostki także na terenie całej Alarnii. Samotne drzewa tego gatunku różnią się znacznie od tych występujących masowo. Przypominają one Dęby. Są wyższe, gałęzie twardsze i grubsze, a liście nie są już tak okrągłe. Nie wydzielają także pyłu, chociaż drzewa nie są pozbawione swoich właściwości.
 
 
 
Pył w jednym i drugim przypadku posiada odcienie ognia, dlatego trudno jest go rozpoznać.
 
 
 
Różnice między pojedynczymi a rosnącymi obok siebie Śniącymi Drzewami wynika między innymi dlatego, że w grupie gałęzie tych drzew się splatają. To z kolei zwiększa ich ciężar powodując opuszczenie koron do samej ziemi.
 
{{Tabela folkloru}}
 

Aktualna wersja na dzień 20:27, 9 lip 2020

Śniące Drzewa

Roslina sniace drzewa.jpg

Rodzaj Drzewo
Występowanie Jezioro Czarodziejek
Rzadkość Rzadkie

Wygląd

Śniące Drzewa w pierworodnej formie mają bardzo grube pnie, rozległą koronę, przy czym są również niskie, co nadaje im ciężkiego, mrocznego wyglądu. Mają bardzo charakterystyczne, niemalże idealnie okrągłe liście. Posiadają ogrom cienkich i długich gałązek, które w takiej ilości mają dość spory ciężar. To powoduje, że opadają one delikatnie w dół, jakby kłaniały się każdemu przybyłemu. Szczególnie stare drzewa charakteryzują się nisko ułożona koroną, która może sięgać samej ziemi. W lasach często są przyczyną labiryntów. Utworzone są one ze ściśle splątanych ze sobą gałęzi, one zaś wytwarzają rozległe rozdroża. Nie oznacza to jednak, że zawsze tworzą jasne ścieżki. Niezwykle utrudniają drogę podróżnym, którzy mają małe pojęcie o ich istnieniu. Kolejną charakterystyczną cechą tych drzew jest pył. Gdy rosną wokół siebie w dużej ilości wytwarzają dyskretny pyłek, który często mylony jest z tym należącym do wróżek. Nie jest on w żaden sposób niebezpieczny w tej formie, raczej nadaje urok leśnym kniejom.

Właściwości

Pyłek, wytwarzany przez Śniące Drzewa jest niebezpieczny dla osób ze słabą wolą, lub w wyjątkowo złym stanie psychicznym, mogą one bowiem odczuwać chęć pozostania w nim na zawsze. Co niestety skończyć może się samobójstwem. Ludzie (i nieludzie), kładą się w pobliżu drzewa i zasypiają. Jest to nienaturalny, nieprzerwany sen, brak wody i pokarmu powoduje powolną, choć bezbolesną śmierć. Jedynym ratunkiem w takiej sytuacji, jest obudzenie przez osobę trzecią. Niektórzy, w pobliży drzew, doznają zwidów i halucynacji, często bardzo przyjemnych. Niestety wizje mogą prowadzić w niebezpieczne miejsca. Wykroczenie poza teren Śniących drzew stopniowo uwalnia „opętane” umysły. Działanie drzewa jednak ma, jak się okazuje, duży wpływ na środowisko domowe. Dlaczego? Dokładanie drewna ze Śniącego drzewa do kominków wytwarza dym, który bez względu na siłę woli czy stan emocjonalny, jest w stanie doprowadzić do obłędu. Mieszkańcy domostwa bądź nawet całej wioski (dym ulatniający się poprzez kominy, ogniska itp.) widzą rzeczy niestworzone, ale tak realne, że nikt nie śmie wątpić w ich istnienie. To powoduje, że dzieci oddalają się od rodziców, dorośli gubią się, topią w pobliskich zbiornikach wodnych, a nawet popełniają samobójstwo.

Występowanie

Śniące drzewa występują głownie nad Jeziorem Czarodziejek, choć pojedyncze drzewa można spotkać na całym terenie Alarnii.

Informacje dodatkowe

Ethion Varlain, zauważył zależność między paleniem Śniących Drzewa, a dziwnym zachowaniem ludzi, którzy znajdują się w pobliżu dymu. Nikt z początku nie wierzył, jednak po latach badań i kolejnych przypadkach "obłąkania", Ethion opisał korelacje między dymem z ognisk, a zachowaniem osób w pobliżu.

Atalas Roślin
Zioła Amaryn Halabardnik - Aruwian - Azodia Księżycowa - Kocie Ziele - Tiarella Mroźna - Żołądnik Różowy - Zawijak Jaskrawy
Kwiaty Czernidło Smocze - Ćmówka Pumeksowa - Delalia Kolczasta - Dultea - Dzwonek Szczelinowy - Gealia Bantrachae - Grzybienie Ogniste - Gwendolline - Koniczyna Tęczowa - Kosie Nadrzewne - Lilia Żałobnica - Lilie Kamienne - Limfea - Lotos Krwawiący - Ludizja Seledynowa - Merahia Czerwona - Nenufar Lodowcowy - Oset Świetlikowy - Peonia Słoneczna - Pierwiosnek Niary - Płacząca Lilia - Puchowiec Snoprzędny - Róża Adriońska - Róża Wulkaniczna - Różowogłówka - Tul Różany - Vinthirs - Zmrocznik Miododajny - Zapominajka Wonna - Złudny Dzwonek - Zmierzchnik Zębatek - Zwiastuniec
Drzewa Acacia Vampirica - Drzeworost Ognisty - Grab Mangrowy - Jodła Ametystowa - Kakaowiec Kosmatek - Kakaowiec Wełnisty - Klon Acero - Krwawy Kasztan - Owijak Świętek - Persymona Burgundowa - Sasafrzan Złotawy - Syrenie Drzewo - Śniące Drzewa - Śpiewająca Czereśnia- Taluna-Nala - Trupogryz Wężowij - Widmowa Wierzba - Wierzba Wisteriowa - Wiśnia Eravallska - Magnolia truchelnica
Krzewy Cisojałowiec Żywotnikolistny - Dzwonnik Jałowcowy Czarny - Dziurdzioch Stepowy - Evanerba - Konopie Dziesiętne - Krzew Illthu - Piekielny Cierń - Wawrzyn Cmentarny
Owoce Bananowiec Aksamitny - Blefaśnik Batonowy - Carlloletki - Groniec Wiśniowy - Jagody Wulkaniczne - Jeżyna Karmazynowa- Kumkwat Nerkowcowy - Malina Senna - Smocze Grona - Skrętnik Jagodowy
Grzyby Kania Szafirowa - Karminiak Purpurzec - Klekoczki Księżycowe - Krogulczyk Relvański - Latarnia Bagienna - Mleczaj Skałokrusz - Muchomorek Szpakowy - Pieprznik Mieliźniak - Purchawczak Gwiaździsty - Rydz Mydelnik - Zieleńce Szkieletowe - Żwirek Osadny
Wodne Algi Amano - Eufyra Syrenia - Wodnogrona
Inne Jemioła Smocza