Muchomorek Szpakowy
Muchomorek Szpakowy | |
---|---|
Rodzaj | Grzyby |
Występowanie | Na południe od Gór Druidów |
Rzadkość | Powszechne |
Spis treści
Wygląd
Muchomorki szpakowe to niewielkie grzyby wysokości palca, rosnące w koloniach po kilkanaście a nawet kilkadziesiąt sztuk na powierzchni butwiejących drzew. Ich nazwa wzięła się od wyglądu kapeluszy, które przez swój rozmiar i kolor przypominają jaja szpaka. Powierzchnia kapeluszy młodych osobników jest szklista i połyskliwa, z czasem matowieje. Od spodu widoczne drobne blaszkowanie. Nóżki grzybów są długie i cienkie, dość elastyczne, w kolorze od białe do szarego, bez widocznego pierścienia.
Właściwości
Muchomorek szpakowy wbrew skojarzeniom wywoływanym przez nazwę nie jest trujący i ma przede wszystkim działanie narkotyczne. Przyjmować można go na dwa sposoby: jedząc surowego bądź paląc sproszkowane wysuszone kapelusze. W zależności od przyjętej techniki osiąga się różny efekt. Surowy muchomorek ma działanie pobudzające, wspomaga koncentrację i dodaje energii. Bardzo wzmaga również uczucie głodu, choć nie wspomaga przy tym metabolizmu, przez co bywa stosowany jako suplement w diecie osób, którym zależy na przybraniu na wadze. Niewysuszony muchomorek jest bardzo wrażliwy na działanie temperatury, przez co nie można go gotować ani smażyć - traci wtedy wszelkie swoje właściwości, a po chwili zmienia się w galaretowatą substancję o gorzkim smaku. Surowy ma lekko orzechowy aromat podobny do rukoli. Jeśli zaś chodzi o suszenie, to najlepiej przebiega w ciemnych, chłodnych i przewiewnych miejscach. Gotowe do palenia ususzone kapelusze mają kształt pomarszczonych kulek o granatowej barwie i z łatwością dają się kruszyć w palcach. Przyjmowanie muchomorka w tej postaci sprzyja relaksowi, rozluźnia i poprawia nastrój. Bywa on wykorzystywany również w alchemii w produkcji różnorakich specyfików wspomagających leczenie nerwic, kłopotów ze snem albo katalizator w anestetykach. Jego obecność w reakcji osłabia działanie składników z kręgu życia, przez co receptura wymaga na ogół przeliczenia.
Występowanie
Muchomorki szpakowe można spotkać w rejonie na południe od Gór Druidów aż po Jadeitowe Wybrzeże, wliczając w to Las Driad. Zajmują stanowiska zacienione i wilgotne, na powierzchni butwiejących powalonych drzew. Nadają się do hodowli w piwnicach domów, choć ich obecność może spowodować pojawienie się pleśni i grzybów na ścianach.
Informacje dodatkowe
W miastach na terenie występowania muchomorków szpakowych stanowią one legalną używkę i suplement diety, poza nimi w niektórych państwach posiadanie ich czy hodowla mogą być nielegalne.
Swego czasu stanowiły element dekoracyjny ogrodów o północnej ekspozycji, lecz związany z ich naturalnym środowiskiem bytowania specyficzny zapach rozkładu wpłyną negatywnie na ich popularność jako rośliny ozdobnej. Obecnie hoduje się je wyłącznie w celach użytkowych.