Różowogłówka
Różowogłówka | |
---|---|
Rodzaj | Kwiat |
Występowanie | Wybrzeże Morza Cienia |
Rzadkość | Rzadka |
Spis treści
Wygląd
Roślina bardzo niepozorna, niskopienna, dorastająca maksymalnie do dwóch placów wysokości. Ma postać długich, cienkich łodyżek o niebiesko-fioletowej, jasnej barwie, zwieńczonych liśćmi bądź kwiatami. Liście są pojedyncze, przypominające liście rabarbaru – całobrzegie, dłoniasto złożone, o jasnej, równomiernej, zielonej barwie, z wyraźnym unerwieniem. Kwiaty mają zawsze dwie działki kielicha w postaci małych ciemnych migdałowatych listków. Płatki zebrane w ciasne kielichy, u dołu zrośnięte, o gładkich brzegach i kształcie lekko wydłużonego ku dołowi koła. Ich kolor waha się od pomarańczowego do różowego. W środku znajduje się 6 bądź 8 pręcików o żółtych główkach, słupek jest pękaty i biały. Roślina ma płytki, gęsty system korzeniowy oraz podziemne łodygi, którymi poszczególne naziemne części wymieniają substancje odżywcze. Rzeczone podziemne łodygi mogą mieć kilka stóp długości więc coś, co na pierwszy rzut oka wygląda jak mała łączka, może być tak naprawdę jedną rośliną.
Właściwości
W różowogłówkach najcenniejsze są ich pąki oraz kwiaty – zawierają one dużo substancji poprawiających regenerację tkanek miękkich. Stanowią składnik nie tylko leków, ale również kremów i innych kosmetyków upiększających – również tych koloryzujących. Największe stężenie wspomnianych substancji znajduje się oczywiście w pąkach i to je głównie wykorzystuje się w lekach, zaś rozwinięte kwiaty nie są już tak skuteczne, dają za to subtelny, różowy kolor i świetnie nadają się jako dodatek do pomadek, cieni czy pudrów. Poza tym podziemne łodygi różowogłówek są jadalne – można je spożywać na surowo, w smaku są lekko pikantne i chrupkie, przypominają trochę rzodkiewki. Ze względu na dużą zawartość wody w tkankach nie za bardzo nadają się do gotowania, bo mocno tracą na jędrności, za to można je kisić i w tej postaci stanowią dość popularny dodatek do potraw mięsnych.
Występowanie
Różowogłówki to rośliny spotykane na wybrzeżu Morza Cienia, na wilgotnych, czasami wręcz podmokłych glebach. Często porastają granice wydm.
Informacje dodatkowe
Roślina ta rozmnaża się nie tylko przez nasiona, ale można ją również rozmnażać dzięki podziemnym łodygom – wystarczy uciąć jej fragment mniej-więcej długości dłoni, a następnie trzymać go w płytkim naczyniu z wodą aż do wypuszczenia korzonków. Ukorzenioną łodygę następnie wystarczy płytko zakopać w ziemi – po najbliższej zimie powinna wypuścić liście i kwiaty.