Kosie Nadrzewne
Kosie Nadrzewne | |
---|---|
Rodzaj | Kwiaty |
Występowanie | Pustynie i lasy tropikalne |
Rzadkość | Umiarkowana |
Spis treści
Wygląd
Niewielkie kwiaty osiągające maksymalnie 1,5 stopy wysokości. Pozbawione liści grube łodygi o ciemnozielonych kolorze zwieńczone są pojedynczym pąkiem kwiatowym. Kwiaty zaś są niezwykle spektakularne, przypominające kształtem trochę kwiaty lotosu. Mają duże, gładkie płatki o amarantowym bądź purpurowym kolorze, wewnątrz których znajduje się krótki, krępy słupek otoczony ośmioma pręcikami o bardzo wyraźnych pomarańczowych, podłużnych główkach. Działki kielicha są długie i zwisłe, o jasnozielonym kolorze. Po okresie kwitnienia Kosie wytwarza zdrewniały owoc wypełniony małymi, kulistymi nasionami (orzeszkami). Gdy w pełni dojrzeje – pęka, a orzeszki spadają na ziemię, gdzie są zjadane przez ptaki i małe zwierzęta. Roślina obumiera po wydaniu owocu. Kosie nie posiada liści. Jej korzenie są grube i sztywne, przyczepiają się do kory drzewa i nie wymagają żadnego podłoża, aby się w nim zagłębić. Nie uszkadzają swojego nosiciela i nie żerują na nim – jedynie rosną na jego powierzchni, aby mieć lepszy dostęp do słońca i wilgoci.
Właściwości
Najcenniejszą częścią Kosie są jej orzeszki. Stanowią one smaczną przekąskę, która dodatkowo wspomaga wydolność umysłową. Gdy są jedzone na surowo, jest to pomoc raczej subtelna, jednak stosunkowo łatwo jest wyekstrahować z nich odpowiednie substancje i wzmocnić ich działanie. Najłatwiejszym z takich sposobów jest zrobienie nalewki, która działa pięć razy lepiej niż surowe orzeszki, a przy tym nadal zachowuje przyjemny smak i zapach, podobny trochę do świeżych orzechów laskowych. Zaleca się spożywanie tych orzeszków nie tylko osobom pracującym umysłowo, ale też takim w podeszłym wieku, które zaczynają już mieć problemy z pamięcią. Niektórzy próbują stosować je jako remedium na amnezję, choć działanie jest póki co niepotwierdzone. Poza tym sproszkowane płatki Kosie w połączeniu z odrobiną tłuszczu stanowią pomadę, którą można wykorzystać w makijażu oczu czy ust – daje ładny fioletowy kolor i satynowy połysk. Nie podrażnia skóry i jest łatwo zmywalna innymi tłuszczami. Płukanki robione z całych kwiatów (płatków i działek) wzmacniają zimne tony w kolorze włosów i domykają łuski włosowe, zapewniając im blaski i poprawiając rozczesywanie.
Występowanie
Kosie wymaga bardzo specyficznych warunków bytowania: bardzo silnego nasłonecznienia, wysokiej wilgotności powietrza i wysokiej temperatury, również nocą. Dlatego rosną przede wszystkim w ciepłym klimacie – w oazach na terenie pustyni Nanher i Wielkiej Pustyni Słońca. Można je też w mniej licznych skupiskach spotkać w lasach na południu kontynentu oraz na Archipelagu Farrahin (tylko na wyspach Limaria i Aril). Możliwa jest ich hodowla, szczególnie gdy stanowią rośliny domowe, a nie ogrodowe – mniejsze wahania temperatur między dniem i nocą sprawiają, że nie muszą być one tak wysokie jak w naturze. Najpopularniejszym sposobem ich sadzenia jest rozłożenie kilku orzeszków na powierzchni bardzo chropowatej kory i regularnie spryskiwanie ich czystą wodą – powinny wykiełkować po około dziesięciu dniach. Źle znoszą przeciągi i przestawianie ich z miejsca na miejsce.
Informacje dodatkowe
Liczba pojedyncza i mnoga tego kwiatu jest taka sama i brzmi „Kosie”, co wymawia się jako „kos-je”. Kwiaty Kosie pozostają rozchylone dzień i noc – prawdopodobnie to jest przyczyną tego, że posiadają tak intensywne kolory płatków i działek kielicha: by wabić różnego typu owady.