Trupogryz Wężowij
Trupogryz Wężowij | |
---|---|
Rodzaj | Drzewo |
Występowanie | Tropiki |
Rzadkość | Stabilna |
Spis treści
Wygląd
Ewidentnie mamy tutaj do czynienia z figowcem i to nie byle jakim. Normalnie większość tych roślin nikomu w lesie tropikalnym nie wadzi, jednak istnieją takie gatunki, które określane są jako dusiciele drzew. Zaczynają niewinnie -jako pnącza (nazywane niekiedy lianami), by z czasem opleść i w konsekwencji zgnieść gospodarza pod własnym ciężarem, o ile wcześniej nie odbiorą mu substancji odżywczych z roztworu glebowego. Ten gatunek jednakże wyewoluował w swego rodzaju ścierwojada (stąd też i nazwa), pozbywającego się gnijących zwłok -tak zwierzęcej padliny, jak i pozostawionych bez ładu i składu ciał poległych na polu bitwy żołnierzy. Świat uczonych Południa, Neverith i wszystkich obszarów, w których panują tropikalne warunki, zgodnie nadał tej roślinie termin Ficus funivorus, co oznacza figowca trupojada. Fizjonomią swą przypomina on typowego przedstawiciela figowców o cienkich pniach i lancetowato zakończonych listkach. Wydziela także sok mleczny, zwany lateksem Południa. Roślina ta jest zapylana nie przez muchy, jak większość krewniaków, ale kolibry, miodowniki, akkedisy, a nawet kilka gatunków gustujących w owocach waranów. Owocostany, zwane figami mogą być tworzone spontanicznie, bez zapylenia. Są one wielkości trzech fig jadalnych, znanych z miejsc w Środkowej Alaranii o ciepłym klimacie i posiadają masę 5-7 g. Ze względu na dużą zawartość żelaza, owocostany przybierają barwę ciemnego burgundu lub bardzo rzadko gawronich piór, co jest spotykane na terenach o glebach wyjątkowo bogatych w wapń. Trupogryz jest organizmem długowiecznym, legendy Południa głoszą o osobnikach liczących sobie kilkanaście tysięcy lat.
Właściwości
Roślina ta jest chętnie wykorzystywana do pozbycia się “śmierdzącego problemu”, jakim niewątpliwie mogą być zwłoki, zwłaszcza w dużej liczbie naraz jak na przykład po walnej bitwie tudzież w wyniku katastrofy bądź zarazy. Truchła można by było jeszcze palić, jednakże jest to proces czaso- i pracochłonny, jak również stwarza zagrożenie niekontrolowanym pożarem, zwłaszcza, gdy przez czas jakiś nie było na danym terenie opadów porządnego deszczu. Figowiec w mig przekształca zwłoki na przyswajalną dla siebie, jak i innych roślin materię organiczną, przy pomocy soku trawiennego, wydzielanego przez korzenie. Dzięki temu procesowi ścierwo miast leżeć w ziemi kilka lat, znika w przeciągu kilku tygodni, a czasami nawet dni (w zależności od rozmiarów zwłok, rośliny, klimatu i warunków glebowych)
Sok mleczny wykorzystuje się czasem jako lepiszcze do okien zamiast kitu pszczelego. Stanowi on również cenny składnik leków, kosmetyków tudzież mieszanin alchemicznych, w których stanowi emulgator, przyspiesza też zachodzenie niektórych reakcji. Choć może uczulać wrażliwych ludzi, ze względu na swą antyseptyczność jest używany przez medyków do zabezpieczania opatrunków, dodatkowo wspomaga właściwości regeneracyjne tkanek większości ras, nie wykazuje działania wobec piekielnych, u których ujawnia prawdziwe jestestwo.
Owoce złożone, ze względu na wysoką (porównywalną z grońcem wiśniowym) zawartość żelaza i wapnia polecane są każdemu, kto cierpi z powodu niedoboru tych pierwiastków w diecie, a zwłaszcza ścisłym jaroszom. Stanowią też alternatywę dla grejpfrutów wiśniowych przy wytwarzaniu napoju, zwanego “prawdziwą krwią”, gdyż lepiej od cytrusów znoszą wilgotny mikroklimat tropików. Ponadto, dodanie soku mlecznego do gotowego wyrobu znacznie przedłuża jego trwałość.
Występowanie
Trupogryz wężowij występuje na obszarach, w których panuje tropikalny klimat, a więc na Południu, terenach Imperium Neverith za wyjątkiem wyższych pięter Gór Słonecznych oraz zamieszkiwanym głównie przez Tarian Wschodzie. Nie utrzyma się tam, gdzie temperatury spadają do okolic zera stopni, na mokradłach i pustyniach. Wprowadzony na Zachodzie przez wyznających mortyzm władców jest skutecznie ograniczany dzięki działalności międzygatunkowych stad szybko poruszających się zwierząt (tygrysów sprężyńców, fajkarzy ryżogrzywych, zebrzyńców uparciuchów i czarnodźwiedzi miodojadów), wobec czego poza cywilizacją widok tej rośliny na eravalskich terenach należy do rzadkości.
Informacje dodatkowe
Niektóre kultury zakwitłe w miejscach występowania trupogryza chętnie ozdabiają swe wytwory (zarówno ściany budynków, mury, jak i przedmioty użytkowe czy dekoracyjne) motywem tzw. oplotu Śmierci, czyli rośliny o pniu złożonym z kilku poskręcanych na wężową modłę pędów, nierzadko wyrastającej ze zwłok; najczęściej jest to rycerz poległy na polu bitwy. Powyższy element często implementowany jest do herbów szlacheckich nie tylko wyznawców mortyzmu, gdzie występuje w tarczy, jako jej otok (poskręcane, ulistnione pędy) bądź symbolicznie w klejnocie jako pęd z liśćmi i owocami.
Ponieważ ten gatunek rośnie bardzo szybko, wykorzystuje się go jako narzędzie bądź sposób egzekucji jednostek niepożądanych przez społeczeństwo, z reguły są to zbrodniarze, zdrajcy i pedofile. Skazańcowi wszywa się nasiono pod skórę na karku lub podaje wraz z ostatnim posiłkiem. Sok żołądkowy uaktywnia uśpione życie, nadżerając twardą łuskę nasienną. Młoda roślina potrafi wykiełkować już w jelicie cienkim, a po kilku minutach system korzeniowy rozchodzi się po organizmie zainfekowanego, powodując śmierć. W przypadku wszczepienia, rolę aktywatora spełnia sam organizm, traktując nasiona jak ciała obce, które dostały się do wewnątrz ciała.