Kumka Koleżeńska
Ropuch Niebieski | |
---|---|
Grupa | Płazy |
Nastawienie | Przyjazne |
Odżywianie | muchy, ślimaki, komary |
Występowanie | Wody słodkie |
Populacja | Wysoka |
Spis treści
Wygląd
Posiada tendencyjną wielkość jak przystało na przeciętnego i prawie niczym niewyróżniającego się spośród innych, płaza, ponieważ dorosły osobnik osiąga od dwóch palców do dwóch i pół. Kumka w sposób, który trudno zapomnieć, wówczas rusza gardłem jak każda żaba. Posiada błonę między palcami, składa skrzek, dobrze czuje się w słońcu, naturalne środowisko to wody stojące. Ma długie nogi, w każdej chwili gotowe do skoku, skórę o zielonkawym zabarwieniu. Część żab tego rodzaju będzie mieć różne odcienie skóry, u jednych jasny zieleń, u drugich ciemny zieleń.
Odżywianie
Żaba ta odżywia się głównie ślimakami, robakami, owadami, w tym muchami i komarami.
Zachowanie
Cechuje ją pewien rodzaj niecierpliwości, niekiedy może być kapryśna i trochę nerwowa, gdybyśmy obserwowali kumkę koleżeńską z boku, wiedzielibyśmy, iż czasami zachowuje się dziwnie i irracjonalnie. Przykład? Proszę bardzo. Wskakuje na drzewo, po czym z niego schodzi jakby się rozmyślając a gdy jest gotowa do podróży w nieznane, wskakuje na to samo drzewo, żeby "połączyć się" z nim ciałem, które opłata wokół konaru w jego szczupłym fragmencie i tkwi nieruchomo przez kilkanaście minut. Następnie, wybudza się z osobliwej drzemki i robi to samo z innymi drzewami aż do większego poczucia wyczerpania, gdy nie musi już nigdzie wyruszać z powodu braku energii. Po tym zachowaniu widzimy, że bywa kapryśna i zmienna, dopiero wybierała się na wycieczkę i już nie jest gotowa wyruszyć, zaledwie po paru chwilach! Może to być spowodowane generalną niechęcią tego płaza do podróżowania. Zmienność w każdym razie jest wpisana w ich naturę, tak samo jak umiłowanie wszelkich dziwnych postaci wokół i stąd ich wielka sympatia względem wszystkich zmiennokształtnych. Wyjaśnijmy sobie jeszcze skąd wzięła się nazwa tego gatunku. Otóż kumka, jak pewnie wszyscy wiemy, ze sposobu wydobywania dźwięku, natomiast koleżeńska z tego względu, że żaba zwykła transportować na swoim grzbiecie mniejsze płazy i inne stworzenia niewielkich rozmiarów a nawet wróżki lub ostatecznie skrzek. Jest to ciekawe zjawisko. Jak każdy płaz, kumka koleżeńska składa skrzek w wodzie, więc dlaczego miałaby przenosić na swoich plecach przyszłe żabki? To rzeczywiście zastanawiające i na tę chwilę nie wiadomo dlaczego tak się dzieje, stanowi to zagadkę. Gatunek zamieszkuje w znacznej mierze wodne środowisko: jeziora, rozlewiska, oczka wodne, strumienie, dolne ujścia rzeki, prawie nigdy nie wybierze morza jako swojego domu, preferując wody stojące. Małe prawdopodobieństwo, że spotkamy kumkę koleżeńską na lądzie.
Informacje dodatkowe
Łączy się ją z Anuraiami, ponieważ to właśnie z tego gatunku między innymi żab, bierze swój początek na drodze magicznego przypadku, rasa Anurai. Kumki koleżeńskie są dosyć wścibskie, więc prawdopodobnie to one najczęściej połykają sploty magiczne, z których rodzi się Anurai bądź kilka przedstawicieli tej rasy. Żaba ma dobrze rozwinięte kubki smakowe, chwytny język, jednak jej przeznaczeniem jest egzystencja jedynie w słodkich zbiornikach wodnych. Bywały takie sytuacje, że na kumkę polowali Alarianie, którzy chcieli posilić się żabimi udkami. Niektórzy w ramach kiepskiego żartu zaczęli rzucać żaby do morza, kiedy się rozmyślili i stwierdzili, że jednak żabich udek jeść nie będą. To sprawiło, że żaby natychmiast zmarły, natomiast Alarianie nie wiedzieli, że nie potrafią funkcjonować w słonej wodzie, więc wzięli z tego lekcję, gdyż całą scenę widziały księżniczki, do których chcieli się zalecać, jednakże one, widząc co się dzieje, odrzuciły zaloty niedojrzałych młodzieńców. Kazały służącym uszyć serwetki z wizerunkami tych płazów. Ile prawdy tej opowieści, tego nie wie nikt, jak również nikt nie wie w którym mieście to się wydarzyło. Jednak trzeba Wam wiedzieć, że wybierając się nad Morze Cienia, znajdą się gospodarstwa domowe z serwetami, gdzie widać kumki koleżeńskie.