Telstari
Telstari | |
---|---|
Grupa | Ptakowate |
Nastawienie | Neutralne lub przyjazne |
Odżywianie | Wszystkożerne |
Występowanie | Mięso i jajożerne |
Populacja | Wysoka |
Spis treści
Wygląd
Ptakowate stworzenia, których wysokość nie przekracza piędzi. Ich łapki i brzuch pokrywa białe futerko, ściemniające się na bokach, by na grzbiecie, skrzydłach i głowie przejść w pióra. Opierzenie jest różne u konkretnych osobników, ponieważ jego kolor dopasowuje się do rośliny, w której znajduje się gniazdo. Zmienia się wraz z porami roku, jak również w razie zmiany miejsca gniazdowania. Łepek przypomina ptasi, zakończony ostrym i twardym dziobem, jest jednak szerszy niż u podobnych ptaków. Drobne łapki skrywają duże, wysuwane pazury, zdolne rozciąć ciało na głębokość około jednej szóstej palca. Samce i samice są tych samych rozmiarów. Można je rozpoznać jedynie po obecności obwódki wokół oka, którą mają tylko samce.
Odżywianie
Dorosłe osobniki żywią się głównie owadami, czasami również drobnymi gryzoniami i ptakami. Na początku zimy, dorosłe osobniki z sąsiadujących gniazd wspólnie zabijają większą ofiarę, jak zając, czy królik, by przechować ją w śniegu na wypadek głodu. Młode, przez pierwsze dwa tygodnie życia odżywiają się mlekiem matki, a przez kolejne pięć, wyłącznie białkiem jaj, które rodzice podkradają ptasim sąsiadom. Jedzą również rośliny, choć mniej chętnie. Lubią kwiaty wszelkiego rodzaju, ale przysmakiem są dla nich kwiatostany z dużą ilością nektaru. Skubią młode listki brzóz, lip, klonów i kasztanów. W razie braku pożywienia są w stanie spożywać także trawę i mchy.
Zachowanie
Telstari żyją w skupiskach gniazd, zakładanych w niskich roślinach na obrzeżach polan. Nie oddalają się od nich zbytnio. W przypadku ataku na gniazda, bądź uszkodzenia ich, dorosłe osobniki wspólnie atakują intruza. Taka sama współpraca obowiązuje przy wychowywaniu podlotków. Nie da się ich oswoić, jednak niekiedy telstari zbyt młodo odchodzące z gniazda, osiedlają się w ogródkach, bądź zewnętrznych donicach. Zamknięte zwierzęta odmawiają jedzenia, przestają latać, marnieją i umierają. Te bardziej śmiałe osiedlają się na łąkach, w wysokich trawach, a także na niskich krzewach w wioskach. Najczęściej są lubiane przez mieszkańców, głównie za swój piękny śpiew, ale także wygląd. Kolorowe ptaszki często przesiadują na balustradach werand, na dachach altanek, na murkach i sznurkach do wieszania prania. Najgłośniej śpiewają tuż przed zmrokiem. Tryl złożony z wielu głosów telstari oznacza, że należy wracać do domu.
Informacje dodatkowe
Telstari mają dwa okresy lęgowe. Pierwszy w Miesiącu Jaskółki, drugi w Miesiącu Orła. Jednak tylko raz w roku samice są w stanie złożyć jaja. Zazwyczaj rodzice doczekują się od dwóch do czterech piskląt, z rzadka pięciu. Samiec i samica wychowują potomstwo razem. Po odchowaniu piskląt decydują, czy zostaną ze sobą na kolejny sezon, czy nie. Monogamia jest u tych stworzeń stosunkowo częsta, ale nie ma na to reguły. Ptaki te lubią przebywać przy ogrodach i zasiedlają tereny wokół nich. Są nieszczególnie lubiane przez arystokracje, ponieważ wyjadają kwiaty z ogródków ozdobnych. Natomiast wieśniacy cenią sobie towarzystwo telstari, zwłaszcza tam, gdzie występuje duża liczba kwitnących chwastów. Zjadający kwiaty, a czasem i liście, zapobiegają rozsiewowi szkodliwych dla upraw roślin. Lubują się w popularnych "mleczach", czyli mniszkach lekarskich, ale zjedzą też kwiaty koniczyny, ostu, czy rozpleniającego się często w nadmiarze bluszczyku kurdybanku. Poza tym wyłapują komary, muchy, meszki i inne uciążliwe owady.